انتشار یافته: 0
شماره مطلب: 12956
08:48

آموزش و پرورش دانش آموزان را حافظه محور بار می آورد

ک کارشناس آموزش و پرورش گفت:سطح آموزش در مدارس به گونه ای است که دانش آموزان را صرفا برای سوالات حافظه محور آماده می کنند و دانش آموز از پاسخ گویی به سوالات کاربردی ناتوان است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج فرهنگیان به نقل از میزان، امتحانان نهایی خرداد ماه 95 دانش آموزان با اعتراضات گسترده آنها نسبت به مفهومی بودن و دشواری سوالات امتحانی به پایان رسید.

بسیاری از کارشناسان آموزشی بر این باورند که ناتوانی دانش‌آموزان در پاسخ گویی به سوالات مفهومی امتحانات نهایی دلایل متعددی دارد که حاکی از ضعف حاکم بر نظام آموزشی کشور است.

در همین رابطه حسین احمدی کارشناس آموزش و پرورش، اظهار کرد: در امتحانات نهایی اصل بر این است که چند  سوال از سطوح بالای یادگیری طراحی می شود تا سطح درک وفهم و میزان تسلط دانش آموزان بر دورس را ارزیابی کند.

وی افزود: از آنجایی که دانش آموزان در طول سال مفاهیم را حفظ کرده اند درجلسه امتحان نهایی از پاسخ گویی به سوالات مفهومی که سطوح بالای یادگیری را می سنجد ناتوان مانده و پس از آن اقدام به اعتراض می کنند که چرا سوالات دشوار است.

این کارشناس آموزش و پرورش گفت: دانش آموزان در طول سال تحصیلی به نحوه تدریس و طراحی سوال معلم خود عادت کرده اند و اگر سوالات توسط معلم طراحی شود نمره خوبی را می گیرند که این ضعفی برای نظام آموزشی کشور است.

احمدی ادامه داد: باید سطح آموزش در مدارس بالا رفته تا معلمان در کلاس درس صرفا سوالات حافظه محور را ارائه نکنند و با ارائه مفاهیم درسی دانش آموزان را برای پاسخگویی برای سوالات کاربردی و مفهومی آماده کنند.

وی با اشاره به ضرورت آموزش معلمان مطرح کرد: باید به معلمان آموخت تا سوالات امتحانی خود را به صورت کاربردی طراحی کنند تا سطوح بالای یادگیری یعنی میزان درک و فهم دانش آموزان ارزیابی شود.

احمدی ادامه داد: متاسفانه هم اکنون شاهد هستیم که معلم در کلاس درس همان موارد و سوالاتی را که درس داده امتحان می گیرد اما باید دانش آموزان را به گونه ای تربیت کرد که بتوانند به سوالات امتحانات نهاییو طرح شده از داخل کتاب پاسخ دهند.

انتهای پیام/

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی نوشته شوند و یا غیر مرتبط با موضوع باشند منتشر نخواهند شد.

عضویت در خبرنامه

Stay informed on our latest news!

Subscribe to عضویت در خبرنامه feed

پربازدیدها