انتشار یافته: 0
شماره مطلب: 13350
08:44

«ماه نشان» برنامه‌ای برای حذف فاصله‌ها

از همین نقطه باید ایده سوم برنامه «ماه نشان» را مطرح کرد و آن هم تغییر و تحول در انتخاب مجری است. در «ماه نشان» با یک مجری جوان و خوش‌سیما، با صدایی رسا و خوش الحان روبرو نیستیم.

شبکه‌های مختلف سیما هر ساله تلاش می‌کنند در یکی از زمان‌های طلایی تلویزیون که در این بین، ماه رمضان از اهمیت بیشتری برخوردار است، با تولید ویژه برنامه‌های مختلف و خاص خود، مخاطبان رسانه ملی را به سمت خود جذب کنند.  
 
در این میان تلاش شبکه‌های تلویزیونی بی نتیجه نماند و هر یک از شبکه دست به اقدام برنامه ‌هایی از جمله «دعوت»، «شیدایی »، «ماه عسل» زدند اما شبکه افق سیما در راستای اهداف خود برنامه گفت وگو محور با موضوع گفتمان انقلاب اسلامی و با تهیه‌کنندگی پیام ابراهیم‌پور را روانه آنتن کرده که با انتخاب سوژه‌های ناب و دست نخورده‌، توانست مخاطبان بسیاری را به تماشای قاب جادو بنشاند.
 
پیام ابراهیم‌پور که پیش از این ساخت برنامه‌هایی همچون «شب‌های روشن» و «جشن رمضان» را عهده‌دار بود، این روزها برنامه «ماه ‌نشان» را در شبکه افق به روی آنتن رده است، برنامه‌ای که در شب های ماه مبارک رمضان، مهمان خانه های ایرانیان است. 
 
«ماه نشان» یک برنامه گفت وگو محور است، از آنجا که این سبک از برنامه‌ها همواره مورد انتقاد عموم مردم و منتقدان بوده، تهیه‌کنندگان در تکاپو هستند برنامه‌ای متفاوت از دیگر رقبا خلق کنند و ابراهیم‌پور نیز از این مساله مستثنی نبوده است. او که برای تولید یک برنامه خاص چند ایده را مدنظر قرار داده، نخستین ایده مکان اجراست. 
 
ابراهیم پور محل گفت وگو را از استودیو به فضای باز برده و این فضای باز، پشت‌بام شبکه افق است. «ماه نشان» از این حیث، رویکردش تازه لیکن از جهادی سنتی است،  در واقع پشت بام و فصل تابستان و گرما برای مخاطب ایرانی مکانی آشناست. پشت‌بام مکانی است برای گریز از گرما و یادآور گذشته‌ای شاد. از این رو «ماه نشان» با تمایلات نوستالژیک مخاطب ایرانی احترام گذاشته است.
 
این نگرش برنامه «ماه نشان» با شکل دکور آن نیز تداعی می‌شود، یک آلاچیق چوبی مدور که نماینده دورهم‌نشینی ساده‌ای می‌شود که در تلاش است تصویر صندلی‌های از هم جدای استودیو را مخدوش کند؛ آلاچیق یک نیمکت مدور است که افراد بدون در نظر گرفتن جایگاهشان در برنامه، همگی روی آن می‌نشینند و به نوعی نظام طبقاتی برنامه‌های استودیویی را می‌شکند. رویکرد «ماه‌ نشان» با انتخاب چنین چیدمانی، در واقع یک اندیشه را متبلور می‌کند که ایده دوم پیام ابراهیم‌پور بود.
 
در «ماه نشان» خبری از حضور ستاره‌های ورزشی و سینما و تلویزیون نیست. غیرممکن است تصویری از چهره‌های شاخص و مشهور این روزها یا کسانی ببینید که در مسیر حضیض قرار گرفته‌اند و حضور در یک برنامه تلویزیونی می‌تواند نجاتشان دهد.
 
این برنامه با ایده معرفی گروه‌های مردمی در حوزه کارهای خیریه و جهادی که با دل خود کاری را آغاز کردند روی آنتن شبکه افق می رود؛ میهمانان ماه نشان به غایت معمولی و عادی و شبیه‌ترین افراد به عموم جامعه هستند نه از چهره‌های آن چنانی خبری است و نه از شخصیت های سرزبان‌دار، مردمی که آنان را با اصطلاح «کف جامعه» می‌شناسیم برای ساعتی در برابر دوربین تصویربرداران ابراهیم‌پور قرار می‌گیرند تا از انگیزه‌ها و برنامه‌هایشان در امور خیریه و جهادی بگویند.
 
شاید چنین فرصتی هیچ گاه در برنامه‌های معمول سیما برای این افراد ممکن نباشد کما اینکه برنامه‌هایی از این جنس بیش از آنکه به دنبال عملکرد مهمان باشند در پی یک امر خارق العاده در او هستند تا خاص بودنش را برجسته کنند.
 
از همین نقطه باید ایده سوم برنامه «ماه نشان» را مطرح کرد و آن هم تغییر و تحول در انتخاب مجری است. در «ماه نشان» با یک مجری جوان و خوش‌سیما، با صدایی رسا و خوش الحان روبرو نیستیم. برنامه در اختیار حاج حسین یکتاست، مردی که همه او را به عنوان راوی راهیان نور می‌شناسند از طرف دیگر انتخاب حاج حسین یکتا برای اجرا، به توجه به عدم سابقه مجری‌گری وی در تلویزیون، نزدیک شدن به حال و هوای میهمانان است.
 
یکتا دیگر یک ستاره تلویزیونی نیست؛ بلکه خود از جنس مردم «کف جامعه» است. او ظاهری ساده دارد و جز روایت‌گریش، چیزی برای خاص شدن ندارد،
 
پس فاصله میان او و میهمان به حداقل نزدیک می‌شود دیگر خبری از بالا دیدن مجری نیست. از همین رو میهمان احساس راحتی می‌کند و روان حرف می‌زند. البته چنین رویه موجب می‌شود برنامه به یکدستی گرایش پیدا کند و دیگر از هیجان برنامه‌هایی مثل «ماه عسل» خبری نباشد.
 

انتهای پیام/

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی نوشته شوند و یا غیر مرتبط با موضوع باشند منتشر نخواهند شد.

عضویت در خبرنامه

Stay informed on our latest news!

Subscribe to عضویت در خبرنامه feed

پربازدیدها