انتشار یافته: 0
شماره مطلب: 13835
11:14

طرح کلاس معکوس چیست

خانم معصومه حیدری

طرح کلاس معکوس چیست؟

لاله های زهرا/ معصومه حیدری

کلاس معکوس

کلاس معکوس، یک استراتژی آموزشی جدید است که دانش آموزان فعالیت هایی که تاکنون در کلاس های سنتی انجام می داده اند در خانه انجام می دهند و برعکس. به عبارتی دیگر، دانش آموزان تکالیف درسی خود را در کلاس انجام می دهند و در عوض، مواد درسی را عمدتاً در خانه می آموزند. برای مثال، آنچه که معلم در کلاس های سنتی درس می دهد را در خانه به صورت آنلاین نگاه می کنند و تحقیقات لازم را هم در خانه انجام می دهند آنگاه مفاهیم و تکالیف را با نظارت و راهنمایی معلم به صورت گروهی در کلاس تمرین می کنند.

ایده این مدل با عنوان روش تدریس کنش و واکنشی اولین بار در اوایل دهه 90 میلادی توسط اریک مازور، استاد فیزیک دانشگاه هاروارد مطرح شد که ابتدا جهت بهبود یادگیری در کلاس های مقدماتی کارشناسی فیزیک دانشگاه هاروارد بکار گرفته شد. این روش به تدریج در سراسر جهان در زمینه ها و رشته های مختلف تحصیلی فراگیر شد.

در مدل سنتی معلم نقش محوری در آموزش دارد و در حین تدریس، دانش آموز سؤالات و اشکالات را مستقیماً به معلم حواله می کند اما در مدل معکوس، دانش آموز روی اشکالاتش در حین یادگیری در خانه کار می کند. در مدل سنتی دانش آموز بیشتر می پرسد اما در مدل معکوس، بیشتر معلم می پرسد. به عبارتی دیگر، در مدل سنتی معلم بیشتر باید پاسخ بدهد اما در مدل معکوس دانش آموز بیشتر باید پاسخ بدهد. مدل معکوس، یک مدل یادگیری محور است که در آن، وقت کلاس صرف بررسی و واکاوی عمیق موضوعات درسی می شود ضمن آنکه محتویات درسی که در مدل سنتی مستقیماً از معلم به دانش آموز منتقل می شد با ویدیو به طور آنلاین در خارج از کلاس در اختیار دانش آموز قرار می گیرد. در این مدل، بین معلم و دانش آموز ارتباط متقابل و کنش و واکنش برقرار می شود. کمتر نظری و پندآموز است و بیشتر شخصی تر و اختصاصی تر است و دانش آموز در فرآیند یادگیری و جمع آوری اطلاعات نقشی فعال تر دارد.

مدل کلاس معکوس تاکنون هم در کلاس های مدرسه و هم در دانشگاه های آمریکا پیاده شده است.

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی نوشته شوند و یا غیر مرتبط با موضوع باشند منتشر نخواهند شد.

عضویت در خبرنامه

Stay informed on our latest news!

Subscribe to عضویت در خبرنامه feed

پربازدیدها