انتشار یافته: 0
شماره مطلب: 11801
09:21
چوب حراج بر دستاورد استراتژیک دانشمندان کشور

هر کيلو آب سنگين به آمريکايي ها 270 دلار فروخته شد!

فروش 32 تن آب سنگين به آمريکايي ها در ازاي مبلغ 8 ميليون 600 هزار دلار بيانگر آن است که مقامات وزارت خارجه هر کيلو آب سنگين را به فقط به قيمت 270 دلار به آمريکايي ها فروختند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج فرهنگیان به نقل از رجانیوز، در حالي که مقامات وزارت خارجه از ديپلماسي لبخند و اعتمادزايي به ديپلماسي التماسي روي آوردند، چوب حراج زدن به توليدات دانشمندان جوان صنعت هسته اي نيز وارد فاز جديدي شده است.

به گزارش رجانيوز، بعد از ماجراي مبادله 12 تن اورانيوم غني شده ايران با کيک زرد ، اين بار نوبت به ديگر دستاورد استراتژيک دانشمندان هسته اي ايران رسيد و آب سنگين توليد شده در تاسيسات هسته اي کشور به ازاي هر کليو 270 دلار به آمريکايي ها داده شد.

عباس عراقچي که اين روزها بيش از ديگر مقامات وزارت خارجه در مقابل دوربين ها حاضر شده و درباره دستاوردهاي برجام اظهارنظر مي کند درباره اين مبادله تاريخي! گفت: قرارداد فروش آب سنگین تولیدی کارخانه اراک بین سازمان انرژی اتمی و یک شرکت آمریکایی به امضا رسیده و قرار است بر اساس این توافق ایران 32 تن آب سنگین تولیدی کارخانه اراک را به آمریکایی‌ها ارائه کند.

خبرگزاري ايسنا گزارش داده است:  ارزش این قرارداد 8 میلیون و 600هزار دلار می باشد و قرار است این محموله آب سنگین هفته آینده تحویل طرف آمریکایی داده شود.

فروش 32 تن آب سنگين به آمريکايي ها در ازاي مبلغ 8 ميليون 600 هزار دلار بيانگر آن است که مقامات وزارت خارجه هر کيلو آب سنگين را به فقط به قيمت 270 دلار به آمريکايي ها فروختند.

اين در حالي است که قيمت آب سنگين در بازار بين المللي از 700 تا چند هزار دلار براي هر کيلو برآورد مي شود و بنابراين دولت رقمي معادل 50 ميليارد تا بيش از 150 ميليارد تومان به آمريکايي ها تخفيف داده است!

موضوع زماني جالب تر مي شود که مقامات سازمان انرژي اتمي اعلام کردند آمريکا در پروژه بازطراحي راکتور آب سنگين ايران نیز فعاليت دارد .

 دست و دلبازي ظريف و عراقچي براي آمريکايي ها و چوب حراج زدن به دستاورد هسته اي کشور در حالي است که اساسا آب سنگين کالاي استراتژيکي به حساب مي ايد و تنها در شرايطي خاص (سودآوري قابل توجه و ...) کشورها حاضر به فروش آن مي شوند.

البته شايد تخفيف 50 تا 150 ميليارد توماني به آمريکا از سوي دولتي که هيچ اقدام عملي در برابر ضبط دو ميليارد دلار از اموالش صورت نداده ، ناچيز به نظر برسد اما سئوالي که بايد توسط مقامات دولتي به آن پاسخ داده شود آن است که  فروش با تخفيف آب سنگين به کشوري که به گفته مقامات دولت متهم به عهدشکني و نقض برجام است به چه نيتي صورت گرفته است ؟

آيا اين تخفيف ميلياردي باج سر گردنه به کدخدا براي انجام تعهداتش مي باشد يا اينکه بي تفاوتي نسبت به دستاوردهاي هسته اي ايران  براي تيم مذاکره کننده هسته اي به يک رفتار تبديل شده؟

 

انتهای پیام/

 

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی نوشته شوند و یا غیر مرتبط با موضوع باشند منتشر نخواهند شد.

عضویت در خبرنامه

Stay informed on our latest news!

Subscribe to عضویت در خبرنامه feed

پربازدیدها