انتشار یافته: 0
شماره مطلب: 13315
12:04
رئیس اتحادیه باغداران عنوان کرد:

واردات غیرضروری میوه، مقاصد شوم سیاسی دارد / قابلیت تولید میوه به اندازه نیاز دو برابر جمعیت کشور را داریم

رئیس اتحادیه باغداران با اظهار تاسف از اینکه برخی متولیان امر در داخل کشور هم با این برنامه ها هم داستان می شوند، گفت: شاید هم این کارها از سر نادانی باشد اما بهتر است با درایت بیشتر عمل شود تا دچار بازی دشمن نشویم چرا که موضوع قاچاق میوه یک مساله ی اقتصادی نیست بلکه ریشه های سیاسی و اجتماعی کلانی دارد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج فرهنگیان، مجتبی شادلو رئیس اتحادیه باغداران اظهار داشت: در بخش باغبانی چه از نظر تنوع و چه از نظر کیفیت و کمیت، نه تنها مشکلی برای تامین نیازهای داخلی نداریم، بلکه می توانیم نیاز بیش از دوبرابر جمعیت کشور را نیز تامین نماییم.

تولید فراوان میوه داخلی

وی با استقبال از تصویب قانون واردات موز در قبال صادرات سیب گفت: شاید در برخی محصولات گرمسیری و حاره ای مانند آناناس و یا نارگیل که بیشتر کاربردشان در صنایع غذایی و تبدیلی است، واردات تا حدودی توجیه داشته باشد اما در مورد موز که غالبا تازه خوری می شود و به مصرف سبد خانوار مردم می رسد، نیاز به واردات نبوده که خوشبختانه با قانون واردات موز در قبال صادرات سیب، بخشی از آسیب های این واردات کاهش یافته و باری از دوش تولیدکننده داخلی برداشته شده است.

شادلو با بیان اینکه تولیدات داخلی ما می تواند همه ذائقه ها و سلیقه ها و همه ی دهک های جامعه را پوشش دهد و عملا میوه های وارداتی و یا قاچاق از نظر کیفی قابل رقابت با تولیدات داخل نیستند گفت: بحث قاچاق میوه ریشه های شوم سیاسی و اهداف اجتماعی دارد. این میوه ها علاوه بر بیماری و آفاتی که با خود به همراه دارند و موجب آسیب به تولیدات داخلی ما می شوند، سلامت مصرف کننده را نیز هدف قرار داده اند که در درازمدت مردم را دچار بیماری های مختلف می کند و می تواند حتی با اثرات ژنتیکی تهدیدی جدی برای نسل های آتی ما باشد.

واردات بی رویه و قاچاق، آفت اقتصاد و سلامت جامعه

رئیس اتحادیه باغداران با اشاره به تلاش کشورهای استعمارگر به وابسته کردن ایران و از بین بردن امنیت غذایی گفت: از آنجا که ما توانسته ایم با تولید داخلی تا حد زیادی امنیت غذایی کشور را تامین کنیم، دشمن از همه راه ها حتی با پایین آوردن قیمت میوه های قاچاق و وارداتی تلاش می کند محصولات خود را وارد چرخه ی مصرف ما کند تا به مرور باغداران و تولیدگران ایرانی را از گردونه رقابت خارج و سپس از طریق وابستگی ایجاد شده به کشورمان فشار وارد کند.

وی با اظهار تاسف از اینکه برخی متولیان امر در داخل کشور هم با این برنامه ها هم داستان می شوند، گفت: شاید هم این کارها از سر نادانی باشد اما بهتر است با درایت بیشتر عمل شود تا دچار بازی دشمن نشویم چرا که موضوع قاچاق میوه یک مساله ی اقتصادی نیست بلکه ریشه های سیاسی و اجتماعی کلانی دارد.

کنترل قاچاق عزم جدی می طلبد

وی با اشاره به اینکه حمل میوه حتی از شهرستانهای نزدیک به بازار مصرف شهرهای بزرگ در کوتاهترین زمان و با بهترین تجهیزات حمل و نقل هم باعث افت کیفیت محصول می شود افزود: با این اوصاف قاچاق میوه نمی تواند از مجراهای غیرقانونی کوهستانی و صعب العبور وارد کشور شود و یا با تجهیزات غیر مکانیزه و غیر مجهز به بازار مصرف برسد، بنابراین به نظر می رسد واردات با این حجم و کیفیت با هماهنگی هایی صورت می گیرد و چه بسا رانت هایی هم وجود دارد که متاسفانه کسی نمی خواهد مسئولیت این مساله را به عهده بگیرد.

وی افزود: با توجه به وضعیت گرمای تابستان و شیوه ی حمل میوه قاچاق از مرزها تا بازار شهرها، به راحتی و ظرف چند روز می توان متخلفین را جلب و قاچاق میوه را جمع کرد و این اقدام یک عزم جدی می طلبد که متاسفانه هنوز شاهد آن نبوده ایم.

تولید خوب میوه در تابستان و عدم نوسان قیمت

شادلو با اشاره به واسطه ها در فروش محصولات داخلی گفت: فاصله بین تولیدکننده و باغداران تا بنکداران و خرده فروشی ها و نهایتا مصرف کننده زیاد است و بایستی کاسته شود تا قیمت ها معقول شود و از این طریق هم مصرف کننده راضی باشد و هم فروشنده فروش خوبی داشته باشد.

وی در پایان با اشاره به تولید فراوان میوه در فصل جاری گفت: وضعیت میوه ی داخلی در تابستان امسال بسیار عالی خواهد بود به طوری که حتی علاوه بر تامین نیاز داخلی امکان صادرات هم وجود دارد و در صورت وجود نظارت کافی بر ادامه ی زنجیره ی تولید و توزیع تا رسیدن محصول به دست مصرف کننده، شاهد نوسان قیمت نخواهیم بود. 

 

انتهای پیام/

پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج مهندسین کشاورزی و منابع طبیعی

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی نوشته شوند و یا غیر مرتبط با موضوع باشند منتشر نخواهند شد.

عضویت در خبرنامه

Stay informed on our latest news!

Subscribe to عضویت در خبرنامه feed

پربازدیدها