انتشار یافته: 0
شماره مطلب: 11083
23:23
بازخوانی حوادث مجلس ششم-پایانی

پایان کار مجلس افراطیون؛ هیچ کاری برای مردم نکردیم، باید خود را سرزنش کنیم !

طاهره رضازاده، عضو فراكسيون همبستگي و مشاركت: رييس‌جمهور در پنج سال گذشته با پشتوانه و اختياراتي كه داشت، كاري براي مردم و كشور انجام نداد. ما نيز در مجلس كاري براي مردم انجام نداديم و ما هم در مجلس اشتباه كرديم و از همان اول سياست‌زده شديم وكارهاي اساسي را انجام نداديم...بايد خود را سرزنش كنيم.
نسخه مناسب چاپ

مریم ضیایی- پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج فرهنگیان: دوره چهار ساله مجلس پر هیاهوی ششم سال 83 پایان یافت اما همچنان نمایندگان این مجلس خبرساز بودند، پیوستن برخی از چهره های شاخص مجلس ششمی به حلقه دشمنان خارج نشین و انتقادات و جبهه گیری ها اصلاح طلبان نسبت به عملکرد خود در مجلس از جمله این اخبار بودند. به فاصله مدت کوتاهی بعد از پایان دوره نمایندگی، برخی از چهره های شاخص مجلس ششم به کشورهای بیگانه پناهنده ؛ فاطمه حقیقت‌جو ، رجبعلی مزروعی، جمیله کدیور، علی‌اکبر موسوی‌خوئینی‌ها از جمله این نمایندگان بودند.

و برخی دیگر از مجلس ششمی  ها از جمله:  بهزاد نبوی، علی تاجرنیا، محسن صفایی فراهانی، محسن آرمین، علی شکوری راد، محسن میردامادی، در فتنه سال 88 به جرم اقدام و تبانی علیه نظام از سوی دادگاه مجرم شناخته شدند تا پرونده بی قانونی دوم خردادی ها را سنگین تر کنند. تمام این افراد از لیدرهای اصلی تحصن و تنش های سیاسی در مجلس ششم بودند.

در پایان بررسی حوادث این مجلس پرتنش مرور انتقادات اصلاح طلبان نسبت به عملکرد مجلس ششم و افراطی دانستن آن، خالی از لطف نیست.

روزنامه مردم‌سالاري که روزنامه ای اصلاح طلب است می نویسد: مجلس ششم طي دو سال گذشته بيش از 100 مصوبه قانوني داشته است، بدون اين كه قانون چنداني را لغو كند... لذا اكثريت مجلس محترم با تأكيد بر دفاع از آزادي به عنوان محور اصلي فعاليت، دست انحصارات را در گران فروشي باز گذاشته است.

روزنامه توسعه نیز که ارگان همفکران اصلاح طلب بود می نویسد: برخي از كارخانجات محصولات خود را به نمايندگان مجلس گاه تا يك سوم هزينه تمام شده هديه مي‌كنند. قيمت محصولات اين كارخانجات، گاه تا 2 برابر بازار جهاني است.. بعضاً مشاهده مي‌شود كه مجلس نيز نسبت به اين‌گونه كارخانجات، با نظر مساعد و مسامحه برخورد مي‌كند.در استراتژي اصلاح‌طلبان، مرم تماشاگران غيرفعالند.

مقدمي‌زاد، عضو فراكسيون جبهه دوم خرداد: مشكلات و خواسته‌هاي مردم چيز ديگري است، با اين حال ما در حال دعوا هستيم كه اختيارات رييس‌جمهور را بيشتر كنيم و يا قانون انتخابات را عوض كنيم. مجلس و دولت اگر به كارهاي اصلي و نيازهاي اساسي مردم بيشتر توجه كند، بهتر است...دولت و مجلس، كاري براي مردم انجام ندا‌ده‌اند. 

طاهره رضازاده، عضو فراكسيون همبستگي و مشاركت: رييس‌جمهور در پنج سال گذشته با پشتوانه و اختياراتي كه داشت، كاري براي مردم و كشور انجام نداد. ما نيز در مجلس كاري براي مردم انجام نداديم و ما هم در مجلس اشتباه كرديم و از همان اول سياست‌زده شديم وكارهاي اساسي را انجام نداديم...بايد خود را سرزنش كنيم.

محمدباقر ذاكري: سيستم مناسبي كه نمايندگان را به قانونگذاري و نظارت بر اجراي قوانين وادار كند، بر مجلس حاكم نيست و بخش عمده‌اي از وقت مجلس براي انجام كارهاي غيرمجلسي صرف مي‌شود...مشكلات مردم چيز ديگري است و ما در حال دعوا بر سر افزايش اختيارات رييس‌جمهور يا قانون انتخاباتيم. 

محمدرضا خباز، سخنگوي فراكسيون حزب همبستگي: برخي فراكسيون‌ها به دنبال سهم‌خواهي هستند كه موجب نگراني اعضا را به‌وجود آورده و انعكاس بيروني اين اختلافات جبهه را در حال منحل شدن نشان مي‌دهد....مجلس براساس مطالبات مردم، قانوني تصويب نكرده است.

