انتشار یافته: 0
شماره مطلب: 13961
22:08
:

پشتیبانی از فارغ التحصیلان فنی حرفه ای، در حیطه وظایف وزارت صنعت است

مدیرکل آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش گفت: پشتیبانی از فارغ التحصیلان فنی حرفه ای در حیطه وظایف وزارت صنعت است، به عنوان مثال هنگامی که خودرو جدیدی وارد می شود، وزارت صنعت موظف است تا هنرستان ها را به این دانش روز تجهیز کند.

در حاشیه سی و سومین اجلاس مدیران و روسای آموزش و پرورش کشور، علی زرافشان در گفتگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج فرهنگیان، در شرح اقدامات انجام شده برای بهبود وضعیت فنی حرفه ای در کشور، ضمن اشاره به استخدام 5000 نیرو در شاخه فنی حرفه ای اظهار داشت: 1800 نفر از این افراد را برای استادکاری در نظر گرفتیم.

وی ادامه داد: همچنین در سال های گذشته چه از نظر توسعه فضاهای آموزشی هنرستان ها و چه از نظر تربیت هنرآموز پیشرفت خوبی را داشتیم. مدیرکل آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش افزود: در تامین بودجه فضا و تجهیزات فنی حرفه ای ها، ردیف  های مستقلی را در نظر گرفته ایم که این بودجه در سال گذشته 36 میلیارد تومان و در سال جاری 34 میلیارد تومان در نظر گرفته شده بود.

زرافشان با اشاره به اینکه تجهیزات هنرستان ها را باید به دو نوع تقسیم کرد، خاطرنشان کرد: گروهی از تجهیزات مهارت های عمومی را آموزش می دهند به عنوان مثال در رشته ذوب فلزات اگر کوره قدیمی هم باشد دانش آموز روش ذوب را یاد می گیرد. وی ادامه داد: نوعی دیگر از تجهیزات در بهره مندی از دانش روز خلاصه می شود مثلا وقتی هنرجویی از رشته تعمیر تلوزیون فارغ التحصیل می شود و در حال حاضر تلوزیون ها از لامپی به جدید تغییر کرده است، باید این تغییر را آموزش دیده باشد.

مدیر کل آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش با بیان این مطلب که پشتیبانی از فارغ التحصیلان فنی حرفه ای در وظایف وزارت صنعت است اظهار داشت: به عنوان مثال هنگامی که خودرو جدیدی وارد می شود، وزارت موظف است تا هنرستان ها را به این دانش روز تجهیز کند. وی افزود: در تمام دنیا فارغ التحصیلان فنی حرفه ای پس از ورود به بازار کار دوره آموزشی کوتاهی را برای آشنایی با تجهیزات روز می بینند مثلا وقتی امداد خودرو فارغ التحصیلان ما را استخدام می کند، فرد برای اینکه بتواند پشتیبانی خوبی انجام دهد باید با ماشین های خاص امدادخودرو اشنا شود، لذا یک کارگاه اموزشی برایشان می گذارد.

زرافشان مهم ترین نکته در بحث آموزش های فنی حرفه ای را ارائه این آموزش ها از سوی هنرآموزان پس از فارغ التحصیلی به جامعه دانست و با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری که آنان را نخبگان مهارتی خواندند افزود: جهت ارتقای توانایی های دانش آموزان، همه ساله جشنواره هایی را در نظر گرفته ایم که 2 جشنواره برای شاخه فنی حرفه ای و 2 جشنواره برای شاخه کاردانش برگزار می شود.

وی ادامه داد: در این جشنواره ها دانش آموزان از سطح دبیرستان رقابتشان را شروع کرده، به سطح استانی رسیده و در نهایت در سطح ملی به مسابقه می پردازند که  خوشبختانه این جشنواره ها باعث شده تا جایگاه فنی حرفه و کاردانش و منزلت این رشته ارتقا پیدا کند.

 

انتهای پیام/

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی نوشته شوند و یا غیر مرتبط با موضوع باشند منتشر نخواهند شد.

عضویت در خبرنامه

Stay informed on our latest news!

Subscribe to عضویت در خبرنامه feed

پربازدیدها