انتشار یافته: 0
شماره مطلب: 13705
09:55
رئیس ستاد هدایت تحصیلی آموزش و پرورش:

هدایت تحصیلی دانش‌آموزان توصیه‌ای است / اجباری برای ورود به رشته خاص نداریم

رئیس ستاد هدایت تحصیلی آموزش و پرورش گفت: هدایت تحصیلی دانش‌آموزان توصیه‌ای بوده و ۱۲ رشته به ترتیب اولویت برای دانش‌آموزان مشخص شده است، اما هیچ الزام و اجباری در کار نیست.
نسخه مناسب چاپ

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج فرهنگیان به نقل از تسنیم، حمیدرضا کفاش رئیس ستاد هدایت تحصیلی وزارت آموزش و پرورش در گفت‌وگوی تفصیلی با خبرگزاری تسنیم به تشریح روش‌های هدایت تحصیلی و توزیع متوازن آن پرداخت.

بخشی از این گفت‌وگوی تفصیلی که مشروح آن طی روزهای آینده منتشر می‌شود، بدین شرح است:

حمیدرضا کفاش در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، اظهار کرد: هدایت تحصیلی دانش‌آموزان براساس مولفه‌هایی همچون نمرات تحصیلی، استعداد، توانمندی، رغبت و تمایل دانش‌آموز و نظرات دانش‌آموزان،خانواده‌ها و مشاوران مدارس انجام می‌شود. 

وی افزود: در برخی موارد شاهد هستیم که دانش‌آموز می‌گوید: نمرات درسی آنها بالا بوده اما نمی‌توانند به رشته‌ای خاص بروند، اما باید توجه داشت که نظرات خانواده و دانش‌آموز امتیاز مشخصی دارد و نمی‌توان صرفاً براساس آن اقدام کرد، میزان نظر دانش‌آموز و خانواده در هدایت تحصیلی امتیاز خاص خود را دارد. 

رئیس ستاد هدایت تحصیلی آموزش و پرورش گفت: در برخی مواقع نیز دانش‌آموز اعلام می‌کند که معدل او بالا شده اما نمِی‌تواند به رشته دلخواه خود برود دلیل آن این است که ضرایب نمرات درسی دانش‌آموز در درس‌های مربوطه کم بوده یا در تست‌های استعداد سنجی و رغبت سنجی نمره کم آورده یا معلّم اعلام کرده که دانش‌آموز استعداد این رشته تحصیلی را ندارد. باید توجه داشت که انتخاب رشته صرفاً براساس یک معیار انجام نمی‌شود. 

کفاش عنوان کرد: هدایت تحصیلی از پشتوانه علمی، قانونی و نظریات تطبیقی برخوردار است و به موقع نیز عمل کرده‌ایم و دانش‌آموز در برگه‌های هدایت تحصیلی 12 رشته را می‌تواند انتخاب کند و اعلام کرده‌ایم که به ترتیب اولویت می‌توانند به این رشته‌ها ورود پیدا کنند و این هدایت تحصیلی توصیه‌ای بوده و اجبار و الزام در هدایت تحصیلی وجود ندارد. 

وی ادامه داد: ما به عنوان یک بخش تخصصی به دانش‌آموز و پدر و مادر سرویس تخصصی برای انتخاب رشته ارائه می‌دهیم و باید به خانواده‌ها یاد دهیم که در این امر مهم با افراد صاحب نظر مشورت کنند. ما 17 هزار مشاور در مدارس داریم که می‌توانند در بحث انتخاب رشته به دانش‌آموزان کمک بسیاری کنند.

مشروح این گفت‌وگوی تفصیلی طی روزهای آینده منتشر می‌شود.

انتهای پیام/

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی نوشته شوند و یا غیر مرتبط با موضوع باشند منتشر نخواهند شد.

عضویت در خبرنامه

Stay informed on our latest news!

Subscribe to عضویت در خبرنامه feed

پربازدیدها