انتشار یافته: 0
شماره مطلب: 761
09:27
در مصاحبه تفصیلی با مسئول سازمان بسیج فرهنگیان بیان شد؛

بسیج جامعه فرهنگیان مهم ترین هدف خود را تلاش در جهت تحقق منویات رهبری قرار داده است

دکتر شعبانعلی رمضانیان: پیگیری و تلاش در جهت تحقق منویات رهبری را بزرگترین اصل در سازمان بسیج فرهنگیان است .

دکتر شعبانعلی رمضانیان، پیگیری و تلاش در جهت تحقق منویات رهبری را بزرگترین اصل در سازمان بسیج فرهنگیان دانست و گفت: پیگیری اجرایی شدن سند تحول نظام آموزش و پرورش، اقتصاد مقاومتی و نفوذ در پسابرجام از جمله دغدغه های رهبری هستند که ما سعی می کنیم با تمام بضاعت خود در تحقق آن ها عمل کنیم ؛ در دوران پسابرجام با توجه به افزایش تهدیدها، وحدت بین عناصر انقلاب کلید پیروزی است.

وی با بیان اینکه از سال ۶۱ و از ۱۵سالگی در مجموعه‌های مربوط به سپاه حضور دارد، گفت: ابتدای همکاری من با سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با شروع جنگ و حضور در جبهه‌های نبرد حق علیه باطل همزمان بود و بعد از جنگ نیز در قسمت‌های مختلف سپاه مشغول خدمت بودم.

رمضانیان افزود: اکنون دراین مقطع سنی فعالیت فرهنگی را مناسب ترین عرصه می دانم وبه همین جهت وارد عرصه تعلیم و تربیت شده‌ام.

مسئول سازمان بسیج فرهنگیان با خطیر دانستن فعالیت در این نهاد توضیح داد: در عرصه تعلیم و تربیت، جامعه هدف، نسل آینده کشور و معلمان هستند بنابراین کار ما با فرهنگ و آینده کشور گره خورده است.

رمضانیان وجه غالب کسانی که در جبهه بار مسئولیت جنگ را به دوش کشیدند، جوانان و نوجوانان دانست و افزود: بسیاری از معلمان که نقش فرمانده داشتند و جزء شهدای شاخص ما  در دوران دفاع مقدس بودند، در حماسه آفرینی جوانان در زمان جنگ بسیار موثر بودند؛ شهید همت و شهید اخلاقی نمونه شهدای شاخص معلم هستند.

اهداف کلی اقشار مختلف بسیج

وی تصریح کرد: هرکدام از اقشار بسیج، چند وظیفه کلی را بر عهده دارند وظیفه اول، ترویج ارزش‌ها ومعیارهای دینی در جامعه هدف است به این معنا که ما، نخست باید تفکر بسیجی را گسترش دهیم.

مسئول سازمان بسیج فرهنگیان، هدف دوم را آموزش و به کار گیری نیروهای گرایش یافته دانست و بیان کرد: در واقع هدف دوم تشکل دادن به بسیجیان در راستای اهداف نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران است.

رمضانیان، هدف کلی سوم را به کارگیری بسیجیان درراستای اهداف کلانی که به مجموعه سپاه محول شده است دانست و توضیح داد: در راستای این سه هدف مهم، عمده فعالیت سازمان بسیج فرهنگیان، کمک به نظام تعلیم و تربیت است تا بار نظام آموزش و پرورش را کم کنیم.

وی خاطر نشان کرد: اگر به گذشته بسیج برگردیم در شکل گیری انقلاب جامعه فرهنگیان نقش تعیین کننده‌ای داشتند؛ تقدیم ۴۹۰۰ شهید فرهنگی و ۳۵۰۰۰ شهید دانش آموز گواه این ادعا است.

 مسئول سازمان بسیج فرهنگیان ادامه داد: در دوره‌های بعد از جنگ نیز در عرصه دفاع از کیان و ارزش‌های نظام در برابر تهاجم فرهنگی دشمن، معلمان بسیجی از موثر‌ترین عوامل بودند و در حوزه تعلیم و تربیت ایفای نقش کردند.

