انتشار یافته: 0
شماره مطلب: 11722
08:51

تعلق خاطر به طب رایج؛ مانع قضاوت صحیح درباره طب سنتی است

تردید نیست که احیای طب سنتی یک امر ضروری و ارزشمند است ولی باید گفت که با وجود مخالفان متعدد در جامعه پزشکی کار سخت و دشواری است. تعلق خاطر به طب رایج بزرگترین آفت و مانع قضاوت صحیح درباره طب سنتی است.

تسنیم: پیدایش شاخه‌ای مختلف طب در طول 200 سال گذشته باعث کمرنگ شدن پیشینه طب سنتی در ایران شده و سواد بهداشتی و سلامتی در مردم تغییر پیدا کرده است و در شاخه‌های مختلف علوم پزشکی دخالت‌ها در زمینه درمان به شدت رو به افزایش است؛ به جرات می‌توان گفت که طب رایج با صرف هزینه‌ای بالغ بر 90 درصد هزینه‌های درمانی توانسته است, 37 درصد از مشکلات جوامع را درمان کند که آمار قابل تاملی است.

شاید مهمترین نقطه قوت طب رایج برخورد با بیماران اورژانسی و کنترل وضعیت وخیم آنها باشد, در این شرایط طب رایج کنترل کننده  خوبی در بروز بیماری است نه درمان کننده!!

در زمینه علوم پایه مانند آناتومی, فیزیولوژی, پاتولوژی و ...پیشرفت‌های خوبی داشته‌ایم ولی مهمترین آفتی که دامنگیر طب رایج است جزءنگری است که طب سنتی از نظر کل نگری به بیماری ارجحیت بهتر دارد.

در زمینه بهداشت نیز قدم‌های موثری برداشته شده است و امروزه مهمترین شاخص‌های بهداشتی در جوامع پیشرفت کرده است؛ نکته قابل توجه این است که به خدمت گرفتن تکنولوژی پیشرفته را نمی‌توان نقطه قوتی برای طب رایج دانست.

مهمترین انتقاد ما به طب رایج دیدگاه غلط آن نسبت به انسان و بیماری است همچنین استفاده از داروهای شیمیایی در درمان بیماری است. تا وقتی که شیوه صحیحی برای درمان بیماری وجود نداشته باشد افراد یک جامعه از طب و طبابت سودی نمی‌برند و این همان حقیقتی است که امروزه شاهد آن هستیم.

طب سنتی خود را وابسته به ابزار تشخیصی و پر هزینه امروز نمی‌داند چون طب سنتی کل نگر است. طب سنتی در پیشگیری از بیماری بسیار بهتر از طب رایج عمل می‌کند و ارزان بودن و عدم وابستگی به بیگانگان از مزیت‌های دیگر طب سنتی است که باید به آن توجه ویژه کرد. داروهای شیمیایی عوارض بی شمار دارد که داروهای طب سنتی از چنین عوارضی برخوردار نیست.

تردید نیست که احیای طب سنتی یک امر ضروری و ارزشمند است ولی باید گفت که با وجود مخالفان متعدد در جامعه پزشکی کار سخت و دشواری است. تعلق خاطر به طب رایج بزرگترین آفت و مانع قضاوت صحیح درباره طب سنتی است.

پرسش‌های بی پاسخ طب رایج

 -آیا می‌دانید چرا خانم‌های ایرانی در زمان گذشته پس از چندین بار وضح حمل و بدون خوردن قرص آهن دچار کم خونی نمی‌شدند؟ ولی اکنون قبل از وضع حمل و حتی به محض ورود به سن بلوغ و با مصرف زیاد قرص آهن هنوز دچار کم خونی هستند!

-به نظر شما علت وجود کیست‌های تخمدان در خانم‌های جوان طی 50 سال اخیر چیست؟

-علت لک‌های پوستی درمان نشده توسط داروهای جدید را در چه می‌بینید؟

-بروز اضطراب, خواب بی‌کیفیت، پایین آمدن آستانه تحمل و بیماری‌های گوارشی را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

-چرا بعضی روزها دچار افسردگی، کسالت، بی حوصلگی، و بدخلقی به ظاهر بی‌دلیل می‌شویم؟

-آیا بین روزهای ماه و تغییرات خلق وخو و وضعیت موجودات عالم ارتباطی وجود دارد؟

-آیا از سردی، گرمی، تری و خشکی اطلاعی دارید؟

- آیا.......؟

جواب این پرسش‌ها و هزاران پرسش دیگر در علم پزشکی را افراد می‌توانند در طب سنتی و مزاج شناسی پیدا کنند؛ اگر تاملی در طب سنتی داشته باشیم می‌بینیم که درمان و پیشگیری از بیماری در طب سنتی بسیار با طب رایج متفاوت و ماندگار تر است. در طب سنتی علت بیماری رفع می‌شود ولی در طب رایج علت بیماری‌با مُسَکِن‌ها و داروهای کورتونی سرکوب می‌شود.

انتهای پیام/

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی نوشته شوند و یا غیر مرتبط با موضوع باشند منتشر نخواهند شد.

عضویت در خبرنامه

Stay informed on our latest news!

Subscribe to عضویت در خبرنامه feed

پربازدیدها