انتشار یافته: 0
شماره مطلب: 12585
10:35

رسانه ملی به مسئله حفظ و صیانت از زبان فارسی بی توجه است

یکی از اساتید علوم ارتباطات گفت: مهم‌ترین وظیفۀ صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران حفظ و صیانت از زبان، فرهنگ و ادبیات جامعه است ولی به جای اینکه مثبت عمل کند و کمکی به بهبود این مسئله داشته باشد، در بسیاری از موارد این مسئله را مورد توجه قرار نمی‌دهد.
نسخه مناسب چاپ

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج فرهنگیان به نقل از انجمن صنفی خبرنگاران و روزنامه‌نگاران ایران؛ علیرضا حسینی پاکدهی درباره رسانه و تأثیرات آن بر فرهنگ جامعه کنونی اظهار کرد: متأسفانه در حال حاضر شاهد یک نوع آشفتگی، سردرگمی، بی‌عنایتی و بی‌توجه‌ای از سوی مطبوعات و رسانه‌ها بخصوص رسانه‌های جدید در عرصه نوشتار، مسائل ادبی و فرهنگی هستیم که می‌تواند بسیار آسیب‌رسان باشد و به جای اینکه وضعیت فرهنگی و ادبی جامعه را  بهبود ببخشد، موجب تخریب و به‌اصطلاح سیر نزولی جامعه می‌شود.

وی افزود: اگر رسانه‌ها درست و دقیق عمل کنند و زبان را در شکل معیار، مناسب و منطقی بکار ببرند، می‌توانند ضمن اینکه اطلاع‌رسانی‌، آگاهی‌بخشی، کار سرگرمی و دیگر وظایف خود را انجام می‌دهند، در حیطه آموزش زبان و بهبود، پیشرفت‌، رشد و توسعه زبان مؤثر باشند و مؤثر عمل کنند.

پاکدهی تصریح کرد: یکی از مهم‌ترین وظایف صدا و  سیمای جمهوری اسلامی ایران حفظ و صیانت از زبان و فرهنگ و ادبیات جامعه است ولی به جای اینکه مثبت عمل کند و کمکی به بهبود این مسئله داشته باشد در بسیاری از موارد این مسئله را مورد توجه قرار نمی‌دهد.

وی با اشاره به اینکه  صدا و سیما یک رسانه جمعی ا‌ست و به واسطه  صوت و تصویری و در دسترس همگان بودن، جذابیت و تأثیر‌گذاری بیشتری را به نسبت دیگر رسانه‌ها دارد، متذکر شد: صدا و سیما اگر مثبت عمل کند، می‌تواند بسیار موثر باشد اما متأسفانه شاهد آن هستیم که بیشتر به‌صورت منفی عمل می‌کند و این مسئله به آشفتگیهای ادبیاتی جامعه بیشتر دامن می‌زند.

حسینی پاکدهی گفت: به عنوان مثال در زیرنویس خبرهایی که از تلوزیون پخش می‌شود اغلب کلمات به صورت متعارض و به دو گونه متفاوت نوشته می‌شوند یعنی زیرنویسها در خبر اول به یک شکل و در خبر بعدی به شکل دیگری نوشته می‌شوند.

وی در ادامه دربارۀ اینکه چه کسانی می‌توانند در بهبود فضای فرهنگی جامعه نقش داشته باشند، تصریح کرد:در مرحله اول خود خبرنگاران و نویسندگان باید به اهمیت این مسئله پی ببرند و این ضرورت را احساس کنند و قبول کنند که باید قوانین نوشتاری و ادبیات را رعایت کنند.

حسینی پاکدهی یادآور شد: از طرف دیگر موسسات آموزشی از قبیل دانشگاه‌ها، معلمان و... باید این ضرورت را برای دانشجویانی که تربیت می‌کنند به وجود بیاورند.

وی افزود: همچنین برخی موسسات از جمله فرهنگستان زبان و ادبیات جمهوری اسلامی ایران که وظیفه اصلی آنها حفظ و صیانت از زبان و فرهنگ و ادب یک جامعه است باید برای بهبود وضعیت ادبیات جامعه برنامه‌هایی داشته باشد؛ این نهاد باید در نهایت وسواس و دقت‌نظر این وظیفه را انجام بدهد و عقب‌افتادگیها و سستیهایی که در این زمینه وجود دارد را جبران کند.

حسینی پاکدهی به نقش شبکه‌های اجتماعی و ادبیات محاوره‌ای بر ادبیات فارسی اشاره کرد و گفت: متأسفانه ما از تکنولوژیها بهره می‌گیریم اما به جای استفاده درست از آنها در ابعاد مختلف زندگی آنها را در جهت‌هایی استفاده می‌کنیم که موجب تخریب زمینه‌های اجتماعی، فرهنگی، سیاسی، اقتصادی و ... می‌شوند.

وی یکی از دلایل اختصارنویسی در رسانه‌های اجتماعی را عامل سرعت و کمبود زمان عنوان کرد و یادآور شد: این شرایط زمینه اغلاط فاحشی را ایجاد کرده است و چون مدام این غلطها توسط کاربران تکرار می‌شود، تبدیل به عادت شده و بدترین ضربه را به فرهنگ و ادبیات جامعه وارد می‌کند بنابراین کاربران باید در این زمینه بسیار هوشیار باشند.

انتهای پیام/

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی نوشته شوند و یا غیر مرتبط با موضوع باشند منتشر نخواهند شد.

عضویت در خبرنامه

Stay informed on our latest news!

Subscribe to عضویت در خبرنامه feed

پربازدیدها