انتشار یافته: 0
شماره مطلب: 20273
08:49

حجاب از ادم تا خاتم

اگر بخواهیم اولین باری که حجاب وجود داشته را بیابیم ، باید برگردیم به زمان خلقت آدم ، دورانی که حضرت آدم و حضرت حوا از آن میوه ممنوعه خوردند و به تعبیر آیه ( 22سوره اعراف) حجابشان ازمیان رفت و این آغاز پیدایش حجاب از زمان خلقت اولین انسان بوده است . حضرت آدم و حوا پوششی داشتند که نامی از آن در قرآن نیامده ؛ اما درهر حال این پوشش ، نشانی از شخصیّت و احترام برای آنها محسوب می شد که با نافرمانی از دستور خداوند از اندامشان فرو ریخت . این واقعیت نشان می دهد که حجاب امری فطری و از نشانه های حیا و عفّت است که خداوند متعال برای تأمین سلامت روح و روان فرد و جامعه قرار داده است .

قرآن و حجاب

موضوع حجاب در قرآن اهمیّت بسیاری دارد و بیش از ده آیه از قرآن کریم در مورد حجاب و حرمت نگاه به نامحرم است ، در (سوره احزاب آیه59) می فرماید : « ای پیامبر به همسران و دختران و بانوان با ایمان بگو پوشش های خود را بر خویش فرو افکنند که به عفاف و حرّیت شناخته شوند و مورد آزار و تعرض قرار نگیرند .»

پیام شهیدان

پاسدارید حرمت ما را                     برسانید رسالت ما را

خواهر عزیز و گرامی ! ما انتظار داریم در کمال رشادت و شهامت پیام رسان رسالت خون ما باشید و سعی کنید چون ( زینب قهرمان )رسالت شهادت را به همه جا برسانید ، و با تمام توان پاسدار حریم عفّت باشید ، که حجاب شما بسی کوبنده تر از خون سرخ ما است .

آری ، خواهر گرامی ! حجاب تو موجب افتخار ماست و مایه کرامت و زینت و وقار شما است.

 

                                        به تو خواهرم این سفارش ماست                       حجاب تو بُرّا تر از خون ماست

حجاب و عفاف

حجاب یعنی مانع ، پرده و پوشش ؛ اما به شکل عام هرنوع پوششی را که مانعی برای گناه باشد ، حجاب می گوییم . شاید تا به حال فکر می کردید که حجاب یعنی چادر به سر کردن ؛ اما در حقیقت حجاب انواع مختلفی دارد . حجاب ذهنی ، فکری ، روحی و ... ؛ اما حجابی که مورد نظر است ، حجاب در رفتار بیرونی انسان است ، یعنی پوشش ونگاهی که مردان و زنان درمواجهه با  نامحرم به آن توصیه شده اند . در سوره ( نور آیه 31 می فرماید) : « و به زنان با ایمان بگویید دیدگان خود را از هر نامحرمی فرو بندند و پاک دامنی ورزند و زیور های خود را آشکار نگردانند. » این نشان می دهد که علاوه بر داشتن حجاب و پوشش مناسب ، هم مرد ها و هم زنان باید چشم های خود را از نگاه به نامحرم حفظ کنند و در واقع این آیه ، نوع دیگری از حجاب را که همان حجاب رفتاری در مقابل نامحرم است  بیان می کند .

فلسفه و آثار حجاب

وسیله نزدیکی به خدا : رعایت حجاب در رسیدن انسان به قرب الهی و سعادت و کمال او موثر است نماد ایمان و سلامت ازخطر : حجاب موجب میشود تا زن به نماد ایمان شناخته شود و از آزار و طمع دیگران سالم بماند . حفظ کرامت ، شخصیت و ارزش واقعی زن : زن هر اندازه متین تر و باوقار تر حرکت کند و پوشش مناسب تری داشته باشد ، و خود را درمعرض نمایش قرار ندهد بر احترام و کرامتش افزوده می شود. رعایت نکردن حجاب مناسب ، در حقیقت تجاوز به حقوق و آزادی معنوی زن و شکستن کرامت ارزش زن می شود.

 

 

 

 

حجاب را آنگونه که هست باورکنیم

نه آنگونه که می خواهیم ...

 

حجاب سبک زندگی است

حجاب یکی از مسایل مهم سبک زندگی زن مسلمان ایرانی است

 

آرامش می خواهی ، حجاب داشته باش

حجاب باعث امنیت و آرامش زن می شود.حجاب برای زن مانند گوهری است که او را از هرگزند و آسیبی حفظ می کند

 

عفاف و حجاب

حجاب برتر به زن عفّت ، و به مرد غیرت

و به جامعه ، عزت می بخشد

 

یادم باشد ...

چادر من ، مرا به کسی که دوست دارم و دوستم دارد خواهد رساند

 

حریم حیا

حیا از آن وجود یک زن و دختر مسلمان ایرانی است پس

یادت باشد.

 

 

آثار مثبت عفاف و حجاب

احترام به شخصیت زن ، داشتن امنیت و مصونیت در ارتباط با مردان غریبه ، حفظ اعتقادات مذهبی و جلوگیری از فساد و ناهنجاری

حق مردم

حجاب به عنوان یک ارزش دینی اجباری نیست ، بلکه به خاطر حقوق روانی مردم است که اجبار می شود.

 

نظریه و پیشنهاد: با توجه به اینکه در شرایط کنونی ، دشمنان اسلام و انقلاب اسلامی ، از طریق رسانه های مختلف از جمله ماهواره ، برنامه می سازند تا اعتقادات و باور های دینی مردم مسلمان و به ویژه جوانان و نوجوانان را تضعیف و تخریب کنند ، همچنین تلاش می کنند تا فرهنگ مبتذل غرب و بدحجابی و بی بندوباری در جامعه اسلامی ما ترویج نماید . لذا ضرورت دارد ما هم مسئله حجاب را آن طور که هست مطرح و بیان کنیم تا مردم به حجاب نگاهی واقعی و زیبا داشته باشند. در حقیقت این مسئله در جامعه ما آن طوری که شایسته و بایسته است تعریف نشده است . بنا بر این ، برای نشان دادن فلسفه و اهمیت حجاب باید متولیان عرصه هنر ، رسانه ها ، آموزش و پرورش و نهاد های مرتبط با بازکردن زاویه های جدیدی که تا بحال مورد توجه و بحث قرار نگرفته ، با اقدامات و انجام کارهای هنری موثر و مناسب ، موضوع مهم حجاب را حل کنند . یک زاویه جدیدی که متولیان فرهنگی و بخصوص هنرمندان عزیز که بعنوان سربازان و مدافعان ولایت و نظام مقدس جمهوری اسلامی در خط مقدم مبارزه و مقابله با تهاجم فرهنگی دشمن قرار دارند و می توانند از آن الهام بگیرند ، این است که با تولید آثار فاخر هنری ، حجاب را به معنای مهربانی و سبک زندگی اسلامی ، تعبیر و تفسیر کنند و فرهنگ پویا وارزشمند ایثار ، جهاد و شهادت را به جامعه و نسل آینده منتقل نمایند.  

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی نوشته شوند و یا غیر مرتبط با موضوع باشند منتشر نخواهند شد.

عضویت در خبرنامه

Stay informed on our latest news!

Subscribe to عضویت در خبرنامه feed

پربازدیدها