انتشار یافته: 0
شماره مطلب: 11383
22:11
بر اساس آئین‌نامه هدایت تحصیلی دانش‌آموزان؛

دانش‌آموزان ورودی پایه دهم باید شاخه و رشته تحصیلی را انتخاب کنند

رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی گفت: دانش آموزان برای ورود به پایه دهم، باید شاخه و رشته تحصیلی خود را اننتخاب کنند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج فرهنگیان به نقل از مهر، حجت الاسلام محی الدین بهرام محمدیان با اشاره به تصویب آئین‌نامه هدایت تحصیلی دانش‌آموزان در جلسه اخیر شورای عالی آموزش‌ و پرورش اظهار داشت:‌ دانش‌ آموزانی که در سال جاری تحصیلی در پایه نهم تحصیل می کنند برای ورود به پایه دهم، باید شاخه و رشته تحصیلی خود را اننتخاب نمایند.

وی افزود: انتخاب رشته براساس ۶ عامل نظر دانش‌آموز با ۱۰ درصد اثربخشی، نظر والدین با ۵ درصد، نظر معلمان تمام دروس دوره اول متوسطه با ۱۰ درصد، نتایج آزمون‌های مشاوره‌ای با ۳۰ درصد، نتایج عملکرد تحصیلی یا همان نمرات درسی با ۳۵ درصد و نظرات مشاور با ۱۰ درصد اثربخشی انجام می شود.

رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی افزود: همچنین برای کشف استعداد، توانمندی و علائق دانش آموزان و هدایت تحصیلی مناسب آنان، آزمون‌های مشاوره‌ای متنوع از جمله تست‌های استعداد سنجی، شخصیت سنجی توسط مشاوران انجام می‌شود.

محمدیان با بیان اینکه از برنامه‌های خوبی که توانستیم در شورای عالی آموزش و پرورش به تصویب برسانیم، عناوین دروس تحولی است، خاطرنشان كرد : این موضوع برای اولین بار در برنامه درسی ملی مورد تأکید قرار می‌گیرد که به نوعی هم به آموزش‌های زندگی و شهروندی ، هم به بحث هویت اسلامی و انقلابی و سبک زندگی اسلامی مربوط می‌شود و هم ما را به توجه به پرتکل‌های بین‌المللی که امضا کردیم، نزدیک می‌کند مانند درس انسان و محیط زیست که بر اساس سیاست‌های کلی مقام معظم رهبری و همچنین پرتکلی که ما در سطح بین‌المللی در زمینه حفاظت محیط زیست امضا کرده‌ایم، توجه دارد.

رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی با بیان اینکه یکی از بحث‌هایی که به عنوان درس جدید داشتیم، فناوری‌های نو است، تصریح كرد : در اینجا به این فناوری‌های جدید که در زندگی ما ظهور پیدا کردند مثل ریز فناوری و زیست فناوری‌ توجه شده است که این در چشم‌انداز نقشه علمی کشور مطرح است که دانش‌آموزان باید با آن آشنا شوند؛ در حقیقت عناوین جدید، رویکرد تحولی یا برنامه درسی ملی را تعقیب می‌کند.

وی تصریح کرد: همچنین پیش‌بینی کردیم که ۵۰ ساعت برنامه ویژه در اختیار مدرسه در طول سال باشد تا دانش‌آموزان در آنجا مهارت‌های زندگی را بیاموزند و درس‌هایی که آموختند به صورت عملیاتی اجرا کنند.

محمدیان به منظور بهره گیری بهینه از نظرات کارشناسی صاحب نظران و دبیران هر رشته و درس، دفتر تالیف تلاش می کند؛ همزمان و به موازات آماده شدن هرفصل از کتاب های درسی جدیدالتالیف پایه دهم آن را روی سایت دفتر تالیف به نشانیtalif.sch.ir بارگذاری نماید، تا علاوه برصاحب نظران و کارشناسان، دبیران مربوطه نیز ضمن مطالعه آن، نظرات اصلاحی پیشنهادی خود را به دفتر تالیف ارسال کنند.

وی افزود: نظرات و پیشنهادات دریافت شده در گروه های مربوطه و شورای تالیف بررسی و درصورتی که مناسب تشخیص داده شود در بازنگری کتب مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

 

انتهای پیام/

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی نوشته شوند و یا غیر مرتبط با موضوع باشند منتشر نخواهند شد.

عضویت در خبرنامه

Stay informed on our latest news!

Subscribe to عضویت در خبرنامه feed

پربازدیدها