انتشار یافته: 0
شماره مطلب: 13989
12:38
رئیس سازمان مدارس غیردولتی و مشارکت‌های مردمی:

بارها گفته ام قصد خصوصی سازی نداریم/ منتقدین لایحه دائمی شدن تأسیس مراکز و مدارس غیردولتی خلاف نظر امام و رهبری سخن می گفتند

مرضیه گرد، در خصوص تعارض توسعه مدارس غیردولتی و گسترش خصوصی سازی به نام افزایش مشارکت های مردمی با اصل حاکمیتی بودن آموزش و پرورش، گفت: ما بنای گسترش خصوصی سازی نداریم و بستگی دارد که حاکمیتی بودن را چگونه تعریف کنیم، اصول و قوانین این حاکمیت باید تعریف شود و این دوستانی که این صحبت ها را کردند راهکار تاسیس و گسترش مدارس غیردولتی در سند تحول را نادیده گرفتند.

مرضیه گرد رئیس سازمان مدارس غیردولتی و مشارکت‌های مردمی در گفت و گو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج فرهنگیان، با اشاره به اصلاح ۱۴ ایراد شورای نگهبان به قانون دائمی شدن تأسیس مدارس غیردولتی و تصویب آن در مجلس گفت: خوشبختانه آن چه تصویب شد هم نظر ما را تامین کرد و هم مورد تایید نماینده شورای نگهبان که در جلسه حاضر بود و هم اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس بود که امیدواریم گشایشی باشد؛ هم برای توسعه و هم حمایت و نظارت دقیق تر بر مدارس غیردولتی.

وی در خصوص دقیق تر شدن سیستم نظارتی در مصوبه جدید توضیح داد: ما با هدف تمرکز زدایی ، نظارت را  به صورت شورای نظارت مناطق پیش بینی کرده ایم که به این صورت، تعداد مراکز نظارت کننده و محدوده ی کنترل کننده کوچک می شود و این راه حل، کمکی برای تمرکززدایی و بهبود امر نظارت است.

رئیس سازمان مدارس غیردولتی و مشارکت‌های مردمی در خصوص توجه و مطالعه نظرات منتقدین و مخالفین این لایحه بیان داشت: متاسفانه در این مسئله توسط منتقدین که بعضا، ذاتا منتقد هستند، خلط مبحث صورت گرفته بود و این لایحه را با خصوصی سازی یکی انگاشته بودند و نگاه آنها افزایش خصوصی سازی بود در حالی که این لایحه در راستای افزایش مشارکت مردمی است.

منتقدین لایحه دائمی شدن تأسیس مراکز و مدارس غیردولتی خلاف نظر امام و رهبری سخن می گفتند

گرد با اشاره به این که اصل خصوصی سازی بعد از انقلاب مورد تایید امام بوده است، منتقدین را به مخالفت با نظر ایشان متهم کرد و افزود: در بحث مدرسه سازی و مدرسه داری این مسئله از سالیان قبل بود و ما نظرات مخالفان را مطالعه کردیم و بعد مباحث کارشناسی زیادی که روی این لایحه صورت گرفت و نشست های کارشناسی و فنی و دقیق برای رفع نیاز کشور این لایحه را ارائه نمودیم.

وی در خصوص خطر نفوذ سرمایه داران با افکار خاص از اقلیت های مضل به حوزه مدرسه داری تصریح کرد: بیش از 95 درصد سرمایه گذاران ما، بازنشستگان و شاغلان آموزش و پرورش هستند و بی انصافی است که بگوییم سرمایه داران برای تجارت به سراغ تاسیس مدارس غیردولتی می آیند!

رئیس سازمان مدارس غیردولتی و مشارکت‌های مردمی ادامه داد: کلیه مدارس از نظر گزینش و نظارت تابع وزارت آموزش و پرورش است و تمام قوانینی که برای مدرارس دولتی مترتب است و اکنون هم بسیاری از مدارس غیردولتی ما با رویکرد دینی و مذهبی کار می کنند و بسیاری از خانواده ها به دلیل مسائل تربیتی کودکان خود را به مدارس غیردولتی می فرستند.

قصد خصوصی سازی نداریم

گرد، در خصوص تعارض توسعه مدارس غیردولتی و گسترش خصوصی سازی به نام افزایش مشارکت های مردمی با اصل حاکمیتی بودن آموزش و پرورش، گفت: بستگی دارد که حاکمیتی بودن را چگونه تعریف کنیم، اصول و قوانین این حاکمیت باید تعریف شود و این دوستانی که این صحبت ها را کردند راهکار تاسیس و گسترش مدارس غیردولتی در سند تحول را نادیده گرفتند.

وی بدون اشاره به تاکید مقام معظم رهبری بر حاکمیتی بودن نهاد تعلیم و تربیت، افزود: عده ای که این مخالفت ها را می کنند تئوری های خاص خود را دارند که با نظرات امام و رهبری مغایرت دارد آن ها سند تحول را فراموش کرده اند که یکی از راهکارهای مهم آن تاسیس مدارس غیردولتی و ضابطه مند کردن آن است.

رئیس سازمان مدارس غیردولتی و مشارکت‌های مردمی، در خصوص سفارش رهبر انقلاب در مورد مدارس دولتی توضیح داد: رهبر انقلاب تاکید کرده اند که مدارس دولتی به غیر دولتی تبدیل نشود و کیفیت مدارس دولتی بالا برود، که این تبدیل اتفاق نخواهد افتاد و اتفاقی که قرار است بیفتد مجزا از آن قضیه است.

گرد با تاکید بر این که ما بنای گسترش خصوصی سازی نداریم گفت: متاسفانه رسانه ها بی جهت اضطراب خانواده ها را اضافه کردند و با گزارش های خود ذهنیت مردم را خراب کردند و ما بارها دفاع کردیم اما آن ها بازهم با ادامه مواضع خود باعث تشویش اذهان عمومی شدند.

 

انتهای پیام/

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی نوشته شوند و یا غیر مرتبط با موضوع باشند منتشر نخواهند شد.

عضویت در خبرنامه

Stay informed on our latest news!

Subscribe to عضویت در خبرنامه feed

پربازدیدها