انتشار یافته: 0
شماره مطلب: 11204
13:40
مریم ضیایی:

ما اهل رعایت اصول "ولی" هستیم ...

"ولی" بدون هیاهو همیشه ما را دعوت به قانون کرده بود. قانون را همیشه فصل الخطاب می دانست. وقتی رای مردم گفت ما بازنده ایم قانون را رد نکردیم. گفتمان ساختیم از قانون مداری. از عقلانیت. به رقیب تبریک گفتیم. بازی را باختیم اما اخلاق را بردیم. ما اهل رعایت اصول "ولی" بودیم. ما اهل رعایت اصول "ولی" هستیم ...

 

انقلاب که کردیم "پیر" ما می گفت میزان رای ملت است. انتخابات که میشد فرقی نمی کرد چه کسی برنده است. "پیر" ما از همان اول هم دموکراسی را به زبانی که بفهمیم برایمان هجی کرده بود.

"پیر" ما رفت. "ولی" آمد. باز هم راه ما همان بود. قانون فصل الخطاب بود. "ولی" نمی گذاشت رای مردم را کسی پایمال کند. خیال مان از قانون مندی خودی ها راحت بود. به حرف "ولی" گوش می دادند. کسی فکر قدرت نبود. فکر من حتما در بازی برنده باشم نبود.

روزهای خوب اما گذشت و فصل یک امتحان بزرگ شد. سالی آمد که در آن یک بازی داشتیم. مثل همیشه یک طرف با رای مردم باخت و یک طرف برد. اما بازنده باخت را دوست نداشت. زیر میز زد. رمزش تقلب بود. توهم تقلب را صدها رسانه تقویت می کردند. جرزنی ها به درگیری کشید. شهر، آشوب شد. اتوبوس های شهرمان آتش گرفتند و شیشه های شهر هدف سنگ ها شدند. آرامش از شهرمان رفت. ما انگشت به دهان بودیم از نپذیرفتن قانون هم بازی هایمان . همیشه خیلی پرستیژ داشتند. کلمه های قلمبه را همیشه اول از آن ها شنیده بودیم. قبلا همیشه تمدن ها را به گفت و گو دعوت می کردند!

"ولی" نصیحت کرد. به قانون دعوت کرد. اما هم بازی ها می خواستند با سنگ و آتش نتیجه بازی را عوض کنند. "ولی" زیر بار بی قانونی نمی رفت. مردم خروشیدند علیه شهر آشوبی. شهر دوباره آرام شد.

بعد از آن بازی ترسیده بودیم از بازی های بعد. از هم بازی ای که دوست داشت برنده باشد. نتیجه بازی بعدی نزدیک به هم بود. کسی زیر میز نزد. میزان رای مردم بود. به خیر گذشت.

بازی بعد نزدیک میشد. از خیلی قبلش جرزنی شروع شده بود. حریف می گفت دستش بسته است. رسانه های زیادی که خیلی ثروت داشتند طرفدارش بودند. رقیب از طرفداری دشمن ناراحت نبود. رقیب تخریب می کرد با تمسخر و دروغ. بازی شروع شد. داور همان داور بازی های قبل بود. رقیب در یک شهر بازی را 30 بر صفر برد!

شهر اما آرام بود. کسی زیر میز نزد. شیشه ها و اتوبوس ها سالم بودند. "ولی" بدون هیاهو همیشه ما را دعوت به قانون کرده بود. قانون را همیشه فصل الخطاب می دانست. وقتی رای مردم گفت ما بازنده ایم قانون را رد نکردیم. گفتمان ساختیم از قانون مداری. از عقلانیت. به رقیب تبریک گفتیم. بازی را باختیم اما اخلاق را بردیم. ما اهل رعایت اصول "ولی" بودیم. ما اهل رعایت اصول "ولی" هستیم ...

 

انتهای پیام/

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی نوشته شوند و یا غیر مرتبط با موضوع باشند منتشر نخواهند شد.

عضویت در خبرنامه

Stay informed on our latest news!

Subscribe to عضویت در خبرنامه feed

پربازدیدها