انتشار یافته: 0
شماره مطلب: 12365
14:44
علی اصغر فانی:

یکی از خلاءهای امروزی ما تربیت اجتماعی است

وزیر آموزش وپرورش گفت: یکی از خلاءهای امروزی ما تربیت اجتماعی است. ما تربیت اجتماعی کافی نداریم و بچه‌هایمان کمتر با دیگران تعامل دارند و نظر مخالف را تحمل می‌کنند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج فرهنگیان به نقل از مهر، علی‌اصغر فانی در نشستی که صبح امروز (۲۶ اردیبهشت ماه) در محل سازمان پرورش فکری و به منظور ارتباط بیشتر میان کانون و آموزش و پرورش برگزار شد، با اشاره به اینکه شرایط جامعه امروز تغییر کرده است، گفت: امروز محیط اطراف دانش‌آموز با ۳۰ سال پیش تفاوت بسیار دارد اما هنوز برخی روش‌های ما قدیمی است و پاسخگوی نیاز امروز کودک، نوجوان و جوان نیست.

به گفته وزیر آموزش و پرورش، تحولات محیطی و اجتماعی امروز، روابط میان دانش‌آموزان، شبکه‌های اجتماعی و همچنین وجود رسانه‌های متعدد و متنوع ایجاب می‌کند که تعریف جدیدی از اوقات فراغت، غنی‌سازی اوقات فراغت و روش‌های این غنی‌سازی در دستور کار ما قرار بگیرد. ما باید برای یک بار هم که شده، روی همه فعالیت‌های خود علامت سؤال بگذاریم و به بازنگری در هدفگذاری و همچنین خلق روش‌های جدید و متناسب با نیاز امروز داشته باشیم؛ وگرنه نمی‌توانیم با دانش‌آموز امروزی همراه شویم.

فانی، تربیت را هدف اصلی آموزش و پرورش دانست و افزود: تربیت یعنی ایجاد رفتار نسبتاً پایدار در متربّی یا همان تربیت‌شونده. قرار نیست ما دانش‌آموزان را نصیحت کنیم و با این کار موجب شویم رفتاری برای کوتاه مدت در ذهن آنها شکل گیرد و بعد فراموش شود. ما قرار است خلاق و رفتاری نسبتاً پایدار در آنها ایجاد کنیم و تاکید ما بر یک تربیت متوازن و همه‌جانبه است.

وی به گفته‌ای از امام خمینی(ره) در جلد اول صحیفه نور اشاره و بیان کرد: امام(ره) خطاب به محمدرضا پهلوی می‌فرماید آموزش و پرورش را به ما تحویل دهید. او نفت و گاز و منابع طبیعی نمی‌خواهد. ذهن ایشان متوجه دانش‌آموزان است. پس ما باید روی ۱۳ میلیون دانش‌آموز متمرکز شویم و فرهنگ و اخلاق را به آنها آموزش دهیم.

وزیر آموزش و پرورش به ساحت‌های شش‌گانه تربیتی اشاره کرد و افزود: ساحت اول، تربیت اخلاقی ـ اعتقادی است، ساحت دوم، تربیت اجتماعی ـ سیاسی است؛ دانش‌آموز باید قدرت تشخیص داشته باشد، با دیگران تعامل برقرار کند و نسبت به مسائل اجتماعی و سیاسی توجیه شوند. به عبارتی هدف از تعلیم و تربیت، چهار چیز است: آموختن برای دانستن، آموختن برای به کار بستن، آموختن برای زیستن و آموختن برای با دیگران زیستن و آموزش آخر به معنی همین تربیت اجتماعی و همزیستی مسالمت‌آمیز است.

به گفته وی، یکی از خلاءهای امروزی ما تربیت اجتماعی است. ما تربیت اجتماعی کافی نداریم و بچه‌هایمان کمتر با دیگران تعامل دارند و نظر مخالف را تحمل می‌کنند.

فانی، تربیت هنری و زیباشناختی را سومین ساحت تربیتی دانست و افزود: انسان‌ها ذاتاً زیبایی را دوست دارند و به هنر علاقه‌مند هستند. یک دسته فعالیت‌های کانون پرورش فکری چون برگزاری کلاس‌های نقاشی، سفالگری و حتی قصه‌گویی در جهت تقویت این نوع تربیت است.

