انتشار یافته: 0
شماره مطلب: 13601
08:05
مولف کتب درسی:

باورِ «ما می‌توانیم» را باید از طریق کتب درسی در دانش‌آموزان ایجاد کنیم

یک مولف کتب درسی و مدرس دانشگاه فرهنگیان گفت: اگر در کتابهای درسی بتوانیم باور «ما می‌توانیم» را به دانش‌آموزان بدهیم، قدم بزرگی برای رسیدن به گام نخست «اقتصاد مقاومتی» برداشته‌ایم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج فرهنگیان به نقل از تسنیم، محمد‌علی تقوی راد با اشاره به اهمیت موضوع اقتصاد مقاومتی در منابع درسی، مهمترین نکته در نظام تعلیم و تربیت را آشنا کردن دانش‌آموزان با داشته‌هایمان دانست و اظهار کرد: اگر دانش‌آموزان ما با داشته‌هایی که در این آب و خاک و تمدن وجود دارد، آشنا شوند و دارایی‌هایشان را احساس کنند، به تدریح احساس مسئولیت در نگهداری و توسعه را به دست می‌آورند.

وی تصریح کرد: در نظام تعلیم و تربیت به ویژه کتابهای درسی به این نکته تاکید می‌شود که برای رسیدن به یک باور ابتدا باید داشته‌هایمان را مرور کنیم و توانمندی‌هایمان را بروز دهیم تا به اهدافی که نیاز است برسند و دانش‌آموزان درک کنند که این توانمندی در تمام این سرزمین وجود دارد.

این مولف کتب درسی در برنامه گفت‌وگوی علمی رادیو خاطرنشان ساخت: در تالیف کتب درسی تا جایی که ممکن بوده این هدف را برآورده کرده‌ایم که برای رسیدن به یک کشور توانمند و قدرتمند نیاز است نخست داشته هایمان تعریف شود و بعد آموزش در راستای نگهداری و حفظ آن صورت گیرد؛ از جمله اینها می‌توان به دستاوردهای هسته‌ای همچنین پیشرفتهای حوزه پزشکی اشاره کرد که در کتابهای درسی بازگو شده است.

وی با بیان اینکه تمام عواملی که برای یک توسعه پایدار نیاز است در یک کتاب درسی گنجانده شده است، گفت: دانستن این موضوعات به دانش‌آموزان این باور را می‌دهد که ما می‌توانیم؛ اگر در کتابهای درسی‌مان بتوانیم این باور یعنی ما می‌توانیم را به دانش‌آموزان بدهیم، قدم بزرگی برای رسیدن به گام نخست اقتصاد مقاومتی برداشته‌ایم.

عابدی با تاکید بر اینکه اگر اقتصاد مقاومتی تنها به صورت درس آورده شود، فراگیر نمی‌شود، متذکر شد: اگر اقتصاد مقاومتی به‌صورت درست در تمام مطالب درسی گنجانده شود و به فراخور مطلب مفاهیم آن بیان شود، خیلی فراگیرتر و تاثیرگذارتر می‌شود زیرا اگر فقط یک درس باشد تنها به عنوان یک درس و ماده درسی به آن نگاه می‌شود.

تقوی راد افزود: در اقتصاد مقاومتی دو عنصر باور و عمل نقش بسیار مهمی دارند؛ اگر چنانچه این دو عنصر را بگذاریم وقتی که شخص وارد عرصه تولید یا خدمات می‌شود، به او تزریق کنیم، مطمئناً خیلی دیر است زیرا شاکله انسانها از دوران تربیت شکل می‌گیرد.

وی از نقش مهم خانواده در دوران تربیت گفت و اظهار داشت: بعد از نقش مهم خانواده، نقش مدرسه اهمیت دارد که قابلیتهای لازم را برای تحقق اقتصاد مقاومتی در دانش‌آموز ایجاد می‌کند؛ به این ترتیب معتقد هستیم آموزش و پرورش، تالیف کتب درسی و سایر عواملی که در مجموعه فرآیند تعلیم و تربیت قرار می‌گیرند، حتما باید بر روی این دو عنصر ایجاد باور درست و کسب مهارت تولید سالم که لازمه اقتصاد مقاومتی هستند، تمرکز کنند.

این مدرس دانشگاه فرهنگیان با تاکید بر اینکه باید در فعالیت جانبی دانش‌آموزان نیز این موارد در نظر گرفته شود، تصریح کرد: تالیف کتب درسی لاز است اما کافی نیست؛ حتما باید یک سیستم مناسب در مدرسه حاکم باشد؛ رفتار معلم و مدیر و تمام مراسمات باید شکل و نمادهایی از اقتصاد مقاومتی را در مدرسه ایجاد کند تا در کنار کتاب درسی این باورها و این رفتارهای درست در ذهن و شاکله تربیتی دانش‌آموزان تحقق پیدا کند.

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی نوشته شوند و یا غیر مرتبط با موضوع باشند منتشر نخواهند شد.

عضویت در خبرنامه

Stay informed on our latest news!

Subscribe to عضویت در خبرنامه feed

پربازدیدها

.