انتشار یافته: 0
شماره مطلب: 1167
12:18
بیش از 60 سال تلاش در راستای پیاده کردن تعلیم و تربیت اسلامی

به خاطر پخش اعلامیه امام در مدرسه بارها بازداشت شدم

محمد دادگسترنیا از سال 1331 در مدارس اسلامی فعالیت می کند و اکنون مدیرعامل جامعه تعلیمات اسلامی است، تلاش در خصوص شناساندن امام به دانش آموزان در زمان رژیم ستم شاهی بارها باعث دستگیری او شده است.
نسخه مناسب چاپ

پس از طرح ایده ی مدارس اسلامی در سال 1320 و تاسیس آن توسط شیخ عباسعلی اسلامی در سال 1322، این مدارس با هدف استحکام بخشیدن به پایه های علم و معرفت  در سایه ی آموزه های قرآنی با آموزش خواندن و نوشتن، معالم و علوم دینی، احکام و اخلاق، و مقدّمات علوم عربی به دانش آموزان کار خود را آغاز کرد.

 در سال 1331 محمد دادگسترنیا برای تدریس به این مدارس ملحق شد و اکنون بیش از 60 سال است که در عرصه تعلیم و تربیت اسلامی فعالیت می کند و مدیر عامل جامعه تعلیمات اسلامی کشور است.

وی مدارس پیش از انقلاب را مدارسی برگرفته از الگوی غربی توصیف کرده و می گوید: برنامه های مدارس با الگوهای اسلامی و ملی تطبیقی نداشت و کتب درسی نیز بر اساس طرح های وارداتی تنظیم میشد و ما برای مبارزه با فرهنگ غربی ، مدارس اسلامی را ایجاد کردیم.

دادگسترنیا با بیان سخت گیری های رژیم ستم شاهی نسبت به این مدارس،  افزود: هر از چند گاهی با بهانه های واهی دستگیر و بازداشت میشدم و پس از بازجویی چون چیزی علیه من وجود نداشت آزادم می کردند.

مدیرعامل جامعه تعلیمات اسلامی در خصوص شیوه آشنایی خود با امام خمینی (ره) و شیوه مبارزاتی ایشان ابراز داشت: بعد از فوت آیت الله بروجردی با مشورت آیت الله جنتی مقلد حضرت امام شدم و آثار ایشان را مطالعه کردم ، تمام عزم خود را برای اطاعت از فرامین ایشان به کار بردم واز سال 42 در نهضت انقلابی امام (ره) فعالیت کردم.

وی ادامه داد: در مدرسه وظیفه خود می دانستم تا دانش آموزان را با افکار امام آشنا کنم، این کار را از طریق پخش اعلامیه و رساله ایشان انجام می دادم و برای همین مسئله هم بارها بازداشت شدم.

دادگسترنیا نظام تعلیم و تربیتی که امام خمینی(ره) آن را ترویج می کردند، چنین توصیف می کند: امام بر تزکیه و تربیت پیش و بیش از تعلیم تاکید می کردند و بر استفاده از الگوهای داخلی برای نظام تعلیم و تربیت اصرار داشتند.

مدیرعامل جامعه تعلیمات اسلامی خروجی مدارس اسلامی را موفق ارزیابی می کند و می گوید: ما سعی کرده ایم تا آموزش علم را با تربیت اسلامی قرین کنیم و صدها شهیدی که زمانی دانش آموز مدارس ما بوده اند و بسیاری از دانش آموزان مهذب که از نظر علمی نیز موفق بوده اند ثمره این نوع مدارس است.

 

انتهای پیام/

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی نوشته شوند و یا غیر مرتبط با موضوع باشند منتشر نخواهند شد.

عضویت در خبرنامه

Stay informed on our latest news!

Subscribe to عضویت در خبرنامه feed

پربازدیدها