انتشار یافته: 0
شماره مطلب: 11269
11:43
حجت‌الاسلام علی ذوعلم :

گفتمان با جوانان غربی را توسعه دهیم/باید بدانیم نوع رویکرد و مواجهه ما با غرب چگونه باشد

رئیس علمی هم‌اندیشی اسلام و جوان غربی گفت: هم‌اکنون این سؤال مطرح است: ما چه نیازی به این نامه‌ها داریم؟ باید گفت که این نامه پاسخ به پرسشی اساسی است که نوع پاسخ به آن تعیین‌کننده آینده ما است، به‌ویژه در مقطعی که جهان در یک پیچ تاریخی قرار دارد و باید بدانیم نوع رویکرد و مواجهه ما با غرب چگونه باشد.

حجت‌الاسلام علی ذوعلم در هم‌اندیشی «اسلام و جوان غربی، چالش‌ها و چشم‌اندازها» که امروز در دانشکده ادبیات دانشگاه تهران با حضور جمعی از اساتید حوزه و دانشگاه در حال برگزاری است، اظهار داشت: هم‌اندیشی اسلام و جوان غربی تلاشی است برای فهم عمیق و دریافت ابعاد مفهومی نامه‌هایی که توسط رهبر معظم انقلاب به جوانان غربی صادر شد. 

وی افزود: دو نامه رهبر معظم انقلاب به جوانان غربی گفتمانی و هویتی است و ایشان به‌عنوان یک متفکر اسلامی معاصر که چالش اسلام و غرب، نیازها، ضرورت‌ها و آرمان‌های اصلی انقلاب را دنبال می‌کنند در برابر توطئه پیچیده‌ای که جهان اسلام را تهدید می‌کند این نامه‌ها را نگاشته‌اند.

رئیس علمی هم‌اندیشی اسلام و جوان غربی گفت: هم‌اکنون این سؤال مطرح است: ما چه نیازی به این نامه‌ها داریم؟ باید گفت که این نامه پاسخ به پرسشی اساسی است که نوع پاسخ به آن تعیین‌کننده آینده ما است، به‌ویژه در مقطعی که جهان در یک پیچ تاریخی قرار دارد و باید بدانیم نوع رویکرد و مواجهه ما با غرب چگونه باشد.

ذوعلم مطرح کرد: امروز جهان اسلام بیش از هر زمان دیگری از قدرت گفتمانی برخوردار شده و مناطق حساسی از جهان را تحت تأثیر قرار داده است.

وی افزود: استعمار در قالب جدید طراحی خطرناکی را انجام داده است و این سؤال مطرح می‌شود: نوع مواجهه اسلام با غرب باید چگونه باشد؟ یک پاسخ این است که این مواجهه باید به‌صورت مقابله سخت نظامی و خشونت‌آمیز با غرب باشد و اگر بخواهیم هویت اسلامی خود را حفظ کنیم باید غرب را نفی کنیم و مورد هجوم قرار دهیم و ستیز همه‌جانبه با آن داشته باشیم.

رئیس علمی هم‌اندیشی اسلام و جوان غربی ادامه داد: به نظر می‌رسد تشکیل جریاناتی مانند داعش از سوی غربی‌ها با این هدف بود که به جهان بگویند اسلام در ستیز با غرب است.

ذوعلم بیان کرد: نگاه دیگر اعتقاد به تعامل با غرب دارد چرا که هم‌اکنون جهان غرب از نظر علمی، فناوری و رویکردهای اجتماعی توانمندی‌های بالایی دارد بنابراین ما چاره‌ای نداریم جز تعامل، اما در برخی موارد تعامل انفعالی مطرح می‌شود که پوسته‌ای از اسلام را برای ما باقی خواهد گذاشت و هویت و آینده جهان اسلام را تهدید خواهد کرد.

وی ادامه داد: باید به تعامل شرافتمندانه با غرب بیندیشیم، چنین تعاملی فعال و خودباورانه است و در نامه رهبر انقلاب به جوانان غربی نیز شاهد آن هستیم. امروز شاهد هستیم که صدای رسای عقلانیت و منطق که از جهان اسلام جوانان غربی را که با چالش‌های متعدد مواجه هستند، هدف قرار داده و به آنها می‌گوید که می‌توانید در تغییر مسیر تمدن غرب نقش داشته باشیم.

رئیس علمی هم‌اندیشی اسلام و جوان غربی اظهار داشت: جامعه غرب سرنوشت خود را در اختیار احزاب و سرمایه‌داران قرار داده است و رهبر معظم انقلاب در نامه خود خطاب به جوانان غربی آنها را بیدار کرده و خواسته در تعیین سرنوشت خود دخالت داشته باشند.

ذوعلم مطرح کرد: باید به رهبر معظم انقلاب کمک کنیم تا بتواند این گفتمان را توسعه دهد و در مواجهه با غرب موضع مشخص و روشنی را اتخاذ و آن را برای جهان اسلام تبیین کنیم و به غربی‌ها بگوییم که بین اسلام ناب محمدی و متحجرانه تکفیری تفاوت وجود دارد.

وی افزود: در این هم‌اندیشی سه محور مقالات با موضوع ضرورت و ابعاد مختلف نیازهای جهان امروز به این جهت‌گیری، تحلیل از وضعیت غرب و مواجه اسلام و غرب مورد بررسی قرار می‌گیرد.

انتهای پیام/

تسنیم

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی نوشته شوند و یا غیر مرتبط با موضوع باشند منتشر نخواهند شد.

عضویت در خبرنامه

Stay informed on our latest news!

Subscribe to عضویت در خبرنامه feed

پربازدیدها

.