انتشار یافته: 0
شماره مطلب: 13276
10:42

شایعه درمان رایگان بیماران سرطانی در شبکه‌های اجتماعی باور نکنید

تبلیغات غیرعلمی و غیر منطقی در شبکه‌های اجتماعی روز به روز در حال افزایش است که به گفته کارشناسان آثار سوء این نوع خبرها در جامعه کمتر از مواد مخدر نیست.
نسخه مناسب چاپ

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج فرهنگیان به نقل از خبرگزاری سینا، چند وقتی است که در شبکه‌های اجتماعی خبری مبنی بر اینکه «اگر کسی رو می‌شناسید که به سرطان دچار است و درتأمین هزینه دارویی خود مشکل دارد لطف کنید ایشان را به همراه مدارک پزشکی و فاکتور خرید دارو به من معرفی کنید» منتشر شده است که ذهن بیماران و مخاطبان را به خود مشغول کرده است.

البته این موضوع برای اولین بار نیست که در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌چرخد و در واقع از مواردی است که می‌تواند مخل آسایش مردم و جامعه شده و آثار زیان‌باری نیز در برداشته باشد.

در پی انتشار این پیام در شبکه‌های اجتماعی با شماره‌های موجود تماس گرفتیم که اغلب خاموش بوده و در مواردی جعلی و با اسامی ذکر شده مطابقت نداشت و تنها یک مورد که ظاهراً کارمند بازنشسته‌ تأمین اجتماعی بود پاسخ داد که وی نیز از این موضوع بی‌خبر بود و می‌گفت حدود دو ماه است که به شماره‌‌اش زنگ می‌زنند و مشکلات زیادی برای وی به وجود آورده‌اند.

بیمارستان تریتا پیام درمان رایگان بیماران سرطانی را در شبکه‌های اجتماعی تکذیب کرد

برای پیگیری بیشتر با شماره تلفن موجود که در آن از بیمارستان تریتا به عنوان حمایت کننده از بیماران سرطانی نام برده شده بود تماس گرفتیم که روابط عمومی این بیمارستان به صراحت این موضوع را تکذیب و آن را رد کرد.

متأسفانه هر روز شاهد آثار زیانبار استفاده نادرست از شبکه‌های اجتماعی هستیم که سلامت و آرامش افراد و جامعه را نشانه گرفته است و باعث ایجاد مشکلات مختلف و افزایش ناهنجاری‌های اجتماعی مثل اختلاف‌های زناشویی، فساد، خشونت و حتی قتل می‌شود.

در این‌باره ابراهیم واحد، روانپزشک و مدرس دانشگاه در پاسخ به خبرنگار سینا مبنی بر آثار روانی تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی، اظهار کرد: متأسفانه اغلب تبلیغات در این گونه رسانه‌ها مثل مشاوره‌های رایگان ازدواج یا درمان بیمار‎‌ی‌ها از جمله مورد مذکور ریشه در کلاهبرداری و سودجویی دارد.

آثار سوء شبکه‌های اجتماعی در جامعه کمتر از مواد مخدر نیست

این روانپزشک با تأکید بر اینکه آثار سوء شبکه‌های اجتماعی در جامعه کمتر از مواد مخدر نیست: امروزه مطالب غیرعلمی، دروغ یا غیر معقول در سایت‌های اجتماعی به قدری زیاد شده است که گاهی افراد زیادی آن را باور می‌کنند.

این مدرس دانشگاه گفت: به هر حال بیماران سرطانی یا خانواده‌های آنان نیز که نیاز به حمایت دارند وقتی از طریق این گونه تبلیغات به نتیجه نمی‌رسند دچار سرخوردگی شده و به جامعه بی‌اعتماد می‌شوند.

واحد در پاسخ به سؤالی مبنی بر کنترل فعالیت‌های کاربران در شبکه‌های اجتماعی توسط مسئولین فضای مجازی افزود: متأسفانه با وجود حجم زیاد اخبار غیرواقع در این رسانه‌ها مسئولین نظارت جدی بر این معضل ندارند و همانطور که مشاهده می‌کنیم انتشار اطلاعات غلط هر روز با سرعت بیشتری انجام می‌شود.

وی تأکید کرد: خوشبختانه در جامعه ما سیستم‌های حمایتی و مراکز معتبر زیادی برای مراجعه بیماران وجود دارد که بهتر است مردم برای رفع مشکلات خود به این گونه مراکز معتبر مراجعه کنند.

در پایان باید خاطرنشان کرد؛ افزایش آگاهی مردم برای مقابله با این گونه سوءاستفاده‌ها در جامعه ضرورتی غیرقابل انکار است و امید است که کاربران رسانه‌های مجازی قبل از هر اقدامی با اطمینان کامل از صحت این گونه مطالب آن را پیگیری کنند.

انتهای پیام/

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی نوشته شوند و یا غیر مرتبط با موضوع باشند منتشر نخواهند شد.

عضویت در خبرنامه

Stay informed on our latest news!

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.
Subscribe to عضویت در خبرنامه feed

پربازدیدها