اهداف سازمان بسیج فرهنگیان

رمضانیان گفت: به طور کلی در سازمان بسیج فرهنگیان، چند دسته آموزش ارائه می‌شود؛ یک دسته از آموزش‌ها مهارتی هستند که برای انجام بهتر وظایف به معلمان داده می‌شود؛ یک سری از آموزش‌ها عقیدتی است و بخشی در حوزه بصیرتی است برای اینکه افراد بتوانند خود را با زمان تطبیق بدهند.

وی با بیان اینکه ضرورت آموزش‌های تخصصی به فرهنگیان احساس می‌شود، تصریح کرد: برای کمک تخصصی بسیجیان به نظام تعلیم و تربیت، باید توانایی آن‌ها افزایش یابد و اگر انتظار داریم فرهنگیان بسیجی در پژوهش نقش آفرین شوند یا در اجرایی شدن سند تحول نقش آفرینی بکنند، نیازمند آموزش‌های تخصصی هستند و ما در این زمینه آموزش‌ها نیز فعالیت می‌کنیم و امیدواریم در به کارگیری آموزش‌ها درست و موثر عمل کنیم.

مسئول سازمان بسیج فرهنگیان با بیان اینکه بیش از ۵۰ درصد جامعه فرهنگیان یعنی بالغ بر ۵۳۰ هزار نفرعضو تشکیلات بسیج هستند و پرونده تشکیلاتی دارند گفت: هر فردی که به نظام جمهوری اسلامی تعلق دارد بسیجی است و با این تعریف قاطبه فرهنگیان ما بسیجی هستند.

رمضانیان، مهم‌ترین کارهایی که هرساله در بسیج فرهنگیان برنامه ریزی می‌شود را دو دسته کلی دانست و توضیح داد: یک سری برنامه ها در استان‌ها و در سطح کانون‌های بسیج فرهنگیان اجرا می‌شود، گاهی نیز برخی از برنامه‌های بر‌تر سراسری را در سطح مرکز معرفی می‌کنیم و از افراد بر‌تر قدردانی می‌کنیم.

وی افزود: تشکیل حلقه‌های صالحین از دیگر برنامه‌های ماست و در سال ۹۴ برنامه ریزی کرده‌ایم که در هر فصل سال یک جلسه با حضور سرمربیان به اتفاق استاد قشرتشکیل می‌شود و هرماه هم از طریق ویدئو کنفرانس این جلسه برگزار می‌شود، اساس حلقه‌های صالحین معرفتی و بصیرتی است.

مسئول سازمان بسیج فرهنگیان در خصوص فعالیت در فضای مجازی و پیگیری منویات رهبری در این فضا گفت: در حوزه فضای مجازی بیش از  ۵۵۰۰ وبلاگ نویس فرهنگی داریم و سایت‌های استانی و شهرستانی نیز فعال هستند و مهم‌ترین موضوع این فعالیت‌ها بررسی نحوه تحقق و مطالبه منویات و دغدغه‌های رهبری است.

رمضانیان، یکی از اقدامات سازمان متبوعش در راستای کمک به نظام تعلیم و تربیترا  بازتدوین کتاب‌های درسی دانست و افزود: با همکاری وزارت آموزش و پرورش در باز تالیف کتب درسی فعال هستیم و نتایج تحقیقات خود در این زمینه را همواره در اختیار آن‌ها قرار می‌دهیم.

تلاش برای اجرایی کردن سیاست‌های ایجاد تحول در نظام آموزش و پرورش

وی درباره سیاست‌های ایجاد تحول در نظام آموزش و پرورش که در سال ۹۲ توسط رهبری ابلاغ شد، توضیح داد: سند تحول یک امر بنیادین، سنگین و پرزحمت است و برای اجرایی شدن توان زیادی می‌طلبد و‌‌ همان طور که مقام معظم رهبری فرمودند زمانی در حدود ۲۰ سال و تلاش سازمان‌های مختلف برای اجرایی شدن آن نیاز است.

