انتشار یافته: 0
شماره مطلب: 11587
13:49

امکان تغییر رشته در هدایت تحصیلی جدید فراهم است

مدیرکل امور تربیتی و مشاوره وزارت آموزش و پرورش از اجرای هدایت تحصیلی از امسال برای دانش‌آموزان پایه نهم خبر داد و گفت: امکان تغییر رشته در هدایت تحصیلی جدید وجود دارد.

مسعود شکوهی مدیرکل امور تربیتی و مشاوره وزارت آموزش و پرورش در نشست خبری که امروز در ساختمان زنده‌یاد علاقه‌مندان وزارت آموزش و پرورش برگزار شد با اشاره به هفته مشاغل که از اول اردیبهشت برگزار می‌شود، اظهار داشت: برای آنکه مشاغل را به خوبی به دانش‌آموزان معرفی کرده و شناختی از اقتضائات و جوانب آن برای دانش‌آموزان داشته باشیم، برنامه‌هایی را تدارک دیدیم.

وی به روزشمار هفته مشاغل اشاره کرد و گفت: اول اردیبهشت به عنوان روز «مشاوره و موفقیت تحصیلی»، دوم اردیبهشت به عنوان روز «مشاوره و آمایش شغلی»، سوم اردیبهشت به عنوان روز «مشاوره و انتخاب آگاهانه تحصیلی شغلی»، چهارم اردیبهشت به عنوان روز «مشاوره و سلامت روانی اجتماعی»، پنجم اردیبهشت به عنوان روز «مشاوره و اجرای شعار سال(اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل»، ششم اردیبهشت روز «مشاوره و کارآفرینی» و هفتم اردیبهشت روز «مشاوره و خلاقیت و نوآوری» نامگذاری شده است.

شکوهی  با بیان اینکه کمیته‌های تخصصی در تمام مناطق کشور تشکیل شده است، افزود: آشنایی دانش‌آموزان با شاخه‌ها و رشته‌های تخصصی و مشاغل موجود، کمک به تصمیم‌گیری در تطابق رشته تحصیلی با استعداد و توان و علاقه فرد و کمک به انتخاب آگاهانه و عاقلانه از جمله اهداف هفته مشاغل است.

وی از برپایی ۷۱۹ نمایشگاه در شهرستان‌ها و مناطق و ۳۲ نمایشگاه در مراکز استان‌های کشور درباره معرفی مشاغل خبر داد و بیان داشت: ضمن معرفی مشاغل در این نمایشگاه‌ها، فرصتی فراهم می‌شود تا دانش‌آموز استعدادهایشان را معرفی کنند.

مدیرکل امور تربیتی و مشاوره وزارت آموزش و پرورش با اشاره به نامه وزیر آموزش و پرورش به ۷ وزارتخانه و نهاد برای کمک به آموزش و پرورش در هفته مشاغل، گفت: مسئولیت هفته مشاغل در استان‌ها با استاندار و ادارات کل آموزش و پرورش استان‌هاست.

شکوهی در خصوص آیین‌نامه جدید هدایت تحصیلی نیز گفت: ۲.۵ سال برای تنظیم این آیین‌نامه تلاش شد چرا که بر اساس سند تحول بنیادین آموزش و پرورش و برنامه درسی ملی باید هدایت تحصیلی از پایه دهم به نهم منتقل می‌شد.

وی با اشاره به تغییرات هدایت تحصیلی چه در زمانی که در پایه نهم در گذشته انجام می‌شد و چه در زمانی که در پایه دهم اجرا می‌شد، اظهار داشت: در گذشته فقط نمرات سال نهم و نمرات آزمون‌ها مدنظر بود در حالی که در آیین‌نامه جدید هدایت تحصیلی، فرایندی پیش‌بینی شده است و کار هدایت تحصیلی از اول ابتدایی آغاز می‌شود.

مدیرکل امور تربیتی و مشاوره وزارت آموزش و پرورش ادامه داد: برای انتخاب رشته فرد باید به حداقل‌هایی از آگاهی دست یابد و به این منظور ۹ جلد کتاب در زمینه هدایت تحصیلی را برای پایه‌های اول تا نهم تحصیلی در دست تدوین داریم.

وی با بیان اینکه ۶ آیتم در هدایت تحصیلی موثر است، گفت: در گذشته نمره عملکرد تحصیلی ۵۰ بود که به ۳۵ کاهش دادیم و ضمن اینکه نمرات سه پایه تحصیلی دوره اول متوسطه برای دانش‌آموزان سال تحصیلی ۹۶ـ۹۵ در نظر گرفته می‌شود.

شکوهی اضافه کرد: در بخش آزمون‌های مشاوره‌ای تنها دو آزمون رغبت و استعداد از دانش‌آموز گرفته می‌شد که هم‌اکنون ۵ آزمون گرفته می‌شود که ۳ آزمون شخصیت، ارزش‌های شغلی و ارزش‌های تحصیلی اضافه شده است و امتیاز این بخش نیز از ۲۰ به ۳۰ امتیاز افزایش یافته است.

وی افزود: نظر دانش‌آموز از ۵ به ۱۰ امتیاز افزایش یافته است و نظر معلمان ۱۰ امتیاز، نظر مشاور ۱۰ امتیاز و نظر والدین ۵ امتیاز دارد که در مجموع ۱۰۰ امتیاز برای هدایت تحصیلی در نظر گرفته شده است.

مدیرکل امور تربیتی و مشاوره وزارت آموزش و پرورش ادامه داد: جلساتی را از سال گذشته برگزار کردیم و مشاوران مدارس را با هدایت تحصیلی جدید آشنا کردیم و مشاورین نیز در هفته اول تیر ماه موظف هستند دانش‌آموز و اولیای دانش‌آموز را آماده کنند.

 

انتهای پیام/

فارس

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی نوشته شوند و یا غیر مرتبط با موضوع باشند منتشر نخواهند شد.

عضویت در خبرنامه

Stay informed on our latest news!

Subscribe to عضویت در خبرنامه feed

پربازدیدها