انتشار یافته: 0
شماره مطلب: 11970
20:40
مسئول سازمان بسیج فرهنگیان کشور در جشنواره علمی _پژوهشی فرهنگیان بسیجی:

محققان و اهل علم باید روش های کاربردی برای محقق شدن اقتصاد مقاومتی و حل مشکلات اقتصادی مردم پیدا کنند

رمضانیان مهم ترین گره مردم را مسئله معیشت و مشکلات اقتصادی برشمرد و تصریح کرد: این مشکلات دشمنان را امیدوار کرده است و اهمیت این مساله به قدری است که رهبرحکیم انقلاب می فرماید اگر این مشکل حل شود به حل مسائل فرهنگی جامعه کمک خواهد کرداگر حل شود به مسائل اجتماعی و اخلاقی جامعه نیز کمک خواهد کرد.

دکتر شعبانعلی رمضانیان مسئول سازمان بسیج فرهنگیان در جشنواره علمی _پژوهشی فرهنگیان بسیجی که در اردوگاه فرهنگی شهید باهنر برگزار شد با اشاره به اهمیت علم و تحقیق گفت: باید به معنای حقیقی کلمه به این ضرورت اعتقاد پیدا کنیم که علم و تحقیق باید گسترش یابد و فضای کشور از بیماری مزمنی که در طول سالهای متمادی دچار شده است خارج شود تا فضای علمی وزمینه پیشرفت کشور گسترش یابد.

وی افزود: بارها گفته شده است که اگر دانشجو، استاد، مدیر، مسئول و وزیر از ما توصیه ای بخواهد توصیه ما همین است که به علم به تحقق وکاوش بپردازد،این اقیانوس عظیم که خداوند متعال در برابر انسان قرار داده است و قدرت ژرف کاری در این اقیانوس را هم داده است.هرچه می توانید پیش بروید وعمق یابی کنید.علم برای امروز ما و برای فردای ما حیاتی است .هرکار دیگری بکنید اگر در علم تهیدست باشید آن کارها کارهای عقیم و بی عاقبتی خواهد بود.

وی با بیان این موضوع که اکنون تمام راه های پیشرفت منتهی می شود به علم آموزی، تصریح کرد: این توصیه و تاکید ،تاکید رهبر فرزانه انقلاب است که سال هاست به زبان های مختلف بیان می شود و لزوم دستیابی به آن اصرار ورزید ه می شود.علم و آگاهی نقطه مقابل جهل و نادانی است و دایره مشمول آن همه نادانستنی های بشر را دربرمی گیرد.

رمضانیان با اشاره به این که  مشخص نیست چرا با وجود این همه راهنما و راهنمایی و امکانات و تجهیزات باز هم بشر به بیراهه می رود، گفت: ریشه این مشکل نادانستنی ها و جهل انسان است  و راه محو جهل نیز دستیابی به علم وآگاهی است.

مسئول سازمان بسیج فرهنگیان ادامه داد: علم در جامعه امروز دچار نوعی بیماری شده است و فعالیت علمی، به ویژه در حوزه انسانی در اثر این بیماری محدود و محصور در روش های اثباتی و تجربه گرایی شده است و این مسئله باعث شده است تا پاسخگویی به بسیاری از مسائل و نیازهای روز جامعه دچار مشکل شویم.

وی با انتقاد از علم غیرکاربردی بیان کرد: علم غیرکاربردی و بعضا ناقص، سالهاست که چرخ تولید علم را در جامعه ما لنگان لنگان می چرخاند و از عهده حمایت و راهنمای مردم و حل مسائل آنان در عرصه های مختلف برنمی آید. اما چندسالی است که به برکت انقلاب اسلامی و تاکیدات امام راحل عظیم الشان و مقام معظم رهبری تاحدودی این چرخ به چرخش در آمده اما هنوز تا قدرت حل مسائل واقعی خصوصا در حوزه مسائل علوم انسانی فاصله زیادی وجود دارد.

رمضانیان ادامه داد: باید با قدرت علمی و توانایی علما و دانشمندان راه های رشد و تعالی هموار شده و موانع بر سر راه آن برطرف شود، به عبارت دیگر امروز جامعه اسلامی ایران درگیر مسائلی است که آحاد مردم گره هایی درزندگی خود احساس می کنند که مانع راحتی و رشد آن ها است این گره ها در حقیقیت همان موضوعات مسائل تحقیق باید باشد و باید علما و صاحبان دانش بتوانند برای آن ها چاره جویی کنند.

