انتشار یافته: 0
شماره مطلب: 1141
10:54

اصرار بر احیای سازمان پیشاهنگی منحل شده/کارشناسان: متولیان فرهنگی کشور بستر ساز نفوذ نباشند

کارنامه فعالیت های سازمان پیشاهنگی پیش از انقلاب نشان می دهد که این سازمان، نهادی برای بسترسازی نفوذ فرهنگی و صدور اندیشه غربی است که جامعه هدف آن نوجوانان هستند، این سازمان در سال 64 توسط مجلس منحل شد، و اکنون پس از سی سال، در زمانی که مطالبه مقابله با نفوذ فرهنگی توسط رهبر انقلاب مطرح است اقداماتی توسط متولیان فرهنگی آموزش و پرورش انجام می شود که حاکی از احیای دوباره این سازمان استعماری است.
نسخه مناسب چاپ

مریم ضیایی- پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج فرهنگیان: موسس پیشاهنگی به گواه اسناد تاریخی، ژنرال بادن پاول است، وی از اعضای  انجمن سلطنتی بریتانیا (رویال سوسایتی لندن) بود که یکی از زمینه های فعالیت آن بهبود امر آموزش و پرورش است. این انجمن یکی از نهادهای برنامه ریزی برای پیشبرد اهداف استعماری انگلستان در کشورهای مختلف جهان نیز می باشد؛ اندیشه تشکیل سازمان پیش‌آهنگی در ایران در دوره رضاشاه مطرح شد و در راستای پیاده کردن اهداف استعماری این سازمان در ایران نیز تشکیل شد.

به نظر می رسد این سازمان پیش از انقلاب از ابزارهای مهم ایجاد تغییر در فرهنگ اسلامی و ایرانی به شمار می رفته تا آنجایی که فرح پهلوی، شخصا ریاست شورای عالی پیش آهنگی دختران ایران را بر عهده داشته و مسئول پیاده کردن اهداف استعمار در قالب پیشاهنگی در کشور بوده است.

پس از پیروزی انقلاب و با ارزیابی فعالیت سازمان پیشاهنگی پیش از انقلاب، مجلس شورای اسلامی در سال 64 ماده واحده ای را تصویب کرد و در راستای کمک به اهداف تربیتی جمهوری اسلامی ایران رای به انحلال سازمان پیشاهنگی کشور داد و به این ترتیب فعالیت های این سازمان در آموزش و پرورش جمهوری اسلامی ایران به پایان رسید و پس از آن تشکل دانش آموزی تا سال 74  تحت عنوان پویندگان در آموزش و پرورش فعالیت داشت و پس از تصویب قانون « توسعه و تقویت بسیج دانش آموزی» و تشابه اسمی تشكیلات پویندگان بسیج دانش آموزی در مقطع راهنمایی، نام تشكیلات پویندگان آموزش و پرورش تغییر پیدا کرد و عناوین جدید پیشتازان، برای دانش آموزان پسر  و فرزانگان برای دانش آموزان دختر به کار برده شد.

با وجود تاسیس سازمان دانش آموزی در سال 78 و در دوره اصلاحات همچنان نامی از تشکیلات پیشاهنگی در آموزش و پرورش وجود نداشت تا این که در سال جاری، پس از گذشت سی سال از انحلال سازمان پیشاهنگی نام این تشکل منحله بر زبان مسئولان فرهنگی کشور جاری شد؛ این اتفاق در حالی است که سال گذشته فعالیت پیشاهنگی در سازمان جوانان هلال احمر به دلیل شائبه نفوذ تفکرات فرماسونری و شبه نظامی بودن،تعطیل شد.

ابراهیم اعتصام کارشناس تعلیم و تربیت با ابراز نگرانی از زمزمه بازگشت پیشاهنگی به نظام تعلیم و تربیت می گوید: با توجه به سابقه و اهدافی که برای پیشاهنگی پیش از انقلاب ترسیم شده بود استفاده مجدد از این نام به مصلحت نیست زیرا برنامه ای که پیشاهنگی پیش از انقلاب پیاده می کرد در راستای اسلام زدایی و فاصله گرفتن از فرهنگ ملی بود و شایسته نیست ما در نظام اسلامی که میراث دار شهدا هستیم  به نشانه های طاغوتی برگردیم؛ حتی علامت و نشانه ای از پیشاهنگی داشتن جفا در حق شهدا و دور شدن از آرمان های امام راحل (ره) است.

وی معتقد است استفاده از این عنوان با ترسیم اهداف انقلابی هم پسندیده نیست زیرا تداعی گر پیشاهنگی طاغوتی با آن پیشینه معلوم است و اکنون با وجود داشتن تشکل های دانش آموزی متعدد ، دلیلی بر احیای نام پیشاهنگی هم وجود ندارد و حتی اگر مسئولان فرهنگی بنای تشکیل تشکل جدیدی دارند و اهداف مفیدی هم برای آن تعریف کرده اند بهتر است از نام دیگری برای آن استفاده کنند.

در این میان پاسخ به این سوال حائز اهمیت است که با وجود فعالیت مثبت تشکل های دانش آموزی پیشتازان و فرزانگان چه ضرورتی بر احیای پیشاهنگی احساس می شود که مسئولین امر بر هویت بخشی دوباره به آن اصرار دارند!؟

آیا فقط به دلیل وجود پیشاهنگی در سایر کشورها و در راستای یکپارچگی جهانی! این اقدام صورت می گیرد و یا باید منتظر تغییر ماهیتی در این تشکلات نیز باشیم!؟

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

دکترمظاهر حامی کارگر با اشاره به پیشینه منفی پیشاهنگی پیش از انقلاب، اصرار بر استفاده از این نام را ناپسند می داند و می گوید: حتی استفاده از محتوای مفید فعالیت پیشاهنگی در قالب این نام زیبنده نظام تعلیم و تربیت اسلامی ما نیست و مشخص نیست چرا مسئولان در استفاده چنین لفظی اصرار دارند!؟ 

استعمال واژه پیشاهنگی در برخی کتب منتشر شده سازمان دانش آموزی نیز به چشم می خورد که به نظر می رسد با توجه به قانون انحلال این سازمان و عدم وجود این تشکیلات، بهتر است این عنوان استعمال نشود تا شائبه ی انجام امور غیرقانونی مطرح نگردد، البته استفاده از این لغت در پیام رئیس سازمان دانش آموزی و چند خبر دیگر مرتبط با این تشکل نیز پیشتر وجود داشته است که انتظار از دستگاه قانون مدار آموزش و پرورش این است که این خطا تکرار نشود.

با توجه به این که فعالیت پیشاهنگی در دو دوره سنی ۶ تا ۱۱ سال و ۱۴ تا ۱۶ سال تقسیم می‌شود و این سن از لحاظ جهت دهی به آینده ی فرد و به تبع آن کشور بسیار مهم است و نیز با تدقیق در تذکرات مقام معظم رهبری پیرامون نفوذ فرهنگی، به نظر می رسد لازم است متولیان امر در آموزش و پرورش بیش از پیش مراقب واردات فرهنگی به کشور باشند و بسترساز ورود اندیشه و فرهنگ استعماری به کشور نشوند.

 

انتهای پیام/

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی نوشته شوند و یا غیر مرتبط با موضوع باشند منتشر نخواهند شد.

عضویت در خبرنامه

Stay informed on our latest news!

Subscribe to عضویت در خبرنامه feed

پربازدیدها