مسئول سازمان بسیج فرهنگیان ادامه داد: بسیجیان فرهنگی برای کمک به وزارت آموزش و پرورش در زمینه اجرایی کردن سند تحول احساس مسئولیت می‌کنند و همچنین دانش و تجربه این کار را دارند و سازمان بسیج فرهنگیان تلاش می‌کند زمینه‌های تعامل با سایر نهادهای مسئول را در این زمینه به وجود بیاورد.

رمضانیان، با بیان اینکه وزارت آموزش و پرورش هنوز ورود جدی به اجرای سند تحول نکرده است، گفت: مطالبه امروز از وزارت آموزش و پرورش ورود جدی به مقدمات و اجرایی کردن این سند است زیرا نظام تعلیم و تربیت ما اگر بخواهد تراز انقلاب قرار بگیرد، چاره‌ای جز اجرای این سند ندارد و باید ارکان نظام تعلیم و تربیت بازتعریف شود.

وی در خصوص فعالیت سازمان متبوعش در اجرایی کردن سند تحول تصریح کرد: ما چندین کارگاه جهت بررسی و اجرایی کردن سند تحول تشکیل دادیم و نتایج و خروجی‌های آن را در اختیار وزارت آموزش و پرورش قرار داده ایم.

رمضانیان گفت: در دیداری که هفته معلم سال جاری با مقام معظم رهبری داشتیم، وزیر آموزش و پرورش از تهیه نقشه راه این سند خبر دادند، اما به نظر می‌رسد این چنین کارهایی بررسی بیشتری طلب می‌کند. تاکنون نیز، زیر نظام‌های این تحول شفاف تعریف نشده و ساختار لازم برای اجرایی شدن تحول شکل نگرفته است و تا مقدمات شکل نگیرد، عملی شدن تحول دور از انتظار است.

مسئول سازمان بسیج فرهنگیان گفت: به طور کلی اعتقاد عموم کار‌شناسان بر این است که مشکل نظام فعلی آموزش و پرورش تناسب نداشتن آموزش‌ها با نیازهای روز جامعه و عریض و طویل بودن این سازمان است که به گفته وزیر آموزش و پرورش ۹۹ درصد بودجه سازمان صرف حقوق مستخدمین آن وزارت خانه می‌شود و بقیه اعتبارات برای بقیه امور کافی نیست.

وی با بیان اینکه نظام تعلیم و تربیت فعلی چاره‌ای جز تحول ندارد، گفت: این تحول در اسرع وقت باید اتفاق بیفتد تا گره مشکلات باز شود و بازتعریفی در روند تربیتی و آموزشی صورت گیرد؛ با توجه به مشکلات ساختاری درمان تنها تحول است و اصلاحات جزئی  کارساز نیست.

سازمان بسیج فرهنگیان و فعالیت در راستای اقتصاد مقاومتی

مسئول سازمان بسیج فرهنگیان با بیان اینکه مسائل معیشتی برای مردم و به خصوص معلمان دغدغه است، گفت: علاج مسائل و مشکلات اقتصادی، فرهنگی است؛ فرهنگ کار، چشم و هم چشمی، عدم خودباوری، افتخار دانستن مصرف کالای خارجی و عدم استقبال از تولیدات داخلی باید اصلاح شود.

وی اساس اقتصاد مقاومتی را تکیه بر توان داخلی دانست و توضیح داد: برای اتفاق این امر باید استفاده از تولید داخلی فرهنگ سازی شود وباید با مصرف زدگی از طریق آموزش اصلاح الگوی مصرف مقابله شود.

رمضانیان گفت: یکی از کارهایی که در چند سالی که موضوع اقتصاد مقاومتی مطرح شده است، انجام داده‌ایم؛ طرح دغدغه در مجموعه به عنوان مطالبه از متولیان بوده است، برای شناسایی توانمندی‌ها هم کارگاه‌هایی تشکیل دادیم و محصول خروجی را به وزارتخانه فرستادیم و نتایج را هم رسانه‌ای کردیم.

