انتشار یافته: 0
شماره مطلب: 11406
09:28

رایگان شدن دوره های حرفه ای معلمی /وعده وام محقق نشد

دوره های تربیت حرفه ای معلمی که برای پذیرفته شدگان آزمون استخدامی برگزار می شود حاشیه های زیادی را در سال ۹۴ داشت که در سال ۹۵ نیز این حاشیه ها همچنان ادامه دارد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج فرهنگیان به نقل از مهر، یکی از مهمترین اقدام وزارت آموزش و پرورش در سال۹۴ برگزاری آزمون استخدامی بوده است که حاشیه های زیادی را به دنبال داشت.

وزارت آموزش و پرورش اواخر اسفند ماه سال ۱۳۹۳ مجوز استخدام ۵ هزار نیرو را از سازمان مدیریت و برنامه ریزی دریافت کرد. ۲۷ شهریور۹۴ آزمون استخدامی برگزار شد و نتایج اولیه پذیرفته شدگان آبان اعلام و نتایج نهایی نیز بهمن ماه ۱۳۹۴منتشر شد.  وزارت آموزش و پرورش در فرایند برگزاری آزمون و اعلام نتایج اطلاع رسانی عملکرد ضعیفی داشت و تاریخ های مختلف برای اعلام نتایج از زبان مسوولان شنیده می شد و در نهایت با وقفه ای ۵ ماهه نتایج اعلام شد.

آزمون استخدامی نظام تعلیم و تربیت کشور حواشی زیادی را به دنبال داشت، دفترچه این آزمون آرزوهای معلم شدن را از خیلی ها گرفت، محدودیت سنی و رشته ای، تبعیض جنسیتی، حاکم بودن سیاست بومی بودن موجب شد تا خیلی از افرادی که سال هاست در وزارت آموزش و پرورش به صورت نیروی آزاد فعالیت داشته اند از شرکت در آزمون باز بمانند.

خالی ماندن ظرفیت در آزمون استخدامی

در آزمون استخدامی این وزارتخانه پذیرش بوم برای بوم یکی از سیاست های اصلی بود به طوری که این سیاست موجب شد تا بیش از ۵۰۰ ظرفیت خالی بر جای بماند. از مجموع حدود ۱۷۷ هزار نفری که در آزمون استخدامی آموزش و پرورش شرکت کردند، برای ۳۷۰۰ نفر سهمیه در نظر گرفته شد که مابقی آن تا پنج هزار نفر مربوط به خانواده شهدا و ایثارگران بودند که در نهایت بیش از ۵۰۰ سهیمه به دلیل سیاست بومی گزینی که بر این آزمون حاکم بود خالی ماند.

فشردگی دوره های آموزشی تربیت حرفه ای معلم

پس از اعلام نتایج نهایی آزمون استخدامی وزارت آموزش و پرورش؛پذیرفته شدگان باید دوره های تربیت حرفه ای را به مدت یکسال آن هم به صورت فشرده طی کنند چراکه آنان از مهرماه ۹۵ سر کلاس های درس مشغول به تدریس می شوند اما برگزاری  این دوره ها نیز با با حاشیه ها مواجه است.

دوره فشرده یکساله به دلیل وقفه ای که در اعلام نتایج به وجود آمد تبدیل به دوره ای ۶ ماهه شد و از اوایل اسفند ماه سال ۹۴ آغاز شد و این پرسش پیش می آید  آیا در این مدت کوتاه پذیرفته شدگان می توانند آموزش ها رو فرا گیرند؟

یکی دیگر از مشکلات برگزاری دوره های آموزشی پذیرفته شدگان، مسافتی است که آنان باید طی کنند و از یزد به مشهد،از آذربایجان غربی به اصفهان و از شهر های خود برای مدتی مهاجرت کنند به شهرهای دیگر بیایند تا این دوره ها را بیاموزند واین موضوع بیشتر افراد متاهل و صاحب شغل را نگران کرده است و این شرایط برخی ها را وادار کرده تا از استخدام شدن در وزارت آموزش و پرورش انصراف دهند.البته مسوولان آموزش و پرورش کشور وعده موافقت با انتقالی پذیرفته شدگان را داده اند.

دوره های تربیت حرفه ای معلمی با همه حاشیه هایی که داشت از اوایل اسفند ماه سال۹۴ آغاز شد با تعطیلات نوروزی سال ۱۳۹۵ وقفه ای ایجاد شده است و هنوز برخی از پردیس های دانشگاه ها اعلام نکرده اند که از چه تاریخی کلاس ها برگزار می شود و همین مسئله موجب نگرانی برخی از دانشجویان شده است.

دانشجویانی که باید ترک دیار کنند و به گفته ی برخی از آنان باید بلیط تهیه کنند و عدم اعلام زمان شروع کلاس ها بلاتکلیفشان کرده است.

شروع دوره های تربیت حرفه ای معلمی از ۱۴ فروردین

یکی از پردیس های دانشگاه ها تاریخ ۲۰ فروردین را شروع کلاس ها اعلام کرده که از دید مسوولان وزارت آموزش و پرورش این تاریخ برای شروع کلاس ها دیر است و در این ارتباط سلیمی جهرمی به خبرنگار مهر می گوید: دوره های آموزشی تربیت حرفه ای معلمی پذیرفته شدگان آزمون استخدامی وزارت آموزش و پرورش باید از ۱۴ فروردین آغاز شود.

وی می افزاید: تقویم آموزشی برگزاری کلاس ها بر عهده دانشگاه ها است اما قرار نبوده  که تعطیلات اضافه داشته باشیم، دانشگاه ها از ۲۰ اسفند تعطیل و از ۲۰ فروردین کلاس ها را آغاز  می کنند که صحیح نیست.

رییس مرکز برنامه ریزی نیروی انسانی و فناوری اطلاعات تصریح کرد: برای برگزاری دوره ی آموزشی تربیت حرفه ای وزارت آموزش و پرورش باید از تمام ظرفیت های زمانی استفاده کرد. برگزاری آموزشی تربیت حرفه ای معلمی به دلیل محدودیت زمان باید دانشگاه ها کلاس ها را از روز ۱۴ فروردین آغاز کنند تا فرصت سوزی نشود در غیر اینصورت به مشکل بر می خورند و باید کلاس های جبرانی برگزار کنند.

پرداخت شهریه دو و سه میلیون تومانی نیز یکی دیگر از مشکلات پذیرفته شدگان است که انتقادهایی زیادی را به همراه داشت و در نهایت منجر به واکنش هایی از سوی مسوولان وزارت آموزش و پرورش شد و در بدو ثبت نام مبلغی دریافت نشد و وعده اعطای وام نیز داده شده است که البته تاکنون محقق نشده است.

دریافت شهریه و وعده پرداخت وام

عدم دریافت شهریه در ثبت نام دوره های آموزشی در برخی از پذیرفته شدگان این شائبه را به وجود آورده است که شاید دیگر شهریه ای دریافت نشود اما سلیمی جهرمی با تاکیدبر دریافت شهریه از پذیرفته شدگان به خبرنگار مهر می  گوید:اعطای وام به پذیرفته شدگان در حال پیگیری است.

 

انتهای پیام/

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی نوشته شوند و یا غیر مرتبط با موضوع باشند منتشر نخواهند شد.

عضویت در خبرنامه

Stay informed on our latest news!

Subscribe to عضویت در خبرنامه feed

پربازدیدها

.