انتشار یافته: 0
شماره مطلب: 1167
12:18
بیش از 60 سال تلاش در راستای پیاده کردن تعلیم و تربیت اسلامی

به خاطر پخش اعلامیه امام در مدرسه بارها بازداشت شدم

محمد دادگسترنیا از سال 1331 در مدارس اسلامی فعالیت می کند و اکنون مدیرعامل جامعه تعلیمات اسلامی است، تلاش در خصوص شناساندن امام به دانش آموزان در زمان رژیم ستم شاهی بارها باعث دستگیری او شده است.

پس از طرح ایده ی مدارس اسلامی در سال 1320 و تاسیس آن توسط شیخ عباسعلی اسلامی در سال 1322، این مدارس با هدف استحکام بخشیدن به پایه های علم و معرفت  در سایه ی آموزه های قرآنی با آموزش خواندن و نوشتن، معالم و علوم دینی، احکام و اخلاق، و مقدّمات علوم عربی به دانش آموزان کار خود را آغاز کرد.

 در سال 1331 محمد دادگسترنیا برای تدریس به این مدارس ملحق شد و اکنون بیش از 60 سال است که در عرصه تعلیم و تربیت اسلامی فعالیت می کند و مدیر عامل جامعه تعلیمات اسلامی کشور است.

وی مدارس پیش از انقلاب را مدارسی برگرفته از الگوی غربی توصیف کرده و می گوید: برنامه های مدارس با الگوهای اسلامی و ملی تطبیقی نداشت و کتب درسی نیز بر اساس طرح های وارداتی تنظیم میشد و ما برای مبارزه با فرهنگ غربی ، مدارس اسلامی را ایجاد کردیم.

دادگسترنیا با بیان سخت گیری های رژیم ستم شاهی نسبت به این مدارس،  افزود: هر از چند گاهی با بهانه های واهی دستگیر و بازداشت میشدم و پس از بازجویی چون چیزی علیه من وجود نداشت آزادم می کردند.

مدیرعامل جامعه تعلیمات اسلامی در خصوص شیوه آشنایی خود با امام خمینی (ره) و شیوه مبارزاتی ایشان ابراز داشت: بعد از فوت آیت الله بروجردی با مشورت آیت الله جنتی مقلد حضرت امام شدم و آثار ایشان را مطالعه کردم ، تمام عزم خود را برای اطاعت از فرامین ایشان به کار بردم واز سال 42 در نهضت انقلابی امام (ره) فعالیت کردم.

وی ادامه داد: در مدرسه وظیفه خود می دانستم تا دانش آموزان را با افکار امام آشنا کنم، این کار را از طریق پخش اعلامیه و رساله ایشان انجام می دادم و برای همین مسئله هم بارها بازداشت شدم.

دادگسترنیا نظام تعلیم و تربیتی که امام خمینی(ره) آن را ترویج می کردند، چنین توصیف می کند: امام بر تزکیه و تربیت پیش و بیش از تعلیم تاکید می کردند و بر استفاده از الگوهای داخلی برای نظام تعلیم و تربیت اصرار داشتند.

مدیرعامل جامعه تعلیمات اسلامی خروجی مدارس اسلامی را موفق ارزیابی می کند و می گوید: ما سعی کرده ایم تا آموزش علم را با تربیت اسلامی قرین کنیم و صدها شهیدی که زمانی دانش آموز مدارس ما بوده اند و بسیاری از دانش آموزان مهذب که از نظر علمی نیز موفق بوده اند ثمره این نوع مدارس است.

 

انتهای پیام/

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی نوشته شوند و یا غیر مرتبط با موضوع باشند منتشر نخواهند شد.

عضویت در خبرنامه

Stay informed on our latest news!

Subscribe to عضویت در خبرنامه feed

پربازدیدها

.