انتشار یافته: 0
شماره مطلب: 13674
07:39

آقای صالحی ! آسوشیتدپرس سند توافق با مونیز را منتشر کرد!/ سکوت نهاد ریاست جمهوری در قبال وجود سند محرمانه چهارم

انتشار بخش‏های از یک سند هسته‌‏ای مربوط به توافق هسته ای ایران در هفته گذشته توسط خبرگزاری آسوشیتدپرس، بار دیگر موضوع برخی توافقات محرمانه و غیرعلنی در حاشیه توافق برجام را به صدر اخبار کشاند.
نسخه مناسب چاپ

پس از انتشار این سند، هر چند مذاکره کنندگان هسته ای دولت یازدهم تلاش بسیاری انجام دادند تا آن سند را مربوط به توافق ایران و 1+5 درباره برنامه بلند مدت هسته ای ایران در 15 سال آینده معرفی کنند اما بررسی ها نشان می دهد آنچه در آسوشیتدپرس منتشر شده، بخشی هایی از سند یک توافق محرمانه‌ی دوجانبه  و منتشر نشده میان مونیز و صالحی است که حتی اعضای 1+5 بجز امریکا هم در جریان آن نیستند.   این در حالی است که علی اکبر صالحی در گفت‌و‌گو خبر ساعت 14 صدا و سیما سند منتشر شده را اظهار نامه اولیه ایران در قالب پروتکل الحاقی که به سند توافق ایران و 1+5  معرفی کرد و از طرف مقابل خواهش کرد تا  محتوای این اظهارنامه را منتشر نکند. وی در این باره گفت:  

 برنامه 15 ساله سیر تحول صنعت هسته‌ای کشورمان را  تدوین کردیم و به تصویب شورای عالی امنیت ملی کشورمان رساندیم و آن را در چارچوب پروتکل الحاقی به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ارائه کردیم و از آن‌ها خواستیم با توجه به این برنامه صنعت هسته‌ای ما در یک افق بلند مدت است تقاضا داریم که این برنامه محرمانه باقی بماند. البته توافقی داشتیم با 5+1 که این برنامه را با مشارکت آن‌ها هم قرار بدیم و قرار نیست که این برنامه منتشر بشود. حالا اگر آن‌ها می‌خواهند این کار را انجام بدهند ما به هر حال مشکلی نداریم ولی علی‌القاعده ما علاقه‌مند به این‌که برنامه بلند مدت ما این‌طور بخواهد در معرض عموم قرار بگیرد موافق نیستیم.

    همچنین بهروز کمال‌الوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی نیز با اعتراض به این مسئله گفت:      

بخش هایی منتشر شده که محرمانه بوده و قرار بوده محرمانه بماند. تلقی ما این است که از آژانس درز کرده است.

  اما بررسی‌های بیشتر نشان از آن دارد که دعوای راه افتاده نه‌‎تنها نشان از واقعیت ندارد بلکه تلاشی برای منحرف کردن افکار عمومی از وجود یک توافق محرمانه‌ی دوجانبه  و منتشر نشده میان صالحی و مونیز درباره برنامه دراز مدت غنی‌سازی ایران در  آینده است.   این در حالی است که آنچه علی‌ اکبر صالحی و کمال‌وندی به آن اشاره کرده اند، طبق متن توافق موسوم به" برنامه جامع اقدام مشترك"، "برنامه بلند مدت غنی سازی و تحقيقات مرتبط با غنی سازی ايران" يا Iran's long-term enrichment and enrichment R&D plan بوده که به صورت اظهارنامه پروتکل الحاقی، بعد از توافق برجام به آژانس ارائه شده و آژانس نیز در اختیار اعضای 5+1 برای اظهارنامه قرار داده است، که طبق شواهد نمی‌توان محرمانه بودن آن را پذیرفت و نه تنها در اختیار 1+5 که حتی در اختیار کنگره امریکا و آژانس بین المللی  انرژی اتمی نیز بوده و حتی رسانه های اسرائیلی بخش هایی از آنرا پیش از این منتشر کرده اند.

