انتشار یافته: 0
شماره مطلب: 12055
11:23
رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی:

آموزش سوپرمارکتی زبان ها عملیاتی می شود

رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی گفت : سال ها قبل در شورای عالی آموزش و پرورش تصویب شد که آموزش زبان خارجی ما به صورت سوپرمارکتی باشد یعنی زبان های آلمانی، فرانسوی، روسی و ایتالیایی هم در مدارس تدریس شود ؛ این مصوبه باید اجرایی شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج فرهنگیان به نقل از مركز اطلاع رساني و روابط عمومي وزارت آموزش و پرورش به نقل از پانا، محی الدین بهرام محمدیان درخصوص فرمایشات اخیر مقام معظم رهبری مبنی بر نپرداختن بیش از حد زبان انگلیسی در مدارس و حتی آموزش دیگر زبان ها همانند اسپانیولی، فرانسه و کشورهای شرقی اظهاركرد : مدتی پیش در سازمان پژوهش بحثی را به عنوان استعمار زبانی مطرح کردیم و من هم در مقدمه کتابم به نام دولت قرآن همین مطلب را آوردم که استعمار زبانی چه کارهایی می تواند بکند.

رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی تصريح كرد : زبان فقط کارکرد ارتباطی به معنای مکالمه ندارد، بلکه امروز زبان حامل فرهنگ ها و ارزش ها هم هست. حتی امروز بسیاری از متخصصان زبان آموزی مدعی هستند ما باید در فضای مشابه با زادگاه هر زبان آن زبان را بیاموزیم؛ یعنی زبان انگلیسی را با فرهنگ انگلیسی بیاموزیم تا در ما نهادینه شود. خود من به عنوان کسی که رشته اش زبان و ادبیات تطبیقی بوده این معنا را قبول دارم؛ به همین جهت ما باید بین زبان تخصصی دانشگاه و زبان ارتباطی در مدارس فرق قائل شویم.

وي خاطرنشان كرد : به همین دلیل بود که سال ها قبل در شورای عالی آموزش و پرورش تصویب شد که آموزش زبان خارجی ما به صورت سوپرمارکتی باشد یعنی زبان های آلمانی، فرانسوی، روسی و ایتالیایی هم در مدارس تدریس شود.

محمديان ادامه داد: البته در همان زمان ما بخشی از کتاب ها مورد نیاز در این زمینه را تولید کردیم، اما مدارسی که زبان های خارجی متنوع را عرضه کنند کم هستند و دانش آموزان داوطلب آموزش این زبان ها هم زیاد نیستند.

وي با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در این خصوص افزود : این فرمایش آقا نشان از این دارد که ایشان این دغدغه خاطر را دارند که ترویج زبان انگلیسی احتمال دارد یک نوع وابستگی فرهنگی برای زبان آموز ایجاد کند که تذکری هوشمندانه بود

رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی بيان كرد : من فکر می کنم شورای عالی انقلاب فرهنگی یا شورای عالی آموزش و پرورش باید تمهید مقدمات بکند، به این معنی که مصوبه شورای عالی در راستای آموزش زبان های دیگر در کنار زبان انگلیسی را عملیاتی کند؛ چون فعلا بحث نیمه تجویزی ارائه شده یعنی اجباری نیست. با این کار زمینه حضور زبان های دیگر در مدارس فراهم می شود.

 

انتهای یپام/

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی نوشته شوند و یا غیر مرتبط با موضوع باشند منتشر نخواهند شد.

عضویت در خبرنامه

Stay informed on our latest news!

Subscribe to عضویت در خبرنامه feed

پربازدیدها