شنبه, 12/10/1398 - 11:33 admin-front

کمبود مربی بهداشت و نیروی خدماتی در مدارس

سخنگوی کمیسیون آموزش مجلس گفت: مدارسی داریم که دیوار ندارند و مدارسی هستند که نگهبان، نیروی خدماتی و مربی بهداشت ندارند.
کمبود مربی بهداشت و نیروی خدماتی در مدارس

به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاری فارس، میرحمایت میرزاده سخنگوی کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی در برنامه پرسشگر به مشکل فرهنگیان در رابطه با یک بخشنامه اشاره کرد و گفت:  این بخشنامه برخلاف اصل سوم قانون اساسی و بر خلاف ماده 30 برنامه ششم توسعه است؛ از بازنشستگان شرمنده شدیم که بدجور گلایه مند هستند و خود فرهنگیان بین اداره و مدرسه مشکلاتی در احکام‌شان ایجاد شده است که پیگیر حل آن هستیم و باید این بخشنامه حل شود.

وی با اشاره به اینکه احکام کارمندان یکی دو میلیون تومان فرق کرده است، اظهار کرد: چند سال است که می‌گوییم رتبه بندی و الان می‌گوییم آنچه اجرا شده رتبه بندی نبوده است؛ بپذیریم که معلمان را در اولویت قرار نداده‌ایم. هنوز هم دیر نیست و می توان برای افزایش روحیه آنها تلاش کرد.

میرزاده با اشاره به برنامه آموزش مکمل از طریق شبکه آموزش سیما افزود: ممکن است در همه روستاها شبکه آموزش قابل دریافت نباشد پس اگر مشکلی هست حتما باید حل و روی آن کار شود.

وی با اشاره به اینکه آموزش و پرورش در این کشور در اولویت نبوده و امروز به اینجا رسیده‌ایم، گفت: چرا اعتراف نمی‌کنیم که آموزش و پرورش را در اولویت قرار نداده ایم و به آن اندازه که شعار داده شده است 10 درصد هم در اولویت نبوده است. لازم است در محتوای درسی و برنامه های آموزشی تجدیدنظرهایی صورت گیرد و رسانه هم بایدوقت بیشتری را به مسائل آموزش و پرورش اختصاص می‌داد.

سخنگوی کمیسیون آموزش مجلس ادامه داد: آیا می دانید برخی مدارس نیروی خدماتی، معاون، دیوارکشی، نگهبان و... ندارند. اینها باید مراقب بچه ها باشند و به آنها آموزش دهند. البته خبر رسید که سازمان برنامه100 میلیارد تومان به مدارس در بحث مقابله با کرونا اختصاص داده است.

وی با بیان اینکه باید با صراحت اعلام کنیم که با بسیج عمومی دولت و ملت از کرونا عبور می‌کنیم، گفت: باید از خیرین کمک بخواهیم؛ مدارسی داریم که دیوار ندارند. مدارسی هستند که نگهبان و خدمتگزار و مربی بهداشت ندارند.

میرزاده افزود: سال های قبل تعدادی نیروهای بهداشتی را از مدارس به وزارت بهداشت بردند؛ طرح تحول سلامت که فقط برای وزارت بهداشت نبود برای کل کشور بود، اما به مدارس نیامد. الان هم کمبود مربی بهداشت شدید است و البته خلا قانونی برای جذب نداریم.

وی با اشاره به قانون تعیین تکلیف آموزشیاران و حق التدریسی ها گفت: گفتیم هرچقدر نیرو نیاز دارند اعلام و جذب کنند. چندنفر را فراخوان زدید که اگر رشته تخصصی دارند به عنوان مربی بهداشت جذب شوند؟ نیروهای خدماتی را تبدیل وضعیت کردیم اما امروز مربی بهداشت نداریم.

سخنگوی کمیسیون آموزش مجلس افزود: مدرسه هم تعطیل باشد که مربی بهداشت تعطیل نیست. از این بحران با موفقیت عبور می‌کنیم اما میخواهیم هزینه های نظام بیشتر نشود.

میرزاده درباره آموزش عملی بهداشت گفت: آموزش عملی را با سخنرانی انجام نمی‌دهند. آموزش را مربی بهداشت و خدمتگزار باید بدهند.

وی با اشاره به اینکه پیشگیری باید قبل از درمان اتفاق بیفتد، اظهار کرد: به مردم اطلاع درست بدهیم؛ کمبود در مدارس وجود دارد. از خیرین می خواهیم به مدارس کمک کنند. اکنون وقت احسان است. مردم به پیام های وزارت بهداشت درباره کرونا توجه کنند.

سخنگوی کمیسیون آموزش مجلس درباره پیشنهاد مجلس مبنی بر تعطیلی مدارس تا آخر اسفند، گفت: در کمیسیون ها پیشنهاد تعطیلی داده بودیم اما دولت خودش بخوبی تدبیر کرد. کار جهادی در حال انجام است. قطعا کرونا را به زانو در می‌آوریم.

انتهای پیام/

برچسب
مطالب مرتبط