انتشار یافته: 0
شماره مطلب: 12167
09:11

نمایشگاه بین المللی کتاب تهران، آئین بزرگ فرهنگی و ملی است

محمد حمزه زاده در برنامه "گفت‌وگوی فرهنگی" رادیو گفت‌وگو، برگزاری نمایشگاه بین المللی کتاب تهران را آئین بزرگ فرهنگی و ملی عنوان کرد و اظهار داشت: در واقع نمایشگاه کتاب یک سرمایه ملی است و باید درباره نقاط قوت آن صحبت کرد تا بتوانیم آن را تقویت کنیم. می توان در یک برنامه ریزی دو یا سه ساله طعم خرید از فروشگاه های بزرگ در استان ها را به خریداران کتاب بچشانیم، همان طور که به صورت اینترنتی این موضوع کم کم جا افتاده است.

برنامه "گفت‌وگوی فرهنگی" با موضوع فلسفه نمایشگاه کتاب و با حضور دکتر سید عباس حسینی نیک، ناشر و مدیر مسئول انتشارات مجد، ناشر برگزیده و بازرس اتحادیه ناشران و محمد حمزه زاده مدیر عامل انتشارات سوره مهر و عضو شورای سیاست گذاری نمایشگاه تهران روانه آنتن شد.

دکتر سید عباس حسینی نیک، ناشر برگزیده و بازرس اتحادیه ناشران در ابتدا با تصریح بر اینکه نمایشگاه کتاب یکی از فاکتورهایی است که می تواند بر توسعه کتاب و کتاب خوانی تاثیر بگذارد، گفت: دو دوره از نمایشگاه کتاب برگزار شده است و از اولین تا چهارمین دوره نمایشگاه عمدتاً کتاب های خارجی آورده می شد و بخش داخلی فعال نبود.

وی با اشاره به ورود کتاب های داخلی و خارجی به نمایشگاه ها از دوره چهارم، اظهار داشت: به نظرم این نمایشگاه را باید به عنوان سرمایه ملی ببینیم. بر اساس آمارهایی که اعلام می شود، بین 4 تا 8 میلیون نفر به این نمایشگاه می آیند و به همین جهت باید از آن حمایت کنیم و با چنین پشتوانه ای می توان به سمت یک جریان سازی فرهنگی رفت.

ناشر و مدیر مسئول انتشارات مجد، به کمیته فعالیت های فرهنگی اشاره کرد و بیان داشت: در طی این ده روز بیش از 200 جلسه علمی و فرهنگی در این بخش برگزار می شود و متخصصان حضور پیدا می کنند و کارهای مختلفی از جمله رونمایی از کتاب صورت می گیرد. در عین حال که کتاب جزء کم رونق ترین کالای مصرفی مردم است ولی شاهد هستیم نمایشگاه کتاب شلوغ ترین، نمایشگاهی است که برگزار می شود و اساساً پر مخاطب ترین، رخداد فرهنگی است.

حسینی نیک به تاکید برخی افراد مبنی بر اینکه نمایشگاه کتاب باید نمایشگاه باشد نه فروشگاه اشاره کرد و ابراز داشت: ما حرفی در این زمینه نداریم و اگر امکانش وجود دارد، این کار را هم انجام دهید. در زمان دیگری مانند مهر ماه که دانشگاه ها و مدارس باز می شوند، نمایشگاهی واقعی نه به صورت فروشگاه افتتاح کنید. به اعتقاد بنده نمایشگاه حال حاضر کتاب، مدلی از نمایشگاه هایی است که مشابه آن نیز در دنیا مانند هند و شارجه وجود دارد.

این ناشر در بیان مزیت های این نوع نمایشگاه اظهار داشت: در این محفل، همه جمع هستند و مخاطبان و ناشران با هم ارتباط می گیرند و نیازسنجی صورت می گیرد و در واقع کارکردهای خاص خودش را دارد، بنابراین نباید از ظرفیت های آن غفلت کنیم.

