انتشار یافته: 0
شماره مطلب: 13637
12:06

سوء مدیریت در اداره شرکت های زیر مجموعه صندوق ذخیره فرهنگیان/ بانک سرمایه به نام فرهنگیان به کامِ !؟

یوسف نوری از اعضای سابق هیئت مدیره بانک سرمایه، به عنوان یکی از بزرگترین شرکت های زیر مجموعه صندوق ذخیره فرهنگیان ضمن انتقاد از عملکرد مدیریتی این بانک که قرار بود در راستای گره گشایی معیشتی معلمان اداره شود، گفت سود سرمایه گذاری ها در بانک سرمایه تا پایان 30 سال خدمت فرهنگیان روی هم جمع می شود؛ بر اساس قانون هر زمان که ایشان مطالبه کنند باید این سود به آن ها پرداخت شود اما در عمل چنین کاری انجام نمی شود و صرف افزایش سرمایه در بانک می شود.

موسسه «صندوق ذخیره فرهنگیان» در دهه هفتاد و با دو هدف «سرمایه گذاری» و «استفاده از تسهیلات» برای دوران فعالیت و بازنشستگی فرهنگیان تاسیس شد، پس ازگذشت مدتی موسساتی تحت نظر این صندوق شکل گرفتند که از جمله آن ها می توان به شرکت تجهیزات مدارس، شرکت پتروفرهنگ که از سهامداران بانک سرمایه است، بیمه معلمان، شرکت آی تی، شرکت خدمات آموزشی به عنوان طراح برنامه های حقوق و مزایا و... اشاره کرد.

یوسف نوری از اعضای سابق هیئت مدیره این صندوق، در گفتگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج فرهنگیان در خصوص ساختار سرمایه ای این صندوق گفت: اداره و تامین سرمایه این موسسه به این صورت است که،  ماهانه 5 درصد از حقوق فرهنگیان به عنوان حق عضویت در صندوق برداشت می شود که بر طبق قانون باید سود آن پس از بازنشستگی یه حساب فرهنگیان واریز شود. به عقیده نوری، رویکرد فعلی حاکم بر صندوق، رویکردی بنگاه محور است که آفتی بزرگ برای این موسسه محسوب شده و منجر به سلب اعتماد و بی رغبتی افراد برای عضویت در صندوق خواهد شد.

مدیر کل سابق دفتر برنامه و بودجه آموزش و پرورش خاطر نشان کرد: صندوق های بسیاری هستند که سود سرمایه گذاری بالایی را در اختیار سرمایه گذاران قرار می دهند، اگر همکاران ما سرمایه ای را که در صندوق ذخیره قرار داده اند، به عنوان مثال در بیمه عمر سرمایه گذاری می کردند، سود بسیار بالاتری را کسب می کردند اما بر اساس اعتمادی که به آموزش و پرورش دارند این سرمایه را در صندوق می گذارند که متاسفانه با سو مدیریت مدیران صندوق، از این امتیاز هم بی بهره می شوند.

استفاده بهینه از ابزارهای مالی خواهد توانست دارایی های سرمایه ای بیشتری را برای فرهنگیان ایجاد کند؛ اما غفلت از این موضوع به نظر رئیس سابق مرکز آمار و فناوری اطلاعات و ارتباطات آموزش و پرورش در نتیجه به کار گیری افراد غیر متخصص در حوزه های تخصصی است.

 

بانک سرمایه به نام فرهنگیان به کامِ؟!

وی روشن شدن مطلب را در گرو بیان مثالی از بانک سرمایه به عنوان یکی از بزرگترین شرکت های زیر مجموعه صندوق ذخیره فرهنگیان دانست و بیان کرد: در راستای تخصصی سازی و کارآمدی هرچه بیشتر بانک سرمایه _ به عنوان بانکی که هدف تاسیس آن، رفع مشکلات معیشتی و سرمایه گذاری آسان برای قشر فرهنگی  بود_ این بانک می تواند کل عملیات بانکی خود را از بانک ملی دریافت کند، تا از این وضع بسیار نامطلوب خارج شود.