مسئول سازمان بسیج فرهنگیان با بیان اینکه معلمان در زمینه اجرای اقتصاد مقاومتی بسیار تاثیر گذار هستند، توضیح داد: در زمینه فرهنگ سازی، مطالبه‌گری، مهارت افزایی و مهم تراز آن‌ها کمک به دستگاه تعلیم و تربیت در اصلاح فرهنگ مصرف و کاهش هزینه‌ها معلمان تاثیرگذارند و با توجه به اینکه جامعه هدف ما ۱۴ میلیون نفر به صورت مستقیم است، اهمیت این امر بیشتر مشخص می‌شود؛ معلمان فنی و حرفه‌ای نیز به طور ویژه برای مهارت افزایی در زمینه افزایش تولید داخلی موثر هستند.

مسئله نفوذ در پسابرجام

رمضانیان، با اشاره به بی‌نتیجه بودن تحریم‌ها و تغییر استراتژی دشمن در زمان پس از تحریم گفت: تحریم‌ها نتیجه بخش نبود و حتی نتیجه عکس داشت و توان داخلی ایران را افزایش یافت، دوران پس از برجام دوران حساسی است و خطرات جدی وجود دارد که غفلت از آن موجب زیان و پشیمانی می‌شود.

وی نفس حضور دشمن به بهانه نظارت بر اجرای برجام را خطرناک دانست و گفت: نفوذ فرهنگی یعنی نفوذ برای تغییر اعتقادات و ارزش‌ها از مهم‌ترین خطرات است و خاکریز اول دفاعی ما، خاکریز متولیان تعلیم و تربیت است و این مهم، هوشیاری متولیان تعلیم و تربیت را طلب می‌کند.

مسئول سازمان بسیج فرهنگیان نفوذ در حوزه‌های تصمیم گیری را هم بسیار مهم دانست و گفت: باید مراقب نفوذ افرادی که از نظر فکری مرعوب غرب هستند -خصوصا در برهه انتخابات مجلس- باشیم؛ ماباید روزنه‌های نفوذ را شناسایی کنیم و اهداف نفوذ و ابزار آن را رصد نماییم تا بتوانیم عملا راه نفوذ دشمن را سد کنیم.

رمضانیان، در خصوص فعالیت سازمان بسیج فرهنگیان در دوره پسابرجام و خطر نفوذ گفت: اقدامات ما از جنس شناساندن اهداف و ابزار نفوذ و شناساندن نفوذی‌ها و شیوه‌های مراقبت در برابر نفوذ است.

وی به انتخابات پیش رواشاره کرد و گفت: مهم‌ترین رسالت بسیج در هر انتخاباتی،کمک به حضورحداکثری و برگزاری سالم انتخابات است؛ ارائه معیارهای‌های کلی بر اساس فرمایشات رهبری نیز وظیفه ماست که معلمان به صورت عام و بسیج فرهنگیان به صورت خاص، باید مبانی را استخراج و ارائه نماید.

مسئول سازمان بسیج فرهنگیان مهم‌ترین وظیفه دلسوزان نظام را حفظ وحدت دانست و افزود: فضای عمومی کشور باید به سوی وحدت برود، تنش‌ها و چالش‌ها بین افرادی که درون نظام تعریف می‌شوند باید کنار گذاشته شود چون ما در برهه حساسی هستیم که وحدت مهم‌ترین سلاح و کلید است؛ در کنار وحدت روحیه انقلابی نیز باید تقویت شود.

رمضانیان، در انتها خاطرنشان کرد: واقعیت این است که ما در این برهه هم، به سلامت انقلاب را عبور می‌دهیم و از خدا می‌خواهیم توفیق سربازی حضرت صاحب الزمان را به همه ما عنایت کند.

 

انتهای پیام/

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی نوشته شوند و یا غیر مرتبط با موضوع باشند منتشر نخواهند شد.

عضویت در خبرنامه

Stay informed on our latest news!

Subscribe to عضویت در خبرنامه feed

پربازدیدها