مصطفي كواكبيان در كنگره حزب مدافعين پيام دوم خرداد: اگر امروز دولت ما(دولت خاتمي) ناكارآمد است، مقصر مجلس(مجلس ششم) مي‌باشد. زيرا نظارت مجلس بر عملكرد دولت ضعيف است...برخي نمايندگان كار مجلس را رها كرده‌اند.

علي محمد احمدي، عضو فراكسيون جبهه مشاركت: مجلس اصلاحات، وقت خود را صرف مصوبات كم‌اهميت كرده است. اگر با همين وضعيت پيش برويم، دو سال باقيمانده وقت مجلس هم مي‌گذرد و مطالبات اصلي مردم در زمينه اشتغال و ديگر موارد بدون پاسخ مي‌ماند.

محمد محمدرضايي، عضو فراكسيون جبهه دوم خرداد: متاسفانه اكثريت مجلس بنا به مصالحي در خدمت و همسو با دولت درآمده‌اند، لذا در آن اراده كافي براي برخورد جدي با ضعف‌ها و كاستي‌هاي دولت مردان وجود نخواهد داشت. بيشترين تذكرات قانوني به دستگاههاي اجرايي، تقديم سئوالات مختلف به وزرا و حتي تدوين و طرح استيضاح برخي از وزيران از سوي نمايندگان استان كردستان و مناطق محروم بوده است،اما اين اقدامات بر اثر پاره‌اي ملاحظات سياسي و مصلحت انديشي‌هاي خوش‌باورانه در هيئت رئيسه مجلس و يا در كميسيون‌هاي مربوطه بلااثر و با شكست مواجه شده است.  

مهدي كروبي، رئيس مجلس: من هم معتقدم مجلس ششم ايده‌ال نبوده است ولي كارهاي خوبي هم انجام داده است.تصويب طرح‌ها و لوايح بي‌اهميت، در مجلس ششم زياد بود.

محسن آرمين، عضو سازمان مجاهدين و فراكسيون جبهه مشاركت: برخي از طرح‌ها و لوايحي كه چندان مهم نبودند واهميتي نداشتند، در مجلس ششم تصويب شد.

رحمان قلي قلي زاده، عضو حزب همبستگي: مجلس دچار روزمرگي شده و هنوز نقش و جايگاه خود را به عنوان زبان گوياي مردم نمي‌داند...نظارت مجلس بر قراردادهاي نفتي،غير واقعي است. 

رجب علي مزروعي: بحث نطارت مجلس بر قراردادهاي نفتي در حوصله و تخصص نمايندگان مجلس نمي‌گنجد...دولت نسبت به سوالات نمايندگان بي تفاوت است.

منصور ميرزاكوچكي بروجني، عضو فراكسيون مشاركت: درتصويب برخي از قراردادها در مجلس موشكافي كامل انجام نشده و برخي طرح‌ها به طور خيلي ضعيف درمجلس و يا كميسيون‌‌ها مطرح و بعد در مورد آنها راي گيري مي‌شود، بدون اين كه حتي كمترين كار و يا بررسي بر روي آن انجام شده باشد...مجلس فقط وقت و هزينه هدر مي‌دهد.

محمد قمي، عضو فراكسيون مجمع روحانيون مبارز: جدايي از مسير مردم، آفت بزرگي براي اصلاحات است و نبايد مسير جريان دوم خرداد از مسير مردم جدا شود. دوم خرداد نتوانسته آن طور كه بايد، مطالبات مردم را محقق كند و اين امر تا حدودي به نبود عزم و جزم كافي و برنامه دقيق و مقداري هم به چالش‌هاي پيش روي اين جريان مربوط مي‌شود. تا حدود زيادي راه مجلس از راه مردم و مشكلات آنها جدا شده است. دليل آن نيز بها دادن بيشتر به مسايل سياسي است.مقدار زيادي از مسايل و مشكلات در مجلس، به عدم وقت گذاري و طراحي و برنامه‌ريزي درباره مسايل اساسي كشور برمي‌گردد

محمدعلي كوزه‌گر: مصوبات ديروز و امروز مجلس اثرات تورم‌زايي داشته است. هر وقت قيمت نفت كاهش پيدا مي‌كند، مردم را به رياضت كشيدن دعوت مي‌كنيم، در مقابل مردم انتظار دارند وقتي قيمت نفت افزايش مي‌يابد، قيمت‌ها افزايش پيدا نكند. چگونه عوارض و ماليات غيرمستقيم مي‌گيريم درحالي كه قيمت بدترين توليدات ما با بهترين توليدات كشورهاي ديگر برابري مي‌كند؟اكثريت مجلس، دست گران فروشي را باز گذاشته است. 

الهه كولايي: مجلس ششم بيشتر اوقات خود را صرف مسايل سياسي كرده است، در صورتي كه همه مشكلات ما سياسي نيست و در بخش علمي و فرهنگي، مشكلات فراواني داريم. بايد بدانيم كه اسطوره‌سازي و شعار دادن، مشكلي را از جامعه حل نمي‌كند.مجلس و دولت بيشتر در پي بازي‌هاي جناحي هستند...اكثريت مجلس دنبال مسايل سياسي هستند، نه برنامه ريزي صحيح.

 

انتهای پیام/

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی نوشته شوند و یا غیر مرتبط با موضوع باشند منتشر نخواهند شد.

عضویت در خبرنامه

Stay informed on our latest news!

Subscribe to عضویت در خبرنامه feed

پربازدیدها