انتشار یافته: 0
شماره مطلب: 13605
09:09

دودی که بنیان خانواده را می سوزاند/اعتیاد در ایران زنانه می شود

اعتیاد بدترین آفت جامعه است که بنیان خانواده را متزلزل می کند و منجر به فروپاشی خانواده های سالم می شود، هرچند اعتیاد زنان در خانواده بارها بدتر از اعتیاد در بین مردها است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج فرهنگیان، خط شیوع اعتیاد در بین زنان به مراتب نزدیک به مردان شده و همین نزدیکی مصرف اعتیاد در بین زن و مرد ترکیب خانواده را بهم ریخته و منجر به ایجاد ناهنجاری اجتماعی شده است.

 

در حقیقت اعتیاد یکی از مخرب‌ ترین آسیب‌ های اجتماعی است که امروزه کشورهای زیادی را درگیر کرده و برهمین منوال کشور ما هم با توجه به موقعیت جغرافیایی و هم‌ مرزی با کشورهایی که تولیدکننده و صادرکننده عمده مخدرها محسوب می ‌شوند، همواره در معرض آسیب این معضل جهانی بوده است.

 

اما آنچه امروز زنگ‌ خطر را بلندتر از قبل به صدا درآورده پدیده‌ افزایش اعتیاد در بین زنان است و قربانیان بسیاری هم تاکنون گرفته است.

 

تا چند سال قبل اعتیاد بیشتر در بین مردان رواج داشت، اما امروزه دیگر اعتیاد هم تبدیل به معضل و پدیده ای زنانه شده که رواج آن در بین زنان کمتر از مردان نیست.

 

زن معتاد در الگوی جامعه ایرانی نمی گنجد و این موضوع نقش های زن را زیر سوال می برد به گونه یا که مادر معتاد توانایی تربیت صحیح و تصمیم گیری درست در خصوص فرزندانش را ندارد و یا توانایی اداره یک زندگی را نخواهد داشت.

 

هرچند تاکنون آمار رسمی از وجود زنان معتاد در کشور وجود ندارد اما نمی توان از بودن آنها اعلام بی اطلاعی کرد و یا منکر آنها شد.

 

اعتیاد در بین زنان علل مختلفی دارد، کاهش وزن، رهایی از استرس، زیبایی، تفریح و اصرار دوستان، فشارهای خانوادگی، فشار خانوادگی و عاطفی، قرار گرفتن در خانواده معتاد و هزاران دلیل دیگر که جزء اصلی ترین عوامل معتاد شدن زنان است.

 

هرچند جمعیت زنان معتاد در حال افزایش است اما در کنار آن سن اعتیاد هم در بین زنان در حال کم شدن است، علامت سوالی که نیاز به توقف و مکث دارد.

 

اعتیاد در زنان عوارض خطرناک ‌تری نسبت ‌به مردان ایجاد می ‌کند، یعنی میزان وابستگی از اولین مصرف تا اعتیاد و دائمی شدن آن نسبت به آقایان در زمان کوتاه تری انجام می شود و طبعا اثرات منفی بیشتری و عوارض جسمی و روحی زیادتری به جای خواهد گذاشت.

 

متاسفانه اغلب افراد اعتیاد را در زنان یک موضوع غیراخلاقی می ‌دانند تا یک بیماری، درواقع نگرش‌ های اجتماعی منفی موجود درباره رفتار غیراخلاقی زنان معتاد، مانعی بزرگ در راه درمان اعتیاد در زنان است.

 

مسأله طرد زنان آسیب ‌دیده از کانون خانواده یکی از موضوعاتی است که باید با فرهنگ ‌سازی و انگ ‌زدایی و با انجام اقدامات فرهنگی و طولانی ‌مدت، فضای اجتماعی را برای تغییر نگاه به این گروه فراهم کرد.

 

 زنان به عنوان بازیگران اصلی خانه و نقش گردانهای خانواده نیاز به کمک های درمانی بیشتری دارند و لازم است بیشتر به آنها توجه بیشتری شود چرا که زنان هنوز مهم‌ ترین استراتژی خانواده‌ ها در جامعه در مقابله با لغزش ‌های دیگر افراد خانواده هستند و استراتژی طرد و دوری‌ گزینی از این افراد اشتباه است.

 

در حقیقت کمترین آسیب وجود زن معتاد، متلاشی شدن آن خانواده است در حالی که عوارض جانبی از جمله تحویل فرزندان بیمارف معتاد، بزهکاران اجتماعی و فرزندی با هزاران معضل دیگر از جوانب درازمدت اعتیاد زنان در خانواده است.

انتهای پیام/

راه دانا

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی نوشته شوند و یا غیر مرتبط با موضوع باشند منتشر نخواهند شد.

عضویت در خبرنامه

Stay informed on our latest news!

Subscribe to عضویت در خبرنامه feed

پربازدیدها

.