انتشار یافته: 0
شماره مطلب: 102
13:23

باید برای تربیت نسلی خوب آستین همت را بالا زد

دغدغه معلم، تربیت نسلی خوب برای کشور است ولی باید قبول کرد که معلم باید از امکانات تحقیقاتی به‌روز و معیشت قابل قبولی برخوردار باشد. باید آستین همت را بالا زد و قدم اساسی برداشت.
خبرگزاری فارس: باید برای تربیت نسلی خوب آستین همت را بالا زد

به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاری فارس، محمد کاظم وحدتی فخرآبادی از جمله فرهنگیان کشور است که یادداشتی را به مناسبت بزرگداشت مقام معلم، در اختیار خبرگزاری فارس قرار داده است:

امام خمینی (ره): «وظیفه معلم هدایت جامعه است به سوی الله».

من یک معلم هستم و اگر بخواهم در بزرگداشت جایگاه معلمی قلم برانم. شاید سوء تفاهمی جبران‌ناپذیر پیش آید و خودم را ناخواسته متهم به کبر و غرور و خودپسندی کرده باشم.

در حالی که هیچ نیازی به این قلمفرسایی‌ها نیست جایی که به راحتی می‌توان به سخنان بزرگان دین و علم و ادب رجوع کرد و مروارید‌های غلطانی را از دریای سخنان گهربارشان صید کرد و به تماشا گذاشت.

به قول شاعر و استاد شیرین سخن تاریخ ادب پارسی، سعدی شیرازی «مشک آن است که خود ببوید/ نه آن که عطار بگوید».

خداوند راه علم‌آموزی و دانش‌اندوزی را برای بندگان خود گشوده است؛ پیامبران الهی پرچمداران این راه روشن هستند و از سوی او برای ابلاغ وحی و تشویق بندگان به تعلیم و تعلم برگزیده شده‌اند. پیامبران آموزگارانی بودند که با تحمل مشقات بسیار برای تکامل انسانیت تلاش کرده‌اند. نقش معلم به قدری والاست که پیامبر اکرم(ص) می‌فرمایند: «بالتعلیم ارسلت» من برای آموزش دادن فرستاده شدم [بحار الانوار ج 1 ص 206]

در ادامه مطالبی کوتاه نثارتان می‌کنم از گنجینه‌های دین و علم و ادب، و نتیجه‌گیری از این الماس‌های تراش خورده را به خودتان وا می‌گذارم.

آری، ارزش و اعتبار عالم و دانشمند به علم اوست و این یک تصادف نیست که در کتاب وحی الهی کلام‌الله مجید. بالغ بر 700 مورد ماده علم و مشتقات آن به کار رفته و در اولین آیات نازل شده به پیامبر(ص)، سخن از علم و دانش و قلم آمده است «الذی علّم بالقلم»‌ همان کسی که به وسیله قلم تعلیم انسان نمود.

یا فرمایش حضرت محمد(ص) تأییدی دیگر بر این مطلب است که فرمود: «لا خیر فی العیش الا الرجلین. عالم مطاع أو مستمع واع»‌در زندگی جز برای دو نفر خیری نیست. عالمی که فرمانش برند و شنونده نگهدار.

همچنین در کلام امیر علم و عمل حضرت علی ابن ابیطالب(ع) می‌‌خوانیم که «قم عن مجلسک لابیک و معلمک و لو کنت امیرا» از جای خود برای پدر و آموزگاران برخیز اگر چه فرمانروا باشی [مستدرک الوسایل ج 15 ص 203]

ابوعلی سینا نابغه قرون و اعصار می‌گوید «کسی که عهده‌دار تربیت کودکان می‌شود باید حداقل این خصوصیات را داشته باشد 1- خردمند باشد 2-دیندار باشد 3-با تربیت کودک آشنا باشد 4-با وقار و سنگین باشد 5-با مروت باشد.

اینجاست که دشواری آموزگاران زحمتکش در دوره ابتدایی را درک می‌کنیم کسی که سال‌های سال در طلب علم مشقت کشیده و به مدارج عالی رسیده اما وقتی سر و کارش با کودک می‌افتد ناچار برای بهبود روند تعلیم و تربیت باید نصیحت مولانا را آویزه گوش کند. چونکه با کودک سر و کارت فتاد/ همزبان کودکی باید گشاد.

کودک کم سن و سال هنوز با آداب و قوانین مدرسه و کلاس درس به این سادگی و راحتی نمی‌تواند خود را وفق دهد؛ گویا که رفتارشان چیزی است ما بین خانه و مدرسه. دلش می‌خواهد در کلاس حرف بزند، بخندد، خوراکی بخورد و ... و معلم است که باید به گونه‌ای عمل کند که خشت اول را به صواب بگذارد و امر آموزش را نیز همزمان باید به عمل ‌آورد.

با این اوصاف دغدغه معلم تربیت یک نسلی خوب برای کشور است. ولی باید قبول کرد که یک چنین ذهن مشغولی باید از امکانات تحقیقاتی به روز و معیشت قابل قبولی برخوردار باشد و فقط تعریف از مقام معلمی و اهمیت این شغل گران‌سنگ به زبان ما معلم‌ها با انشاء نوشتن در مقام و منزلت آن مشکلی را حل نمی‌کند. باید آستین همت را بالا زد و قدم اساسی برداشت.

و شهریار ملک سخن هم در پیش معلم سر تعظیم را اینگونه خم می‌کند که: از پدر گر قالب تن یافتم/ از معلم جان روشن یافتم/ ای معلم چون کنم تعریف تو/ چون خدا مشکل بود توصیف تو/ از تو کشتی نجات روح ما/ای به طوفان جهالت نوح ما

رهبر معظم انقلاب چه خردمندانه فرمودند: «من به شما فرهنگیان عزیز می‌گویم که مسئله فرهنگ و تعلیم و تربیت، مسئله اول در نظام ماست در بلند مدت هیچ چیز به اندازه تعلیم و تربیت اهمیت ندارد. نقش معلم و مربی در جامعه ما نقش طراز اول است قدر تعلیم و تربیت و معلمی و سنگر فرهنگی را بدانید.»[26/3/68]

با افتخار دست تمامی مسلمین این مرز و بوم را می‌بوسیم و یاد آنهایی که عمر گرانقدرشان را صرف تعلیم و تربیت فرزندان کشور عزیزمان کردند و اکنون در میان ما نیستند را گرامی می‌داریم.

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی نوشته شوند و یا غیر مرتبط با موضوع باشند منتشر نخواهند شد.

عضویت در خبرنامه

Stay informed on our latest news!

Subscribe to عضویت در خبرنامه feed

پربازدیدها

.