در ادامه محمد حمزه زاده نمایشگاه کتاب تهران را بیشتر از یک مسکن عنوان کرد و بیان داشت: اگر این 29 دوره از نمایشگاه کتاب برگزار نشده بود و امروز برای توسعه فرهنگی کتاب برنامه ریزی می کردیم تا نمایشگاهی را راه اندازی کنیم، قطعاً جزء کسانی بودم که می گفتم نمایشگاه راه اندازی نکنیم و شبکه توزیع را گسترش دهیم و فروشگاه های بزرگ کتاب را توسعه دهیم و نمونه هایی نزدیک به نمایشگاه فعلی را ایجاد کنیم.

وی در بیان ویژگی های نمایشگاه کتاب تهران اظهار داشت: این نمایشگاه وسیع است و همه ناشران و کتاب های زیادی حضور دارند. در حال حاضر نیز می توان در یک برنامه فازبندی شده، فروشگاه های بزرگ کتاب را به جای نمایشگاه کتاب دایر کرد.

مدیر عامل انتشارات سوره مهر برگزاری نمایشگاه بین المللی کتاب  تهران را یک آئین بزرگ فرهنگی و ملی عنوان کرد و گفت: در واقع نمایشگاه کتاب، یک سرمایه ملی است و باید درباره نقاط قوت آن صحبت کرد تا بتوانیم آن را تقویت کنیم. می توان در یک برنامه ریزی دو یا سه ساله طعم خرید از فروشگاه های بزرگ در استان ها را به خریداران کتاب بچشانیم، همان طور که به صورت اینترنتی این موضوع کم کم جا افتاده است.

حمزه زاده، نمایشگاه کتاب را حاصل مجموعه ای از ویژگی های مطالعه و کتاب خوانی فرهنگی مردم ایران دانست و عنوان داشت: نشر کشور دارای نقاط ضعف و گرفتاری هایی است که حاصل آن نمایشگاه فعلی است که در حال برگزاری است و بنده حفظ آن را به عنوان یک دستاورد و سرمایه به شرط اصلاح لازم می دانم.

عضو شورای سیاست گذاری نمایشگاه تهران درباره تغییرات و رخدادهای نمایشگاه امسال گفت: مهمترین تفاوت و اتفاقی که نمایشگاه امسال دارد، جابجایی آن است. تا سال قبل در مصلی برگزار می شد ولی به همت شهرداری تهران و وزارت ارشاد این اتفاق افتاد و ریسک بزرگی را نیز پذیرفتند.

وی در مورد زمان دسترسی به نمایشگاه نیز تصریح کرد: در این خصوص نیز تفاوت زیادی با مصلی ندارد. درصد بسیار زیادی از بازدیدکنندگان از شهرستان ها هستند که در این صورت شهر آفتاب یک مزیت است. از نظر فضای سبز، شهر آفتاب چندین برابر مصلی است و حتی سایه بان آن نیز بیشتر است.

وی در خصوص اشکالات محل فعلی نمایشگاه گفت: چند اشکال وجود داشت که ناشران را دچار مشکل کرده بود از جمله سیستم برق نمایشگاه. ما قدم بزرگی برداشته ایم زیرا این مکان فعلی فقط برای کارهای نمایشگاهی طراحی شده است و دسترسی ها و سقف و ارتباط بین سالن ها برای برگزاری نمایشگاه در نظر گرفته شده است. بعضی از اشکالاتی که نمایشگاه دارد، مربوط به نوع ارائه می باشد، زیرا نمایشگاه ما ناشر محور است یعنی نیازمند هستیم که اطلاع رسانی خیلی دقیقی داشته باشیم. اگر کسی بخواهد کتابی در حوزه خاصی بگیرد، ممکن است دنبال پنج ناشر باشد که هر کدام در بخشی از نمایشگاه هستند در حالی که اگر موضوع محور بود نه ناشر محور، می توانست همه ناشران را در یک بخش جستجو کند.

قابل ذکر است؛ برنامه "گفت‌وگوی فرهنگی" از شنبه تا چهارشنبه ساعت 20 از شبکه رادیویی گفت‌وگوپخش می شود و علاقه مندان می توانند برای دریافت فایل صوتی برنامه به سایت رادیو گفت‌وگو مراجعه نمایند.

 

انتهای پیام/

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی نوشته شوند و یا غیر مرتبط با موضوع باشند منتشر نخواهند شد.

عضویت در خبرنامه

Stay informed on our latest news!

Subscribe to عضویت در خبرنامه feed

پربازدیدها