انتشار یافته: 0
شماره مطلب: 13591
09:11
درس دینی را دریابیم

تصور می‌کنیم نمره بالای دینی یعنی تربیت دانش‌آموزان متدین/مفاهیم دین را خوب منتقل نکرده‌ایم

یک کارشناس علوم دینی گفت:این تصور که با ورود تعدادی آیات و روایات به دروس آنها را اسلامی کرده‌ایم، صحیح نیست. هم‌اکنون دانش‌آموزان در درس دینی نمره خوبی دارند در حالیکه مفاهیم دینی را به خوبی نمی‌داند.
نسخه مناسب چاپ

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج فرهنگیان به نقل از تسنیم، ضرورت توجه به مباحث اخلاقی و دینی در مدارس یکی از جنبه‌های ضروری در نظام آموزش‌وپرورش کشور است و سند تحول بنیادین نیز با رویکرد دستیابی به حیات طیبه و تربیت دانش‌آموزانی موفق در تمام ابعاد به ویژه جنبه‌های دینی و اخلاقی تدوین شد.

درس دینی و قرآن از جمله دروسی است که بار اصلی تربیت اخلاقی دانش‌آموزان و آشنایی آنها با مباحث دین اسلام را به دوش می‌کشد. مسئولان آموزش و پرورش معتقدند تمام دروس باید رویکرد دینی داشته باشند و تمام معلمان برای تربیت اخلاقی دانش‌آموزان تلاش کنند و با این استدلال بود که دروس جدیدی به دوره متوسطه دوم اضافه و از ساعت درس آموزش دینی کاسته شد.

اما آیا رویکرد دینی در سایر دروس لحاظ شده است و معلمان درس‌های دیگر از جمله تفکر و سبک زندگی، تاریخ، زیست و ... تا چه اندازه فرصت پرداختن به مباحث دینی را در کلاس درس خود دارند؟

در همین رابطه، حجت الاسلام مهران مجیدی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم درخصوص ضرورت توجه به تربیت دینی دانش‌آموزان اظهارکرد: یکی از سرفصل‌های اصلی سند تحول بنیادین توجه به علوم اسلامی است بر همین اساس توجه به دین و تسری آن در تمام دروس و کتاب‌ها باید مشهود باشد.

وی افزود: اینکه تصور کنیم با ورود تعدادی آیات و روایات به دروس آنها را اسلامی کرده‌ایم، صحیح نیست و این به معنای اسلامیزه کردن علوم درسی و علوم انسانی است. اصل این است که اگر دانش‌آموز فیزیک و شیمی می‌خواند باید متدین تربیت شود و بحث وحدانیت، خدا و تسلیم شدن در برابر پروردگار در او تحریک شود.

این کارشناس علوم دینی گفت:‌ برخی تصور می‌کنند اگر دانش‌آموز در درس دینی نمره مطلوب گرفت وضعیت خوبی دارد در حالیکه اینگونه نیست و متاسفانه در سال‌های اخیر دانش آموز را دچار جهل کرده‌اند. نمره غیرواقعی که توسط معلم به او اختصاص می‌یابد باعث می‌شود معدل درس دینی او در سطح بالایی باشد و اینگونه تصور می‌‌شود که دانش‌آموز متدین شده است در حالیکه این رویکرد اشتباه است.

مجیدی بیان کرد:‌اگر تعدادی از دانشجویان سال اول دانشگاه را که به تازگی از مدارس فارغ التحصیل شده‌اند دعوت کرده و از آنها بخواهیم یک صفحه از قرآن را قرائت کنند دچار مشکل هستند در حالیکه نمرات درس دینی و قرآن آنها در دوران تحصیل بالای 18 است.

وی با اشاره به اینکه ضعف در درس دینی و قرآن با کم یا زیاد شدن ساعات این دروس حل شدنی نیست،افزود:‌ باید به دنبال اصلاح روش‌ها و محتوای ارائه شده باشیم و معلمانی را تربیت کنیم که بتوانند مفاهیم دینی را به دانش‌آموز القا کنند اما هم‌اکنون به واسطه محتوا و شکل ارائه مفاهیم دینی، دانش‌آموزان را دچار جهل مرکب کرده‌ایم یعنی هم خودمان مفاهیم دینی را متوجه نشدیم و هم نمی‌توانیم آن را منتقل کنیم.

این کارشناس علوم دینی گفت:‌ اگر توانستیم مفاهیم دینی را به دانش آموز القا کنیم به خوبی آن را منتقل کرده‌ایم اما محتوا و شکل ارائه مشکل دارد در درس عربی نیز چنین است،دانش‌آموز 12 سال درس عربی را می‌خواند اما از آن تنفردارد در حالیکه زبان دین است، این به واسطه شکل ارائه است چون صرفا کپی برداری از کتاب های آموزش زبان انگلیسی است.

مجیدی بیان کرد: به واسطه حضور روحانیون و ارتباط با حوزه‌های علمیه درتلاش هستیم تا به شبهات دینی پاسخ دهیم، در شهر تهران طلاب حوزه علمیه برادران و خواهران برای ارتباط چهره به چهره و پاسخگویی به سوالات دانش‌آموزان در مدارس حضور می‌یابند.

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی نوشته شوند و یا غیر مرتبط با موضوع باشند منتشر نخواهند شد.

عضویت در خبرنامه

Stay informed on our latest news!

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.
Subscribe to عضویت در خبرنامه feed

پربازدیدها