  برای اثبات این ادعا کافی است به سخنان  مارك تونر سخنگوي وزارت خارجه امريكا رجوع کرد که  محرمانه بودن محتوای اظهارنامه‌ی پروتکل الحاقی را نه فقط رد كه حتی به تمسخر گرفته و اظهار می‌کند كه محتوای اين سند قبل از اين كه ايران طبق "برنامه جامع اقدام مشترك"، "برنامه بلند مدت غنی سازی و تحقيقات مرتبط با غنی سازی ايران" را به آژانس بدهد و هم به محض ارائه به آژانس در اختيار نمايندگان كنگره امريكا قرار گرفته بود:    

…it “was closely reviewed by the powers that negotiated the deal] and Iran and its content made “available to Congress on multiple occasions — both before the deal was implemented and again once Iran submitted the plan to the IAEA earlier this year.” 

  برنامه بلند مدت غنی سازی و تحقيقات مرتبط با غنی سازی ايران" به دقت توسط قدرت‌هايی كه مذاكره مي‌كردند و خود ايران مورد بازبينی قرار گرفته و محتوای اين برنامه در چندين مقطع زمانی هم قبل از اجرايی شدن توافق و هم دوباره به محض آن كه اوايل سال جاری ايران اين برنامه را به آژانس ارائه كرد در اختيار كنگره قرار گرفته است.

    بر این اساس ادعای محرمانه بودن سند "برنامه بلند مدت غنی سازی و تحقيقات مرتبط با غنی سازی ايران" يا Iran's long-term enrichment and enrichment R&D plan  که به صورت اظهارنامه پروتکل الحاقی به آژانس و کشورهای 5+1 ارائه شده، کاملاً غیر قابل پذیرش است!؟  

بررسی سند منتشر شده توسط آسوشیدپرس نشان می دهد که این سند مربوط به توافق محرمانه و منتشر نشده ارنست مونیز وزیر نیروی ایالات متحده آمریکا و علی اکبر صالحی است. ذکر این نکته ضروری است که توافق محرمانه مونیز-صالحی درواقع مبنای سند برنامه بلند مدت غنی سازی و تحقيقات مرتبط با غنی سازی ايران بوده که به صورت اظهارنامه پروتکل الحاقی ارائه شده  است و آن‌چیزی که در اختیار خبرگزاری‌های خارجی قرار گرفته مربوط به این سند محرمانه دوجانبه  است، سندی که در زمان بررسی برجام در کمیسیون برجام مجلس از آن با عنوان سند محرمانه چهارم  در برجام یاد شد.   در واقع به نظر می‌رسد که تیم رسانه ای دولت‌ سعی کرده تا با یک حرکت هوشمندانه نگاه‌ها را به سمت اظهارنامه پروتکل الحاقی درباره  سند برنامه بلند مدت غنی سازی و تحقيقات مرتبط با غنی سازی برده و عملا توافق دو جانبه مونیز - صالحی در حاشیه قرار بگیرد.  

این در حالی است که نهاد ریاست جمهوری در جوابیه ای که به گزارش رجانیوز در این باره داده بود هم وجود توافق مونیز - صالحی را رد نکرده و در قبال آن سکوت کرده بود.  

در همین حال کرسیتین ساینس مانیتور درباره سند منتشر شده توسط آسوشیدپرس و تفاوت آن با سند راهبردی ده ساله ایران وآژانس (اظهارنامه پروتکل الحاقی) نوشته است: جزئيات اين توافق درباره اين که چه زماني شروط اين توافقنامه منقضي مي شود مبهم است و از ده تا پانزده سال متغير است.

 

 این در حالی است که ارنست مونیز هم وجود سند توافق شده محرمانه دوجانبه  را نفی نکرده بلکه تلاش کرده تا بگوید این سند هم آنچه را که امریکا می‎خواسته محقق کرده است. او در این باره به آسوشيتدپرس گفت: اين سند که به دست اين خبرگزاري رسيده است با ادعاي دوازده ماه زمان براي فرار هسته اي هيچ تضادي ندارد زيرا «ما به روشني گفتيم که در مدت ده سال بر روي حداقل زمان براي فرار هسته اي يک ساله متمرکز هستيم.

    لذا به نظر می‌رسد که دولت‌مردان تلاش بسیاری دارند تا افکار عمومی را به سمت اظهارنامه پروتکل الحاقی   ببرند تا لو رفتن سند محرمانه مونیز و صالحی تا حد ممکن پررنگ نشود و متهم اصلی این مسئله به جای آمریکا آژانس بی‌المللی انرژی اتمی تلقی گردد.

 

انتهای پیام/

رجانیوز

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی نوشته شوند و یا غیر مرتبط با موضوع باشند منتشر نخواهند شد.

عضویت در خبرنامه

Stay informed on our latest news!

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.
Subscribe to عضویت در خبرنامه feed

پربازدیدها