انتشار یافته: 0
شماره مطلب: 1083
16:29

آموزش عملی ایثار؛ از تدریس در مدارس کودکان استثنایی تا کمک به تحصیل دانش آموزان نیازمند

معلم بسیجی، خانم فرخنده جعفری پور سال ها در شرایط سخت مدارس استثنایی تدریس کرده و در زمینه تجهیز مدارس و کمک به دانش آموزان فعال است و سال گذشته به عنوان معلم ایثارگر معرفی شد.

معلمی شغل نیست عشق است! این جمله وقتی معلم کودکان استثنایی باشی جلوه ی عشقش فروزان تر می شود! فرخنده جعفری پور بیست و هشت سال سابقه تدریس دارد و با شغلش عاشقانه زیسته است، آموزش به کودکان کم توان ذهنی لازمه اش صبوری ست، کودکانی که بر اساس قدرت یادگیری، کلاس اول دبستان را بین یک سال و نیم تا چهار سال می گذرانند.

ایثار شکوهی ست که در معلمی جلوه می یابد و معلم کودکان استثنایی جنبه های بیشتری از این شکوه را برخوردار است، شاید همین تلاش عاشقانه در راه تعلیم دانش آموزان استثنایی زمینه ساز شد تا خانم فرخنده جعفری پور در راه های دیگر نیز  ایثارگر باشد.

این معلم بسیجی کارشناسی ارشد مدیریت آموزش است، از ابتدا معلم مدارس کودکان استثنایی بوده است و می گوید: تدریس کودکان کم توان ذهنی خیلی سخت اما لذت بخش است، این لذت را وقتی یکی از دانش آموزانم کلمه ای را یاد می گرفت عمیقا حس می کردم! وقتی از یادگیری ذوق می کرد!

جعفری پور سال 93  در زمره معلمین ایثارگر معرفی شد او تامین مالی چند دانش آموز را برای تحصیل تا مقطع کارشناسی بر عهده گرفته است، در یک مدرسه نمازخانه ساخته و آزمایشگاهی را تجهیز کرده است و همه این ها مرهون رشد روحیه ایثار او در آموزش کودکان استثنایی است.

او می گوید: هر سال روز معلم شاگردان نقاشی هایشان را به من هدیه می دادند و این هدیه بسیار دلنشین و عزیز بود، روزهای پنج شنبه برای بچه ها در مدرسه آشپزی می کردم ؛ آش، سوپ یا انواع پلوها، آنقدر این کودکان در کنار هم با لذت غذا می خوردند که تماشای آنها خستگی را از تنم بیرون می کرد. چند سالی است که دیگر تدریس نمی کنم اما هر سال به بهانه های مختلف برای دانش آموزانم هدیه می خرم، کودکان معلول، فرشته های زمینی اند.پاک و معصوم. اغلب آنها در خانواده هایشان هم بی توجهی را تجربه می کنند و وقتی در جمع کودکان شبیه خودشان قرار می گیرند لازم است معلم با صبر و مهربانی دست محبت به سرشان بکشد و با آنها پله پله برای آموزش راه بیاید. جعفری پور ، با نادیده گرفتن ایثار خود می گوید: در برابر معلمان شهید که ایثار را با گذشتن از جان معنا کردند احساس حقارت می‌کنم، و در برابر معلمان ایثارگری که گاها در حوادثی که پیش می آید برای نجات جان دانش آموزان از جانشان  می گذرند.

جعفری پور و معلمان ایثارگر شبیه او، تجسم عملی آموزش اخلاق و ایثارند، مقام معظم رهبری در دیداری که سال گذشته در هفته معلم داشتند، آموزش عملی رفتار و اخلاق را یکی از ابعاد حرفه افتخارآمیز معلمی خواندند و تأکید کردند: تحقق اهداف و آرمانهای بلند ملت احتیاج به انسانهای صبور، عاقل، متدین، مبتکر، مهربان، شجاع، پرهیزکار، مؤدب و پرتلاش دارد که معلم در پرورش چنین انسانهایی، نقش درجه اول، عمیق و ماندگار دارد.

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی نوشته شوند و یا غیر مرتبط با موضوع باشند منتشر نخواهند شد.

عضویت در خبرنامه

Stay informed on our latest news!

Subscribe to عضویت در خبرنامه feed

پربازدیدها