انتشار یافته: 0
شماره مطلب: 13563
08:32

دینی و قرآن از مهجوریت خارج شوند/ساعت درس دینی برای پاسخگویی به شبهات کافی نیست

یک کارشناس علوم قرآنی با اشاره به اینکه دروس دینی و قرآن باید از مهجوریت خارج شوند، گفت: هم اکنون دانش‌آموزان با شبهات دینی متعددی مواجه هستند که باید در کلاس درس دینی به آنها پاسخ داده شود.
نسخه مناسب چاپ

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج فرهنگیان،

شورای عالی آموزش و پرورش طی ماه‌های اخیر جدول برنامه دروس دوره متوسطه دوم را تصویب کرد که براین اساس 5 درس جدید شامل سلامت و بهداشت، انسان و محیط زیست، هنر، مدیریت خانواده و سبک زندگی و تفکر و سواد رسانه‌ای به مجموعه دروس این دوره اضافه شد.

با اضافه شدن دروس جدید به دوره متوسطه دوم، ساعت درس دینی کاهش پیدا کرد و این کاهش با انتقاد بسیاری از سوی دبیران درس دینی و قرآن همراه بود.

مهدی نوید ادهم دبیرکل شورای عالی آموزش‌وپرورش درخصوص کاهش ساعت درس دینی در دوره متوسطه دوم گفت:‌ هدف نظام جدید تعلیم و تربیت که به تصویب شورای عالی آموزش و پرورش و شورای عالی انقلاب فرهنگی رسیده فراهم کردن زمینه دستیابی به مراحلی از حیات طیبه است یعنی آرمان‌ها و باورهای دینی در زندگی فردی و اجتماعی تحقق یابد.

وی در پاسخ به این پرسش «ساعت درس دینی در دوره متوسطه دوم از 10 ساعت به 6 ساعت کاهش یافته است، علت آن چیست؟» گفت:‌ مشکل ما نیز همین جزئی‌نگری است در حالی که باید نگاه کلان داشت، در مجموع در طول 12 سال دوران تحصیل ساعت درس دینی یک ساعت کاهش یافته است اما اگر تربیت دینی را منحصر به درس دینی کنیم و دروس دیگر کارکرد دینی نداشته باشند، نگاه سکولار است.

اما دبیران درس دینی براین باورند با کاهش ساعت این درس دیگر فرصتی برای تعمیق مباحث و پاسخگویی به سؤالات و شبهات دانش‌آموزان باقی نمی ماند و همین مسئله در آینده آسیب هایی را متوجه جامعه خواهد کرد.

در همین رابطه مریم پورمهاجر، کارشناس علوم قرآنی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، با اشاره به ضرورت تربیت دانش‌آموزان با رویکرد دینی و قرآنی اظهار کرد: از همان دوران ابتدایی ضرورت توجه به تربیت دانش‌آموزان براساس آموزه‌های دینی اهمیت دارد چرا که شخصیت دانش‌آموزان در این دوره شکل می‌گیرد.

وی افزود: در گذشته درس قرآن دانش‌آموزان دوره ابتدایی توسط مربیان پرورشی تدریس و همین موضوع باعث می‌شد دانش‌آموزان از همان کلاس اول به خوبی با روخوانی قرآن آشنا شود اما هم اکنون چند سالی است که معلم پایه مسئول تدریس درس قرآن شده و این موضوع مشکلاتی را ایجاد کرده است.

این کارشناس علوم قرآنی گفت: اگر ساعت درس آموزش قرآن و دینی در دوره ابتدایی کاهش یابد یا درس قرآن و دینی تلفیق شوند این به ضرر دانش آموزان است و زمانی که به دوره متوسطه اول می‌آیند به لحاظ قرائت قرآن و مسائل دینی ضعف دارند.

پورمهاجر با اشاره به اینکه دروس دینی و قرآن باید از مهجوریت خارج شوند، بیان کرد: در دوره ابتدایی در اغلب موارد آموزش قرآن فدای سایر دروس می‌شود و معلمان زمان این درس را به آموزش سایر دروس اختصاص می‌دهند به همین دلیل است که می‌گوییم درس قرآن و دینی در مهجوریت قرار دارند.

وی ادامه داد: هم اکنون در دوره متوسطه اول ساعت آموزش دینی و قرآن در هفته 4 ساعت است که باز هم زمان لازم برای پاسخگویی به سوالات دانش‌آموزان را نداریم و باید سریع درس دهیم تا کتاب تمام شود.

این کارشناس علوم قرآنی با اشاره به اینکه کاهش ساعت دینی در دوره متوسطه دوم خطا بود، افزود: هم اکنون دانش‌آموزان با شبهات دینی متعددی مواجه هستند که باید در کلاس درس دینی به آنها پاسخ داده شود اما با کاهش ساعات این درس دیگر فرصتی برای پاسخ به آنها نمی‌ماند در چنین شرایطی شبهات کجا باید پاسخ داده شوند؟ و بی‌پاسخ ماندن به آنها منجر به بروز آسیب‌های اجتماعی می‌شود.

انتهای پیام/
تسنیم

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی نوشته شوند و یا غیر مرتبط با موضوع باشند منتشر نخواهند شد.

عضویت در خبرنامه

Stay informed on our latest news!

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.
Subscribe to عضویت در خبرنامه feed

پربازدیدها