انتشار یافته: 0
شماره مطلب: 13423
10:06
در گفت و گو با یک کارشناس فرهنگی مطرح شد:

تبلیغات جذاب و کارشناسانه در شبکه های اجتماعی باعث افزایش گرایش جوانان به حجاب می شود

برای محبوب کردن حجاب با توجه به سابقه فعالیت خود در این زمینه چند راهکار وجود دارد و یکی از مهم ترین این راه ها، تبلیغات جذاب و کارشناسانه در شبکه های اجتماعی در حوزه عفاف و حجاب است

پروین نعمت الهی، کارشناس ارشد تاریخ اسلام 21 سال، سابقه تدریس و  فعالیت به عنوان کارشناس مسئول فرهنگی_ هنری آموزش و پروش شیراز را دارد و عضو شورای عالی قشر بسیج فرهنگیان استان فارس است. وی در گفت و گو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج فرهنگیان، تجربیات خود در حوزه فعالیت فرهنگی در حوزه عفاف و حجاب را بیان کرد.

 

* موانع حجاب و عفاف در جامعه امروزی ما چیست؟ با توجه به واقعیات امروز جامعه چه عواملی سد راه محجبه شدن بانوان است؟

موانع حجاب و عفاف در جامعه کنونی ما از نظر بنده چند مورد است، اول، عدم بینش و درک صحیح افراد در رابطه با اثرات فردی و اجتماعی رعایت حجاب و تأثیر این حکم شرعی و بنیادین اسلام در سعادت و تعالی فرد و جامعه.

دوم، عدم بصیرت و معرفت افراد به این موضوع اساسی و خطیر که رعایت حجاب و عفاف می تواند استحکام خانه و خانواده  را تضمین کند.

دلیل سوم نگرش اشتباه بسیاری از افراد نسبت به مقوله عفاف و حجاب به گونه ای که عده ای از ایشان این واجب غیر قابل تغییر را امری فردی و شخصی بیان می نمایند که این خود می تواند ضربات جبران ناپذیری را به پیکره جامعه و خانواده وارد نماید.

دلیل چهارم به نظر من این است که دوگانگی در رفتار و کردار و گفتار معدودی  مربیان و افراد مدعی در حوزه تعلیم و تربیت که این تناقض در رفتار و گفتار بیشترین و عمیق ترین ضربه را به پیکره اعتقاد و باورهای نسل جوان وارد می آورد.

دلیل آخر هم اعمال موازی و تعدد متولی در حوزه مسایل فرهنگی و اعتقادی است به گونه ای که در این بحث مهم و حیاتی جامعه اسلامی به جای پرداختن به راهکارهای عملیاتی و اصلی حفظ و بقای عفاف و حجاب، هر کدام از دستگاه های فرهنگی به دنبال پیشبرد اهداف خویش و ارائه گزارش به مقام مافوق خود می باشند.

* چگونه می توانیم حجاب و عفاف را محبوب جامعه کنیم تا جوانان حجاب را دوست داشته باشند؟

به نظر می رسد همه  انسان ها به آنچه در آن کمال، محبوبیت و مقبولیت ببینند، عمل می کنند پس باید در عملیاتی نمودن دستورات دین از خودمان شروع کنیم و توجه نماییم که جوانان از هر الگوی محبوب و مقبول استقبال می کنند و از هر اجباری گریزانند. بنابراین عمل دقیق و بدون خدشه نسبت  به احکام و موازین شرع مقدس اسلام می تواند جوانان را به ما (مربیان) علاقه مند نموده و در گرایش پیش از پیش ایشان نسبت به دین تأثیرگذار باشد.

برای محبوب کردن حجاب با توجه به سابقه فعالیت خود در این زمینه چند راهکار می توانم ارائه دهم، یکی از این راه ها تبلیغات جذاب و کارشناسانه در شبکه های اجتماعی در حوزه عفاف و حجاب است.

دیگر آن که، لازم است که فرهنگ حیا در بین جوانان و آحاد جامعه درونی سازی شود، چرا که رخت بستن حیا منتهی به حذف حجاب و عفاف از جامعه می­گردد.

راهکار سوم به نظر من، ارائه صحیح، مستند و متقن نتایج عفاف و حجاب به جوانان است و همچنین توانمندسازی معلمان و مربیان جامعه با استفاده از ابزار مطالعه، تحقیق و آگاهی تا ایشان به عنوان الگوهای ردیف اول جوانان تابلوی اسلام (حجاب) را به شکل کاملاً صحیح و بدون تغییر در جامعه به نمایش گذارند.

 

به عنوان یک معلم چه پیشنهاداتی به سایر معلمان برای ترویج فرهنگ حجاب و عفاف دارید؟

به گونه ای که تجربه معلمی به بنده آموخته است که جوانان بیش از هر چیز دیگری تمایل دارند که به شخصیت آنها احترام گذاشته شود. پس تبیین مبانی اصول اعتقادی برای افراد مذکور می بایست توأم با علم، آگاهی، درایت و آشنایی با اصول روان شناسی شخصیت ایشان باشد. توجه به این مهم می تواند دریچه قلب جوانان و دانش آموزان را به روی معلمان گشوده و  بذر عطوفت، اعتقاد، مکارم اخلاق و ... را در آن برویاند.

در انتهای این مقال به عنوان کوچک ترین عضو خانواده بزرگ تعلیم و تربیت ایران اسلامی ابتدا به خودم و سپس به تمامی همکاران بزرگوارم یادآور می  شوم که ما معلمان به عنوان رسولان و پیام آوران اسلام ناب محمدی (ص)  در این نبرد نابرابر فرهنگی و اعتقادی می بایست چون یک فرمانده رشید، یک مربی مشفق، یک مادر دلسوز و مهربان، یک پدر مدیر و مدبر و یک سرباز کوچک ولی عصر (عج) با چنگ زدن به حبل متین ولایت و رهبری و مسلح شدن به سلاح غیر قابل نفوذ اسلام ناب محمدی (ص) و معارف ژرف و متکامل آن بیش از پیش نسبت به ترویج معارف انسان ساز اسلام در بین جوانانمان تلاش نموده و با سعی و مجاهدت خستگی ناپذیر، روزنه های شرک آمیز و کفرآلود دنیای پوچ  و میان تهی استکباری امروز را که سعی در وارد نمودن شبهات کاری به پیکره شرع مقدسمان نموده است، ببندیم .

 

انتهای پیام/

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی نوشته شوند و یا غیر مرتبط با موضوع باشند منتشر نخواهند شد.

عضویت در خبرنامه

Stay informed on our latest news!

Subscribe to عضویت در خبرنامه feed

پربازدیدها