انتشار یافته: 0
شماره مطلب: 13343
16:02

ردپای رژیم صهیونیستی در پشت فروشگاه‌های هایپر استار/ وظیفه زنان ایرانی در قبال خرید از این فروشگاه‌ها چیست؟

دیر زمانی است که سرت را در هر کجای کلان شهر‌ها که می‌چرخانی فروشگاه‌های بزرگ و زنجیره‌ای خرید کالا، با انواع و اقسام نام و نشان‌های خارجی خود نمایی می‌کند. چند سالی است که روند رشد قارچ گونه این فروشگاه‌ها حس عجیبی و همراه با نگرانی را ایجاد کرده است.
نسخه مناسب چاپ

به گزارش پایگاه اطلاع رسانیسازمان بسیج فرهنگیان به نقل از طنین یاس، ظاهر امر بسیار خوب وبه قول معروف شیک به نظر می‌رسد. اینکه همه مایحتاج خانواده در یک جا جمع باشد و براحتی بتوان با حداقل زمان ممکن خرید راحتی را انجام داد را هیچ کس نفی نمی‌کند. انواع و اقسام تخفیف‌هایی که جذابیت خرید در تاین فروشگاه‌ها را دو چندان می‌کند.

 یکی از برندهای معروفی که چند وقتی است بر سر در این فروشگاه‌ها به چشم می‌خورد «هایپراستار» است. واژه‌ای غربی که هم اکنون از هر نام ایرانی بیشتر و مطلوب‌تر جای خود را در بین خانواده‌ها باز کرده است. در تبلیغات این فروشگاه جملات جذابی به چشم می‌خورد:

«به هایپراستار؛ پویا‌ترین، به‌روز‌ترین و هیجان‌انگیز‌ترین هایپر مارکت ایرانی خوش آمدید.»

 

 «شما در فروشگاه‌های هایپر استار علاوه بر قیمت بی‌همتا، دامنه انتخاب بی‌همتایی نیز خواهید داشت، در واقع همیشه می‌توانید بالغ بر هزاران قلم کالا در فروشگاه ما بیابید!»

اما براستی در ورای نام هایپر استار چه می‌گذرد و سرمایه چه کسی یا کسانی خوابیده است؟! آیا هایپر استار واقعا برندی ایرانی است؟!

تاریخچه شکل گیری هایپر استار

هایپر استار (نخستین فروشگاه زنجیره‌ای خارجی) در مهرماه سال ۱۳۸۸ با حضور «بهروز علیشیری» رئیس سازمان سرمایه‌گذاری‌های خارجی افتتاح شد.

این فروشگاه توسط کشور فرانسه البته از طریق سرمایه گذاری واسطه‌ای انجام شده است به نحوی ۷۵ که درصد سهام آن متعلق به فرانسه و ۲۵ درصد آن متعلق به «ماجد الفطیم اماراتی» است. البته در این میان اخبار دیگری نیز حاکی از آن دارد که سهم شرکت «کارفور» ۲۵ درصد بوده وشریک قدیمی این شرکت «مجید الفُطیم» با آورده ۷۵ درصدی متولی فروشگاه هایپراستار است. مجید الفطیم صاحب یک شرکت خصوصی خانوادگی مستقر در دبی است که این شرکت از طریق یک شرکت سرمایه‌گذاری مشترک اداره کلیه فروشگاه‌های کارفور فرانسه در منطقه را بر عهده دارد.

در واقع هایپر استار به عنوان اولین فروشگاه زنجیره‌ای بین‌المللی در ایران، در غرب تهران با سرمایه گذاری اولیه ۶۰ میلیون دلار افتتاح شد.

دومین و سومین شعبه‌های هایپر استار نیز در سال ۱۳۹۱ به ترتیب در مجتمع خلیج فارس شیراز و سیتی سن‌تر اصفهان افتتاح شدند. این سیر ادامه دارد و هایپر استار قصد افتتاح شعبه‌های جدیدی در شرق تهران مشهد و تبریز دارد.

در حال حاضر «مارک کوربیون» فرانسوی، مدیر عامل شرکت فروشگاه‌های زنجیره‌ای هایپراستار ایران است. بنیانگذار شرکت‌های مذکور، کشور آمریکاست که بیش از سه هزار و ۵۰۰ شعبه در سراسر جهان با نام‌های‌ «هایپر بلک» تأسیس کرده است. سهامدار اصلی این شرکت‌ها درکشورهای حاشیه خلیج‌فارس، کشور انگلیس بوده و با نام‌هایی چون «سیتی سن‌تر» و «دی تو دی» راه‌اندازی شده است. فعالیت این شرکت‌ها بر اصل «سود کمتر، مشتری بیشتر» قرار گرفته که در حقیقت تقلیدی از‌‌ همان مدل قدیمی ‌فعالیت شرکت‌های امریکایی و اروپایی است.

