انتشار یافته: 0
شماره مطلب: 13201
11:26

تقویم نامنعطف آموزشی و آموزش‌وپرورشِ تماشاچی

اسناد بالادستی بر متناسب‌سازی تقویم آموزشی با شرایط اقلیمی هر منطقه، اشاره دارند. ضمن آنکه قانون شوراهای آموزش و پرورش (مصوب ۱۳۷۲) نیز تعیین تقویم آموزشی مناطق را بر عهده شورای آموزش و پرورش استان‌ها نهاد. با وجود این، مجلس در «قانون بازگشائی مدارس در اول مهرماه هر سال» (مصوب ۱۳۷۶) زمان بازگشایی مدارس را اول مهرماه و پایان آن را نیز خردادماه سال بعد (با احتساب ایام امتحانات) تعیین کرده و بدین ترتیب، تقویم آموزشی کشور انعطاف خود را از دست داده است.
نسخه مناسب چاپ

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج فرهنگیان، [تقویم آموزشی] در هفته‌های اخیر، موضوع «ساماندهی تعطیلات مدارس» نظرهای متعددی را به خود جلب نمود. اوایل خرداد ماه بود که زرافشان، معاون آموزش متوسطه با طرح موضوع توزیع تعطیلات در طول سال، آن را از دو منظر «بهبود عملکرد آموزشی» و نیز «رشد اقتصاد و گردشگری» مورد توجه قرار داد. به عقیده وی زیاد بودن تعطیلات یادگیری را دچار آسیب می‌کند، اما در تعطیلات کوتاه‌مدت یادگیری استمرار می‌یابد. بعد از این اظهارنظر، علی اصغر فانی اعلام نمود که وزارت آموزش و پرورش در موضعی نیست که بخواهد درباره زمان آموزش تصمیم بگیرد؛ هر چند که فانی اصلِ موضوع جابه‌جایی تعطیلات را رد نکرد و حتی راه‌کارهایی هم برای نحوه ساماندهی تعطیلات ارائه نمود. با توجه صحبت‌های وزیر آموزش و پرورش به نظر می‌رسد که ساماندهی تعطیلات در گرو تغییر در مصوبه مجلس درباره تقویم سالانه آموزشی باشد.

گفتنی است که پیش از این نیز موضوع ساماندهی تعطیلات و تغییر تقویم آموزشی مورد توجه مسئولین قرار گرفته بود. از جمله تابستان ۹۳، دبیر کل شورای عالی آموزش و پرورش ضمن انتقاد از روند کنونی، از ارائه پیشنهاد شناور شدن تعطیلات مدارس به مجلس خبر داد. دی‌ماه ۹۴ نیز وزیر آموزش و پرورش ابراز امیدواری کرد تا «لایحه انعطاف در زمان آموزشی آماده و تقدیم مجلس شورای اسلامی شود». این اظهارات البته اقدام عملی مؤثری را از سوی آموزش و پرورش در پی نداشت.

ناگفته نماند که اسناد بالادستی بر متناسب‌سازی تقویم آموزشی با شرایط اقلیمی هر منطقه، اشاره دارند. ضمن آنکه قانون شوراهای آموزش و پرورش (مصوب ۱۳۷۲) نیز تعیین تقویم آموزشی مناطق را بر عهده شورای آموزش و پرورش استان‌ها نهاد. با وجود این، مجلس در «قانون بازگشائی مدارس در اول مهرماه هر سال» (مصوب ۱۳۷۶) زمان بازگشایی مدارس را اول مهرماه و پایان آن را نیز خردادماه سال بعد (با احتساب ایام امتحانات) تعیین کرده و بدین ترتیب، تقویم آموزشی کشور انعطاف خود را از دست داده است.

از جمع‌بندی صحبت‌ها چنین بر می‌آید که ساماندهی تعطیلات مدارس و البته ایجاد انعطاف در تعیین تقویم آموزشی، به عنوان یک ضرورت تحولی باید در دستور کار مسئولین قرار گیرد. در این راستا به نظر می‌رسد وزارت آموزش و پرورش به عنوان مجری سند تحول بنیادین باید به طور فعال وارد گود شده و لایحه تغییر زمان آموزشی را تنظیم نماید.

 

انتهای پیام/

عیارآنلاین

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی نوشته شوند و یا غیر مرتبط با موضوع باشند منتشر نخواهند شد.

عضویت در خبرنامه

Stay informed on our latest news!

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.
Subscribe to عضویت در خبرنامه feed

پربازدیدها