وی هدف اصلی هجمه دشمن را هجمه به اعتقادات دانست و گفت: تشکیک در ارزش های دینی و اخلاقیات جامعه، افزایش آسیب های اجتماعی و گسترش معضلات مربوط به حوزه خانواده، مشکلات پیش روی ازدواج، رشد طلاق و بیکاری و فشارهای اقتصادی از گره های اساسی امروز جامعه مومن و انقلابی است.

مسئول سازمان بسیج فرهنگیان نقش صاحب نظران و اهل قلم را برای برون رفت از گره های اساسی جامعه بسیار مهم دانست و افزود: برای خلاص کردن مردم از این گره ها باید راه حل توسط اهل علم پیدا شود و .باید علمای جامعه عالمانه پاسخ دهند که اساسا چرا این گره ها ایجاد شده اند و چگونه برطرف می شود و اگر قرار به گشایش است چه کسانی و چه دستگاههایی چه وظیفه و مسئولیتی دارند چگونه باید این کار را انجام دهند.

رمضانیان مهم ترین گره مردم را مسئله معیشت و مشکلات اقتصادی برشمرد و تصریح کرد: این مشکلات دشمنان را امیدوار کرده است و اهمیت این مساله به قدری است که رهبرحکیم انقلاب می فرماید اگر این مشکل حل شود به حل مسائل فرهنگی جامعه کمک خواهد کرداگر حل شود به مسائل اجتماعی و اخلاقی جامعه نیز کمک خواهد کرد.

 وی گفت: این مساله و همه مسائل دیگر جامعه نیازمند به واکاوی وتحقیق است  تا علم به چرایی و چگونگی آنها حاصل شود و راه حل مناسب برای حل آن پیدا شود و در اختیار متولیان و مسئولان قرار گیرد و وظیفه دستگاهها و مسئولان آن مشخص گردد. و چگونگی اقدامات آن ها نیز روشن شود که بتواند همزمان رنج ها را کاهش دهد و ارزش ها و مقدسات را حفظ نماید.

مسئول سازمان بسیج فرهنگیان با طرح این پرسش که آموزش و پرورش چه نقشی در حل این مسائل و مسئله اصلی جامعه یعنی اقتصاد و معیشت دارد،گفت: برای دانستن این مسئله ما نیازمند کار عالمانه و محققانه در حوزه علم به ویژه علوم انسانی هستیم و باید توانایی حل مسئله ما به ارائه راهبرد منجر شود وحالت کاربردی به خود گیرد.

 رمضانیان افزود: خوشبختانه اکنون در بسیج به طور کلی، و در بسیج اقشار به صورت خاص، سال هاست فعالیت های علمی وکار عالمانه بر روی دغدغه ها در دستور کار خود قرار گرفته است و اقدامات مختلفی هم هم انجام شده است و همین جشنواره علمی و پژوهشی یکی از همین اقدامات ارزشمند است که اکنون  دوازدهمین سال برگزاری آن است.

وی با اشاره به خروجی های مثبت این جشنواره علمی ادامه داد: این اقدام توانسته است، ظرفیت قابل قبولی را در مجموعه  آموزش و پرورش و فرهنگیان شکل دهد که درصورت بهره گیری صحیح، قادر به گشودن بسیاری از گره های جامعه و خود آموزش و پرورش خواهد بود.

مسئول سازمان بسیج فرهنگیان کشور با ابراز امیدواری به پیروزی در جنگ تمام عیار دشمنان جمهوری اسلامی تصریح کرد: در دوره ای که جنگ تمام عیار دشمن در جریان است و هجوم نرم دشمن زیربناها و زیرساخت های اساسی ما را نشانه رفتند و اقتصاد مقاومتی تنها راه چاره جامعه به حساب می آید، مجموعه توانمندی های نظام اسلامی مخصوصا توانمندی های علمی و پژوهشی مورد توجه جدی همه مسئولان و متولیان قرار گیرد و جهت گیری فعالیت های علمی به حل و کاهش دردها و مسائل اقتصادی مردم قرار گیرد.

 

انتهای پیام/

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی نوشته شوند و یا غیر مرتبط با موضوع باشند منتشر نخواهند شد.

عضویت در خبرنامه

Stay informed on our latest news!

Subscribe to عضویت در خبرنامه feed

پربازدیدها