انتشار یافته: 0
شماره مطلب: 13430
10:56
رئیس دانشگاه علوم پزشکی کردستان:

سردرگمی فرهنگی جوانان آنان را در انتخاب حجاب مناسب دچار چالش کرده است

رئیس دانشگاه علوم پزشکی کردستان ضمن توضیح درباره علل بدحجابی در مراکز درمانی و بیمارستان‌ها گفت: سردرگمی فرهنگی جوانان در جامعه آنان را در انتخاب حجاب مناسب دچار چالش کرده است.

طیب قدیمی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی کردستان و فوق تخصص جراحی زیبایی و ترمیمی در گفت‌وگو با خبرنگار سینا در پاسخ به سؤالی در مورد بد حجابی در بیمارستان‌ها و نظارت دانشگاه‌های علوم پزشکی گفت: وضعیت حجاب در جامعه بخصوص در شهرهای بزرگ بخصوص در شهرهای بزرگ، محیط‌های اداری قابل تأمل است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی کردستان افزود: در محیط کار بیمارستان‌ها طرح انطباق و طرح پوشش حرفه‌ای برای پرسنل خانم آقا حاکم است و موضوع حجاب از چند جهت کنترل می‌شود از جمله کمیته اجرایی بیمارستان‌ها، کمیته اخلاق حرفه‌ای، شورای امر به معروف و نهی از منکر.

قدیمی، در ادامه بیان کرد: همچنین در بیمارستان‌های دولتی با رعایت حجاب که پوشش حرفه‌ای نام دارد مواردی مثل نوع لباس‌ها، و همه مولفه‌هایی که برای پوشش و ایمنی بیمار باید رعایت شود تحت کنترل قرار می‌گیرد.

وی با بیان اینکه بیمارستان‌های خصوصی قطعاً خودشان باید جوابگو باشند تصریح کرد: البته یک سری مواردی ممکن است دیده شود که باید راهنمایی،اصلاح و ارشاد شود و در مرحله بعد برخورد اداری و حرفه‌ای حتماً وجود دارد.

رئیس بسیج جامعه پزشکی استان کردستان در پاسخ به اینکه آیا ضعف در زیرساخت‌های فرهنگی عامل این موضوع است تشریح کرد: محیط اداری ما منبعث از محیط جامعه است و اگر در جامعه اخلاق‌مداری، قانون‌مداری و حفظ حقوق شهروندی حاکم باشد کمتر با این گونه مشکلات روبه‌رو می‌شویم.

قدیمی، افزود: رعایت حجاب علاوه بر وظیفه شرعی، حفظ حقوق شهروندی نیز به شمار می‌آید و اگر این چنین نباشد به نوعی تجاوز به حریم دیگران و برهم زندن حریم‌ها است.

نهادینه شدن حجاب در جامعه به محیط اداری نیز انتقال خواهد یافت

وی اظهار کرد: اگر فرهنگ حجاب در سطح کلان جامعه از طریق امربه‌معروف و نهی‌از‌منکر برای هر دو جنس مرد و زن نهادینه شود قطعاً به محیط اداری نیز انتقال خواهد یافت.

این مقام مسئول ضمن بیان اینکه واحدهای درمانی بهداشتی مکلف به اجرای بخشنامه‌های مربوطه هستند اذعان کرد: این مراکز در صورتی که بنا به هر دلیل کوتاهی نیز رخ دهد باید پاسخگو باشند.

رئیس بسیج جامعه پزشکی استان کردستان در پاسخ به سؤالی در مورد تربیت نسل جدید پزشکان در دانشگاه‌ها و نهادینه کردن حجاب متذکر شد: در درجه اول مربیان و اساتیدی که وارد حرفه هیئت علمی می‌شوند، باید مربی، استاد یا استادیارانی باشند که بر تکالیف هفت‌گانه یا چند‌گانه خود متعهد باشند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی کردستان ادامه داد: یکی از آن تکالیف هفت گانه تکالیف تربیتی است که اشاعه تعهد حرفه‌ای و حجاب یکی از اصول آن به شمار می‌آید که در شأن جامعه اسلامی ما است.

 

ارزیابی، کنترل و ارتقاء درست رتبه اساتید موجب انتقال صحیح رفتار به دانشجویان است

این فوق تخصص جراحی زیبایی و ترمیمی تأکید کرد: ما باید در درجه اول به ارزیابی، کنترل و ارتقاء درست رتبه اساتید توجه کنیم که در این صورت رفتار صحیح اساتید به دانشجوهای آنان نیز اشاعه پیدا خواهد کرد که این کار فراتر از بخشنامه و آیین‌نامه خواهد بود.

مسئولین دانشگاه‌ها تربیت و پروش دانشجو را باید در اولویت توجه خود قرار دهند

قدیمی ضمن بیان اینکه ما باید از این ظرفیت بهتر استفاده کنیم خاطرنشان کرد: مسئولین دانشگاه‌ها تربیت و پروش دانشجو را باید در اولویت توجه خود قرار دهند که قطعاً می‌تواند مشکل‌گشا باشد.

وی با اشاره به اینکه رفتار خانواده و جامعه باید همسوی این اهداف باشد تأکید کرد: رفتارهای اجتماعی بر جوان ما تاثیر گذار است؛ مثلاً در یک واحد آموزشی مقررات رعایت می‌شود، آموزش و کنترل هم وجود دارد ولی وقتی که جوان وارد محیط خانواده و اجتماع می‌شود، با مشاهده تناقض حاکم دچار سرگردانی می‌شود که می‌توان نتیجه گرفت عمداً بی‌حجابی و کم‌حجابی را انتخاب نمی‌کند.

سردرگمی فرهنگی جوانان در جامعه آنان را در انتخاب حجاب مناسب دچار چالش کرده است

این مقام مسئول اشاره کرد: این فرد در آن لحظه نیاز دارد از طریق نهادهای فرهنگی آگاه شود و آنچه که تکلیف شرعی است را از این طریق دریافت کند و در وی نهادینه شود تا با عمل به آن به عنوان یک جامعه ارزشی در مقابل جوامع دیگر سرافکنده نباشیم.

رئیس بسیج جامعه پزشکی استان کردستان در پاسخ به خبر پرداخت حق آرایش در برخی بیمارستان‌های خصوصی به پرستاران گفت: در بیمارستان‌های دولتی با توجه به بدهی بیمه‌ها و تاخیر پرداخت کارانه پرسنل از جمله پرستاران این موضوع بعید است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی کردستان ادامه داد: همچنین با توجه به اینکه بیمه‌ها هنوز بدهی خود را به دانشگاه‌ها پرداخت نکرده‌اند و برای پرداخت کارانه اکثر دانشگاه‌ها 6 ماه تا یک سال عقب هستند.

این فوق تخصص جراحی زیبایی و ترمیمی گفت: پرستار یا پزشک حتی حقوق عادی خود را نیز نمی‌توانند دریافت کنند اگر پول دیگری دریافت کنند براساس کارانه است و چنین موضوعی در بیمارستان های دولتی غیر ممکن است.

وی در پایان افزود: در این موضوع بنده چون اطلاع ندارم نمی‌توانم قضاوت کنم که آیا بیمارستان خصوصی می‌تواند هم حقوق افراد را پرداخت کند و هم هزینه ای مازاد بر آن را، مگر اینکه این چنین موردی را دیده باشیم.

 

انتهای پیام/

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی نوشته شوند و یا غیر مرتبط با موضوع باشند منتشر نخواهند شد.

عضویت در خبرنامه

Stay informed on our latest news!

Subscribe to عضویت در خبرنامه feed

پربازدیدها