انتشار یافته: 0
شماره مطلب: 12097
10:04

اختلاف نظر «روحانی» با «گاندی» در خصوص آموزش زبان انگلیسی در هند

اظهارات رئیس جمهور مبنی بر اینکه زبان انگلیسی زبان اختصاصی علم است و پیشرفت‌های هند در IT به دلیل تسلط بر زبان انگلیسی است، با واکنش‌‌های جالب و طنز کاربران در شبکه‌‌های اجتماعی همراه بود.

اظهارات رئیس جمهور مبنی بر اینکه زبان انگلیسی زبان اختصاصی علم است و پیشرفت‌های هند در IT به دلیل تسلط بر زبان انگلیسی است، با واکنش‌‌های جالب و طنز کاربران در شبکه‌‌های اجتماعی همراه بود. که در ادامه بخشی از آن می‌آید:

 

 

* 29 میلیون هندی، قربانی سیاست‌های انگلیس

«مایک دیویس» در کتاب خود با عنوان «هولوکاست اواخر دوران ویکتوریا»، که در سال 2001 منتشر شد، داستان خشکسالی که باعث مرگ 12 تا 29 میلیون هندی شد را بیان می‌کند. آن طور که او نشان می‌دهد، این مردم قربانی سیاست‌های دولت انگلیس شدند.

هنگامی که خشکسالی «ال نینو» در سال 1876 باعث فقر کشاورزان فلات «دکن» (در هند) شد، در هند گندم و برنج به میزان مازاد وجود داشت. اما نایب‌السلطنه، «لرد لیتون»، اصرار داشت که هیچ چیز نباید مانع صادرات این محصولات به انگلیس شود.

در سال‌های 1877 و 1878، در اوج خشکسالی، تاجران غلات حدود 325 هزار تن گندم به انگلیس صادر کردند. در حالی که رعیت از گرسنگی می‌مردند، به مقامات دولت دستور داده بودند که «به هر شکل ممکن جلوی کمک‌ها خیرخواهانه را بگیرند.» قانون ضد کمک‌های خیرخواهانه مصوب سال 1877 «حتی به قیمت تهدید به زندان هم که شده، کمک‌های شخصی که سبب تغییر عمده در قیمت غلات شود» را ممنوع کرد.

تنها کمک مجاز در بسیاری از مناطق کشور، کار سخت بود، که هر کس در شرایط گرسنگی شدید از آن روی‌گردان بود. غذایی که در اردوگاه‌های کار به کارگران داده می‌شد از غذای زندانیان «بوخن والد» در آلمان هم کم‌تر بود. در سال 1877، میزان مرگ و میر ماهیانه در اردوگاه‌ها برابر میزان مرگ سالانه 94% بود.

 

*کشورهای پیشرفته انگلیسی زبان

 

این فهرست نام کشورهایی است که نه تنها با آموزش زبان انگلیسی بلکه با انتخاب زبان انگلیسی به عنوان زبان رسمی توانسته‌اند به پیشرفت‌های علمی و فناوری شایان توجهی نائل آمده و موجبات غبطه و حسرت سایر ملل جهان را فراهم آورند.

 

 

 

 

*سخنان گاندی علیه رسمیت یافتن آموزش زبان انگلیسی در هند

متن سخنان مهاتما گاندی، رهبر کبیر استقلال هندوستان علیه رسمیت یافتن آموزش زبان انگلیسی در هند را می‌خوانید:

«آیا انسانی هست که رؤیایش این باشد که زبان انگلیسی، زبان ملی هندوستان شود؟ (فریادهای «هرگز، هرگز» حاضرین)... حتی اگر شده برای یک لحظه، تصور کنید که جوانان ما باید وارد چه رقابت نابرابری در مقابل هر یک از جوانان انگلیسی شوند.

من این سعادت را داشتم تا با چند تن از اساتید دانشگاهی شهر پونا به‌طور خودمانی گپ بزنم. ایشان به من اظهار کردند که هر جوان هندی، فقط به‌ خاطر این‌که دانش‌اش را از طریق زبان انگلیسی کسب کرده است، حداقل 6 سال باارزش از زندگی خود را از دست داده است.

این عدد را در تعداد دانشجویانی که از مدارس و کالج‌های ما بیرون می‌آیند ضرب کنید، و خودتان ببینید که ملت ما تاکنون چند هزار سال را از دست داده است. یک اتهامی که به ما می‌زنند این است که ما نوآوری و بدعت نداریم. چطور می‌توانیم نوآوری داشته باشیم، اگر باید این سال‌های باارزش زندگی‌مان را به تسلط یافتن به زبانی بیگانه اختصاص دهیم؟ تازه در این سعی‌مان هم شکست می‌خوریم...»

 

انتهای پیام/

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی نوشته شوند و یا غیر مرتبط با موضوع باشند منتشر نخواهند شد.

عضویت در خبرنامه

Stay informed on our latest news!

Subscribe to عضویت در خبرنامه feed

پربازدیدها