انتشار یافته: 0
شماره مطلب: 12231
07:53
یکی از کارمندان سابق فیسبوک فاش کرد:

هدایت سیاست با تکنیک «سرکوب» و «تزریق» در فیسبوک

در حالی که همین چندی پیش گزارشی منتشر شده بود در این باب که مدیرعامل و بنیانگذار شبکه اجتماعی بزرگ فیسبوک به شدت با سانسور اخبار و موضوعات مربوط به دونالد ترامپ در این شبکه مخالفت کرده است، اکنون یکی از روزنامه نگاران سابقا کارمند در فیسبوک پرده از دستکاری های این شبکه در سیاست و حوزه خبررسانی برداشته است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج فرهنگیان به نقل از تابناک، در حالی که همین چندی پیش گزارشی منتشر شده بود در این باب که مدیرعامل و بنیانگذار شبکه اجتماعی بزرگ فیسبوک به شدت با سانسور اخبار و موضوعات مربوط به دونالد ترامپ در این شبکه مخالفت کرده است، اکنون یکی از روزنامه نگاران سابقا کارمند در فیسبوک پرده از دستکاری های این شبکه در سیاست و حوزه خبررسانی برداشته است.

این موضوع طی گزارشی که در وب سایت Gizmodo منتشر شده است، مطرح شده و بر اساس آن کارمندان تیم متصدی خبرهای ترند فیسبوک که اغلب از جمع روزنامه نگاران هستند به شکلی مستمر اقدام به سرکوب و مخفی کردن خبرهای مربوط به محافظه کاران در ایالات متحده کرده اند.

بر اساس گزارش افشاگرانه این کارمند سابق، که خود روزنامه نگاری از تیم تصدی خبر فیسبوک بوده است، این شبکه اجتماعی خبرهای مربوط به میت رامنی، رند پال و کنفرانس کنش های سیاسی محافظه کاران را از دید کاربران خود پنهان کرده است. کار فیسبوک حتی به همین موضوع نیز ختم نشده است، بلکه به شکلی تعمدی بازدید و نمایش برخی از اخبار و موضوعاتی که از نظر مدیران این شبکه اجتماعی کمتر از میزان اهمیت خود در نزد کاربران دیده میشده اند را تقویت کرده است. به این ترتیب فیسبوک با سیاست «سرکوب» و «تزریق» اقدام به هدایت سیاست حداقل در ایالات متحده کرده است.

[هدایت سیاست با تکنیک «سرکوب» و «تزریق» در فیسبوک]

این افشاگری البته در پی گزارش دیگری است که هفته گذشته از سوی همین نشریه Gizmodo منتشر شده بود و طی آن اشاره شده بود که گروه اندکی از تیم «متصدیان خبری» فیسبوک در بخش اخبار ترند این شبکه اجتماعی دست برده و تغییراتی را در آن اعمال میکنند.

بر اساس این گزارش مشخص شده بود که به کارمندان این تیم دستور داده شده تا موضوعات و اخبار مربوط به برخی از رسانه ها همچون نیویورک تایمز، تایم و Variety را بیش از سایر رسانه ها در بخش ترند اخبار مورد توجه قرار دهند و در مقابل از ترند اخیار برخی رسانه های دیگر همچون The Blaze صرف نظر کنند.

این موضوع یک موضوع حیثیتی برای این شبکه اجتماعی تلقی میشود چراکه مدیران فیسبوک تلاش زیادی برای بی طرف نشان دادن این شبکه در مورد اخبار و موضوعات ترند داشتند و همواره بر مبتنی بودن ترندهای فیسبوک بر یک الگوریتم خاص و بدون دخالت تاکید میکردند.

این امر از یک جنبه دیگر نیز حائز اهمیت است. بر اساس آماری که اخیرا از سوی مرکز تحقیقاتی Pew منتشر شده، در سال 2015 بیش از 63 درصد آمریکایی ها اخبار سیاسی و اجتماعی را از طریق شبکه اجتماعی فیسبوک دنبال کرده و مطالعه کرده اند که نسبت به 47 درصد سال 2013 حاکی از یک افزایش قابل توجه است.

این آمار تنها مربوط به ایالات متحده است و هیچ شکی نیست که با تفاوت هایی، همین موضوع در مورد کایران از سایر کشورهای دنیا صادق است. در نتیجه به خوبی میتوان حدس زد که افشاگری اخیر در مورد سیاست سرکوب و تزریق فیسبوک در سیاست و اخبار تا چه حد اعتبار و صلاحیت این شبکه اجتماعی را در این حوزه زیر سوال خواهد برد.

 

انتهای پیام/

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی نوشته شوند و یا غیر مرتبط با موضوع باشند منتشر نخواهند شد.

عضویت در خبرنامه

Stay informed on our latest news!

Subscribe to عضویت در خبرنامه feed

پربازدیدها