انتشار یافته: 0
شماره مطلب: 1077
16:17
در گفت وگو با پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج فرهنگیان مطرح شد؛

خرید خدمات آموزشی از بخش خصوصی بستر سوءاستفاده و رانت سیاسی را فراهم می کند

مشاور کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با اشاره به تفاسیر متعدد و متنوع از اصطلاح خرید خدمات آموزشی از بخش خصوصی افزود: لازم است این اصطلاح را خوب و دقیق تعریف کنیم تا زمینه رانت و سوءاستفاده را فراهم نیاوریم؛ خرید خدمات سابقا نیز وجود داشت اما اکنون میزان و نحوه اعمال آن محل شبهه و نقد است.

ابراهیم سحرخیز، مشاور کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در گفت‌و‌گو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج فرهنگیان ضمن انتقاد از فرصت از دست رفته وزارت آموزش و پرورش در برنامه ششم توسعه اظهار داشت: ما برای تدوین قانون برنامه ششم جلسات متعددی داشتیم و پیشنهاد و برنامه‌های فراوانی از صاحب نظران و کار‌شناسان فرهنگی و آموزشی به دولت برای تدوین این قانون ارائه شد که می‌توانست فرصت مغتنمی برای نظام تعلیم و تربیت ما باشد اما تمام این پیشنهادات نادیده گرفته شد و دولت به یک بند در موضوع خرید خدمات آموزشی درباره آموزش و پرورش اکتفا کرد.

وی با اشاره به تفاسیر متعدد و متنوع از اصطلاح خرید خدمات آموزشی افزود: لازم است این اصطلاح را خوب و دقیق تعریف کنیم تا زمینه رانت و سوءاستفاده را فراهم نیاوریم؛ خرید خدمات سابقا نیز وجود داشت اما اکنون میزان و نحوه اعمال آن محل شبهه و نقد است.
سحرخیز با تاکید بر اینکه لازم است از ظرفیت مدارس غیردولتی استفاده کنیم ادامه داد: این بدین معناست که ظرفیت خالی مدارس غیردولتی را خریداری کرده و دانش آموزان را از مدارس دولتی به این مدارس بفرستیم، اقدامی که آموزش و پرورش در سال گذشته انجام داد برخلاف این موضوع بود و مدارس دولتی به بخش خصوصی واگذار شد.
معاون سابق وزارت آموزش و پرورش ادامه داد: در بعضی موارد مشاهده شده است که در فاصله چند روز به آغاز سال تحصیلی که مدرسه از هر جهت آماده است واگذاری به فرد اتفاق است که این امر بستر رانت را فراهم می‌کند.
وی از آمار غلطی که درباره هزینه هر دانش آموز اعلام می‌شود، انتقاد نمود و خاطرنشان کرد: ظاهرا هزینه تهیه کتب درسی، حقوق معلمان خارج از کشور، سرانه متفاوت دانش آموزان استثنایی و برخی مدارس کم تعداد روستایی هم در محاسبه آمار سرانه هر دانش آموز مدرسه دولتی لحاظ شده است که این اتفاق یک مغالطه است.
سحرخیز با بیان اینکه در برخی مدارس غیردولتی علاوه بر حقوق پرسنل، فضای آموزش و کتب درسی نیز بر عهده دولت است، ادامه داد: با وجود این مخارج، دولت به هر دانش آموز مدرسه غیردولتی ۶۰۰ هزار تومان سرانه می‌دهد و همنین در بعضی موارد تسهیلاتی خاص مثل تخفیف برای برخی دانش آموزان قائل می‌شود که ادعای کم شدن هزینه دولت با این مدارس زیر سوال می‌رود.

مشاور کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با اشاره به اینکه هزینه در آموزش و پرورش سرمایه گذاری است، تاکید کرد: ما در مقایسه با کشورهای منطقه هم در این زمینه سرمایه گذاری زیادی برای مسئله مهم تعلیم و تربیت نکرده‌ایم و واگذاری سی درصدی مدارس دولتی به بخش خصوصی آن هم بدون برنامه ریزی دقیق بر اساس گزارش ارزیابی، زمینه بروز رانت سیاسی و آسیب‌های اجتماعی و امنیتی خواهد شد.

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی نوشته شوند و یا غیر مرتبط با موضوع باشند منتشر نخواهند شد.

عضویت در خبرنامه

Stay informed on our latest news!

Subscribe to عضویت در خبرنامه feed

پربازدیدها

.