نوری اضافه کرد: می توان سهام بانک سرمایه در بورس اوراق بهادار را با بانک تازه تاسیسی همچون بانک سامان مقایسه کرد تا به وضعیت بسیار نامطلوب بانک سرمایه پی برد. چرا باید سرمایه فرهنگیان به عنوان زحمت کش ترین قشر کشور، این گونه به هدر رود، مگر می شود بانکی در عرض 2 سال 3 مدیر عوض کند؟ رویکرد اداره این بانک باید رویکرد فرهنگی همزمان با ایجاد ارزش افزوده بیشتر برای فرهنگیان باشد؛ اما درحال حاضر رویکرد و فرهنگ اداره اقتصادی-فرهنگی درآن حاکم نیست.

مدیر کل سابق دفتر برنامه و بودجه آموزش و پرورش در خصوص مشکلات بانک سرمایه ادامه داد: سود سرمایه گذاری ها در بانک سرمایه تا پایان 30 سال خدمت فرهنگیان روی هم جمع می شود؛ بر اساس قانون هر زمان که ایشان مطالبه کنند باید این سود به آن ها پرداخت شود اما در عمل چنین کاری انجام نمی شود و صرف افزایش سرمایه در بانک خواهد شد.

به گفته نوری در حال حاضر قریب به 900 هزار نفر در از فرهنگیان در زمره سهامداران بانک سرمایه محسوب می شوند که تنها پس از بازنشستگی رقم بسیار ناچیزی به ایشان پرداخت می شود.

 

رئیس سابق مرکز آمار و فناوری اطلاعات و ارتباطات آموزش و پرورش با تاکید مجدد بر کسر ماهانه 5 درصد از حقوق فرهنگیان عضو صندوق که در بانک سرمایه نیز سهامدار هستند، تصریح کرد: اگر بنا را بر صحبت های معاون توسعه و پشتیبانی وزیر آموزش و پرورش بگذاریم و متوسط حقوق فرهنگیان 2 میلیون تومان باشد، از هر فرهنگی ماهانه مبلغ 100 هزار تومان کسر خواهد شد، این پول باید به عنوان سرمایه صندوق در کار تجاری استفاده شود و سود آن به حساب سهامداران واریز شود، اما در حال حاضر با توجه به اینکه سودی هم طراز با میزان سرمایه گذاری به سهامداران تعلق نمی گیرد، این وضعیت نیازمند شفاف سازی مدیران است.

 

نابرابری شدید در توزیع درآمد بین معلمان و کارمندان آموزش و پرورش

 وی با انتقاد شدید از دریافت حق الزحمه اعضای هیئت مدیره و هیئت امنای صندوق ذخیره فرهنگیان گفت: در حال حاضر در بشاگرد، بنت، سرباز، سراوان، بانه، سقز و عسلوبه و دیگر مناطق کشور، معلمانی با زحمت بسیار در حال تدریس هستند و در کنار حقوق ماهانه خود، یک قرآن هم به عنوان هدیه دریافت نمی کنند اما یک نفر با واسطه می آید و در جلسه ای می نشیند و مثلا برای 2 ساعت 700هزار تومان حق الزحمه دریافت می کند!

نوری ادامه داد: ما در کشور حداقل 30 مناسبت معین ملی و مذهبی داریم که افرادی برای این مناسبات سالیانه پاداش دریافت می کنند؛ و این مسئله عامل نابرابری بین معلمان و کارکنان آموزش و پرورش است.

مدیر کل سابق دفتر برنامه و بودجه آموزش و پرورش نظارت بر صندوق ذخیره فرهنگیان را درحیطه کاری موسسات حسابرسی، سازمان بازرسی کل کشور و کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی عنوان کرد و گفت: نهادهای ناظر کوتاهی میکنند؛ حسابرسی، صورت های مالی نامقبول را مقبول نشان می دهد و بازرسی گزارشات را بر اساس میل مدیران ارائه می دهد. بحث ما این است که مدیرانی که می روند روحیه معلمی داشته باشند و نه روحیه بنگاهی و البته باید متخصص هم باشند.

 

انتهای پیام/

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی نوشته شوند و یا غیر مرتبط با موضوع باشند منتشر نخواهند شد.

عضویت در خبرنامه

Stay informed on our latest news!

Subscribe to عضویت در خبرنامه feed

پربازدیدها