وزیر آموزش و پرورش، تربیت بدنی را یکی دیگر از ساحت‌های تربیتی برشمرد و گفت: ما باید مراقب سلامت خود به عنوان یک موهبت الهی باشیم. یکی دیگر از انواع تربیت نیز تربیت حرفه‌ای و اقتصادی است. ما بر آنیم تا به دانش‌آموزان مهارتی را آموزش دهیم تا در آینده کارآفرین شوند و این به معنی به کار بردن اقتصاد مقاومتی در سیستم آموزش و پرورش است.

وی تربیت علمی ـ فناورانه را یکی دیگر از ساحت‌های شش‌گانه تربیتی دانست و افزود: دانش‌آموزان ما باید با آخرین دستاوردهای علمی در سطح نیمه تخصصی آشنا شوند و همه این تربیت‌های شش‌گانه باید متوازن باشند چرا که تربیت یک‌بعدی، دانش‌آموز تک‌ساحتی می‌سازد و این خواسته و هدف ما نیست. از‌این‌رو باید ضرورت‌ها، اهداف، موانع، چالش‌ها و الزامات را بشناسیم و برای رسیدن به این تربیت همه‌جانبه و متوازن، برنامه‌ریزی کنیم.

فانی از تصویب طرح جامع اقامه نماز خبر داد و افزود: ما این طرح را به تصویب شورای عالی آموزش و پرورش رسانده‌ایم. امروز در ۵۵ هزار مدرسه با حضور ۱۸ هزار امام جماعت روحانی و ۳۷ هزار همکار فرهنگی که شرایط لازم برای اقامه نماز را داشته‌اند، اقامه جماعت داریم اما هنوز تا برگزاری نماز جماعت در ۱۰۵ هزار مدرسه فاصله است.

وزیر آموزش و پرورش، تحول در سازمان آموزش و پرورش را منوط به تحول در نیروی انسانی دانست و افزود: مربیان هستند که موجب تحول در سازمان آموزش و پرورش می‌شوند و این مربیان به انگیزه نیاز دارند. از آنجا که منابع مالی ما محدود است، این تغییر و تحول به کندی انجام می‌گیرد اما منافاتی با این مسئله ندارد که باور تک‌تک‌ ما به تحول در نیروی انسانی است.

وی توسعه مشارکت در سازمان ذیربط خود را یکی از سیاست‌های جدید دانست و افزود: ما ۲۱ تفاهمنامه با نهادهای مختلف دولتی و حتی غیردولتی امضا کرده‌ایم. ما برآنیم تا با صدا و سیما، وزارت فرهنگ و ارشاد و حتی نهادهای داخلی چون کانون پرورش فکری ارتباط بیشتری داشته باشیم. یکی از تجربه‌های خوب ما تجربه «کانون ـ مدرسه» بوده است. از این رو می‌خواهیم تا از امکانات کانون پرورش فکری در فرآیند تعلیم و تربیت به شیوه غیرمستقیم استفاده کنیم.

فانی، یکی دیگر از سیاست‌های آموزش و پرورش را مدرسه‌محوری دانست و افزود: تربیت در مدارس ما شکل می‌گیرد. ما باید تلاش کنیم فعالیت‌های خود در داخل مدارس را گسترش دهیم. اگر بسیاری از فعالیت‌های فرهنگی، اجتماعی و ورزشی در مدرسه‌ها شکل بگیرد، می‌توانیم ادعا کنیم که به تربیت متوازن نزدیک شده‌ایم.

علیرضا حاجیان‌زاده مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان نیز مطالبه رهبری از کانون را علت شکل‌گیری این نشست و تعامل بیشتر با آموزش و پرورش دانست و افزود: مقام معظم رهبری از کانون پرورش فکری خواستند تا در مدارس حضور جدی‌تر و پررنگ‌تری داشته باشد و با دانش‌آموز ارتباط بهتری برقرار کند. همچنین وزیر آموزش و پرورش در نخستین روزهای کاری سال جاری خواهان ارتباط بیشتر میان کانون و وزارت متبوعه خود بودند. این بود که نشست امروز شکل گرفت تا راه‌های تعامل بیشتر با آموزش و پرورش مورد بررسی قرار بگیرد.

 

انتهای پیام/

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی نوشته شوند و یا غیر مرتبط با موضوع باشند منتشر نخواهند شد.

عضویت در خبرنامه

Stay informed on our latest news!

Subscribe to عضویت در خبرنامه feed

پربازدیدها