مارک کوربیون، همچنین در صفحه فیس‌بوکش، در معرفی خود، وابستگی‌ کاری‌اش به کمپانی کارفور را رسماً اعلام کرده و محل زندگی فعلی خود را نیز تفلیس، پایتخت گرجستان و محل کار خود را در شهری در مرکز فرانسه معرفی کرده است.

 

رد پای صهیونیزم در پشت پرده هایپر استار!

حقیقت فروشگاه‌های زنجیره‌ای «کارفور» چیست؟ شرکتی که با نام اماراتی یا فرانسوی مشغول فعالیت است آیا براستی فرانسوی است؟ اطلاعات به دست آمده، حکایت از «صهیونیستی» بودن این شرکت دارد.

در زمان جنگ غزه، «کارفور» به دلیل بایکوت مسلمانان، و همراهی مسیحیان مقیم فرانسه، با ضرر بی‌سابقه‌ای مواجه شد.

فروشگاه زنجیره‌ای «کارفور» یکی از بزرگ‌ترین توزیع‌کنندگان کالاهای اسرائیلی در جهان است. به همین خاطر، شعب اصلی آن در فرانسه، بار‌ها با مخالفت‌های شدید از سوی مسلمانان همراه شد. در زمان جنگ غزه بار‌ها مسلمانان و همچنین مسیحیان مخالف دولت نامشروع اسرائیل، شعب این فروشگاه را در فرانسه اشغال کرده و شعارهایی در این زمینه دادند که در نتیجه کارفور به دلیل بایکوت از سوی مردم، با ضرر بی‌سابقه‌ای مواجه شد.

حرکت اعتراضی مسلمانان و همراهی مسیحیان مقیم فرانسه به اقدامات فروشگاه کارفور و جمع آوری محصولات اسرائیلی از قفسه‌های فروشگاه. نکته قابل توجه در این نسخه ویدئویی این است که، معترضان، هیچ آسیبی را به فروشگاه مذکور وارد نکردند و پیام اعتراضی خود را با رعایت شؤون اسلامی اعلام کردند. این اقدام، واکنش‌های بسیار مثبتی درخصوص تحریم کالاهای اسرائیلی در افکار عمومی برجای گذاشت.

چندی پیش «آسوشیتدپرس» اعلام کرد: آرم‌ «هایپراستار» آدم را یاد آرم «کارفور» می‌اندازد. در آرم‌ هایپراستار علامت H در داخل الماسی قرار داده شده است، در حالی که در آرم کارفور به جای H حرف C قرار داده شده است. طراحی حروف نام فروشگاه نیز شبیه کارفور است.

این فروشگاه، که آرم، فضای گسترده انتخاب‌ و پارکینگ دو طبقه آن برای مشتریان کارفور در همه جا آشناست با نام‌هایپراستار افتتاح شده و شرکت کارفور مدعی است دیگر ارتباطی با این فروشگاه ندارد. مارک کوربیون، مدیرعامل شرکت فروشگاه‌های زنجیره‌ای‌هایپر استار، در رابطه با فعالیت این فروشگاه در ایران چندی پیش گفته بودکه به دلیل «مشکلات سیاسی بین ایران و فرانسه»، کارفور از‌ هایپراستار خواسته است «فعلا» نام کارفور را در ایران مطرح نکند.

اما سؤال اینجاست که اگر سرمایه‌گذاری از سوی معاونت سرمایه‌گذاری وزارت اقتصاد مشکل نداشته چرا اسم آن عوض شده است و چه طور جلب سرمایه‌گذاری با برند کارفور مشکل ساز نبوده اما نام آن مشکل‌زاست؟

زنان ایرانی و برندهای اسرائیلی

حال که با تاریخچه و اهداف پشت پرده فروشگاه‌های هایپر استار آشنا شدیم وظیفه زنان ایرانی در برابر این برندهای صد درصد اسرائیلی چیست؟

آیا وجدان زنان ایرانی که مسئولیت اصلی انتخاب فروشگاه و مرکز خرید را در خانواده بر عهده دارند اجازه می‌دهد که هزینه خانواده‌شان صرف گلوله‌های شلیک شده به کودکان بیگناه غزه شود؟!

مسئولیت اصلی هر ایرانی غیرتمند آن است که با هوشیاری و بصیرتی دوچندان، حتی در انتخاب مرکز و محل خرید خود، آب به آسیاب فرصت طلبان و سرسپردگاه به برندهای غربی نریزد. بدون شک زنان ایرانی در سالی که با نام اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل مشخص شده است با اقدامی تحسین برانگیز به هر گونه کالای و فروشگاه خارجی نه گفته و کالای ایرانی را از فروشگاه‌های ایرانی خرید می‌کنند.

 

انتهای پیام/

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی نوشته شوند و یا غیر مرتبط با موضوع باشند منتشر نخواهند شد.

عضویت در خبرنامه

Stay informed on our latest news!

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.
Subscribe to عضویت در خبرنامه feed

پربازدیدها