انتشار یافته: 0
شماره مطلب: 12425
11:09

چرا در رابطه کاهش سود تقسیمی صندوق ذخیره میان فرهنگیان شفاف سازی نمی شود!؟

معاون سابق وزارت آموزش‌وپرورش گفت: نسبت سود تقسیمی صندوق ذخیره فرهنگیان در سال ۹۴ کاهش پیدا کرده است و انتظار می‌رود مدیران این صندوق نسبت به ابهامات مطرح شده شفاف سازی کنند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج فرهنگیان به نقل از تسنیم، ابراهیم سحرخیز، در خصوص وضعیت فعلی صندوق ذخیره فرهنگیان اظهار داشت:این صندوق با حدود 800 هزار نفر عضو در دوره منتهی به شهریور سال 92 با سود یک هزار و 150 میلیارد تومان و با منابع 2 هزار میلیارد تومانی از دولت قبل به دولت یازدهم تحویل داده شد که نسبت سود به منابع در همین دوره 58 درصد بود.

وی افزود: در تاریخ 31 شهریور سال 93 کل سود تقسیمی 900 میلیارد تومان بود و منابع صندوق 3 هزار و 500 میلیارد تومان که نسبت سود تقسیمی به منابع حدود 26 درصد بود و در تاریخ 31 شهریور سال 94 کل سود تقسیمی 400 میلیارد تومان و کل منابع 4 هزار میلیارد تومان بود بنابراین نسبت سود به منابع به 10 درصد رسیده است.

معاون سابق وزارت آموزش و پرورش گفت: اگر تاریخ 31 شهریور سال 94 را با سال 92 مقایسه کنیم نسبت سود تقسیمی در سال 94 نسبت به سال 92، 65 درصد کاهش پیدا کرده است.

سحرخیز ادامه داد: در آغاز دولت یازدهم وعده داده شد که صندوق ذخیره فرهنگیان بتواند خدمات رفاهی مناسبی را به جامعه فرهنگیان ارائه دهد. اما آنچه که امروز مشاهده می‌کنیم این است که اتفاق جدیدی نیفتاده و سود صندوق کاهش یافته است.

وی بیان کرد: مسئولان صندوق ذخیره فرهنگیان به طرح‌هایی در خصوص ارائه کارت خرید از فروشگاه‌های رفاه و اتکا اشاره می‌کنند که تجربه نشان داده این قبیل از طرح‌ها با استقبال فرهنگیان مواجه نشده و شکست می‌خورد، انتظار این است که صندوق ذخیره به اعضای خود بیمه تکمیلی مشابه بیمه طلایی ارائه دهد چرا که هم اکنون بیمه تکمیلی فرهنگیان ناکارآمد است و چگونه است که صندوق ذخیره ادعا می‌کند که برای بیمه تکمیلی فرهنگیان اقداماتی انجام داده است. 

وی با اشاره به اینکه تورهای سیاحتی همچون سفر به آنتالیا تا چه اندازه از سوی فرهنگیان مورد استقبال قرار می‌گیرد؟ ادامه داد:‌خرید ماشین‌های خارجی که یکی دیگر از طرح‌های صندوق ذخیره بود صرفا ویژه گروهی از فرهنگیان بود که قدرت خریدشان بالاست؛ هم اکنون میانگین حقوق فرهنگیان 2 میلیون و 200 هزار تومان است و آنها چگونه می‌توانند با این مبلغ اقدام به خرید خودروی خارجی کنند.

معاون سابق وزارت آموزش و پرورش افزود: هم اکنون شنیده می‌شود طی سال‌های جاری پاداش قابل توجهی بین مدیران صندوق ذخیره فرهنگیان توزیع شده است، انتظار می‌رود آنها نسبت به این موضوع شفاف‌سازی کنند چرا که دانستن حق مردم است و به خصوص فرهنگیانی که عضو صندوق ذخیره هستند باید در جریان شفاف‌سازی این موضوع قرار بگیرند.

سحرخیز گفت: هم اکنون صندوق ذخیره فرهنگیان ساختار اداری خود را در استان‌ها توسعه داده که این موضوع هزینه‌ها را بالا برده است. در حالی که تسهیلات مناسبی در اختیار فرهنگیان قرار نمی‌گیرد.

وی اظهار داشت: 800 هزار نفر از فرهنگیان عضو صندوق ذخیره هستند و باید سودآوری مناسبی برای آنها وجود داشته باشد اما هنوز دولت سهم خود را به این صندوق بدهکار است که باید پرداخت شود. همچنین تسهیلات اعطایی به فرهنگیان باید گسترده‌تر شود تا تمام آنها از تسهیلات لازم برخوردار شوند مانند وام ازدواج یا وام ویژه فرزندان.

معاون سابق وزارت آموزش و پرورش  تاکید کرد: هم اکنون پویایی و تحرک مالی مناسب را در صندوق ذخیره مشاهده نمی‌کنیم و آنچه که نصیب فرهنگیان شده کاهش پیدا کرده است.

انتهای پیام/

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی نوشته شوند و یا غیر مرتبط با موضوع باشند منتشر نخواهند شد.

عضویت در خبرنامه

Stay informed on our latest news!

Subscribe to عضویت در خبرنامه feed

پربازدیدها