انتشار یافته: 0
شماره مطلب: 14063
08:42

نگرانی از آثار "انقلاب جنسی" آمریکا در ایران/باید با چشمی باز به زندگی‌ جوامع غربی نگاه کنیم

کارگردان "بازگشت گمورا" با اشاره به نگرانی از آثار انقلاب جنسی آمریکا در ایران گفت: متأسفانه به نظر می‌رسد که جامعه ما پیرامون تحول جنسی ضعیف عمل کرده و مسئولان کشوری و نخبگان فرهنگی باید در این زمینه راهکاری بیاندیشند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج فرهنگیان به نقل از تسنیم، مستند بازگشت گمورا، یکی از ساخته‌های شاخص کارگردانان ایرانی، به عنوان اثری که زمینه ورود روحانیت به ساخت مستند را فراهم کرد، شناخته می‌شود.

این مستند شاخص به بیان انقلاب جنسی و تاریخ این انقلاب در جهان امروز می‌پردازد و تلاش دارد که در مدت زمان کم، اطلاعات جامعی به بییندگان خود ارائه کند. این مستند با اشاره به تاریخ وقوع این انقلاب در سال 1920 در کشور ایالات متحده آمریکا تلاش دارد که پیرامون مجلات نامناسب و هالیوود نیز صحبت داشته باشد.

به گفته بسیاری بازگشت گمورا در تلاش است که تأثیرات هالیوود و مجلات نامناسب که آن زمان برای نخستین بار در آمریکا چاپ شده را بر جوامع مختلف، بیان کند.

"گمورا" یک واژه عبری به شمار می‌رود و به مکانی اشاره دارد که قوم لوط در آن زندگی می‌کرده است. مستند بازگشت گمورا درباره فساد جنسی برگرفته در آمریکا صحبت می‌کند و نشان می‌دهد که اکنون جامعه آمریکا چه تفاوت‌هایی با جامعه قبل از 1920 دارد.

در سال‌های پیش از 1920 جوامع آمریکا نیز دارای کانونی به نام خانواده بوده‌اند که این خانواده‌ها به معنای واقعی با خانواده امروزی در جامعه آمریکا متفاوت است اما به گفته کارشناسان، نظام خانواده در این کشور امروز دچار فروپاشی شده است.

حجت‌الاسلام جواد صافی، کارگردان مستند در گفت‌و‌گو با تسنیم به سئوالاتی مختلفی که پیرامون "بازگشت گمورا" مطرح است، پاسخ داد. متن این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.

تسنیم: سئوال بسیاری از بینندگان این مستند آن است که چرا در بازگشت گمورا تنها به انقلاب جنسی کشور آمریکا اشاره شده از کشورهای دیگری سخن به میان نیامده است؟

صافی: "بازگشت گمورا"  پیرامون انقلاب جنسی در آمریکا ساخته شده است؛ دلیل اصلی نگاهی که در این مستند به کشور آمریکا و انقلاب جنسی این کشور شده، به دلیل بحث‌های اقتصادی و رسانه‌ای آن به شمار می‌رفته که آمریکا در این باره فعالیت اصلی را دارد. در واقع ما با ساخت "بازگشت گمورا" سعی کرده‌ایم که با محوریت کشور آمریکا موضوع را بررسی کنیم زیرا این کشور برای نخستین بار، چنین تجربه‌ای را به چشم دید و سبب بروز چنین تحول اجتماعی می‌شود.

تسنیم:بدون شک یکی از اهداف اصلی شما در ساخت بازگشت گمورا، توجه به موضوع تأثیرگذاری آن بوده است. هدف اصلی شما از ساخت این مستند چیست؟

صافی: به نظر من باید تعداد چنین مستند‌هایی بیشتر باشد تا سبب آگاهی‌بخشی به مردم و مسئولان شود. نخبگان فرهنگی در ایران شاید نتوانند با تمام قدرت و به تنهایی سبب تحول در جامعه شوند ولی با ساخت چنین مستند‌ها و فیلم‌هایی می‌توانند برخی مسئولان کشور را که در این زمینه در خواب غفلت هستند، بیدار کنند.

نباید همیشه منتظر باشیم تا مسئولان فکری برای جامعه انجام دهند زیرا شاید حتی آن‌ها نیز در این زمینه آگاهی چندانی نداشته باشند. بنابراین جامعه‌شناسان و نخبگان فرهنگی بهترین افراد در این حوزه به شمار می‌روند که باید برای شناسایی چنین آسیب‌هایی در جامعه پیش‌رو باشند زیرا این اتفاقات، جامعه ما را تهدید می‌کند. بر طرف کردن آسیب‌های اجتماعی باید با همکاری مسئولان و نخبگان فرهنگی جامعه صورت پذیرد.

تسنیم:بسیاری بر این باور هستند که امروز در جامعه ایران نیز اثراتی از یک انقلاب جنسی مشاهده می‌شود. به نظر شما باید چه کاری انجام دهیم که جامعه ما مانند جوامع غربی نشود؟

صافی: باید با چشمی باز به زندگی‌ جوامع غربی نگاه کنیم و از این اتفاق این کشورها عبرت بگیریم؛ عبرت‌گیری شاید در لفظ کلمه زیاد کارسازی قلمداد نشود ولی در زمانی که مردم جامعه به خوبی جوامع غربی را ببینند و تحت تاثیر آن جوامع قرار نگیرند و یا از آن جوامع عبرت‌گیری کنند، اتفاقاتی مانند آنچه در آمریکا یا غرب صورت گرفت، رو به کم شدن می‌رود.

جامعه ما باید به نحوی عمل کند که قبل از آن‌که ویروس به آن سرایت کند، آن را به طور کامل از بین ببرد اما متأسفانه اکنون این ویروس در جامعه ما مشاهده می‌شود.با این حال، به نظرم برای رسیدگی به آن هنوز فرصت وجود دارد و تا زمان باقیست، باید از پیشرفت آن جلو گیری شود.

تسنیم:با توجه به مطالعات صورت گرفته، فکر می‌کنید تحول جنسی در ایران از چه زمانی دامن‌گیر جامعه ایرانی شده است؟

صافی: به طور دقیق نمی‌شود پیرامون تاریخ این موضوع صحبت کرد ولی در همه جوامع دنیا با ورود رسانه به آن کشور، شاهد تغییراتی در کشورهای مختلف می‌شویم. در ایران نیز می‌توان این ادعا را داشت که از زمان ورود اینترنت و ماهواره به کشور، شاهد چنین تغییراتی بوده‌ایم.

اگر مسئولان و نخبگان فرهنگی هر کشوری در ارتباط جامعه خود با رسانه به طور هوشیار عمل کنند، رسانه ابزاری تلقی می‌شود که استفاده از آن به خوبی و با علم و شناخت، در جامعه صورت می‌گیرد و تغییرات عمده‌ای را به دنبال نخواهد داشت.

متأسفانه مشکل اصلی ما این است که با ورود هر کدام از شاخه‌های رسانه به ایران، از آن غفلت می‌کنیم و مسئولان و نخبگان فرهنگی ما نیز هیچ فعالیت پیرامون این موضع انجام نمی‌دهند.

تسنیم: به نظر شما با توجه به ورود فضای مجازی به کشور ایران و فراگیر شدن این شبکه‌ها در همه گروه‌های سنی، تا چه اندازه توانسته بر جامعه ایرانی اثرگذار باشد؟

صافی: اصلی‌ترین عامل گسترش مباحث جنسی از راه اینترنت و شبکه‌های مجازی است زیرا این اتفاق در کمترین زمان ممکن و با ارزان‌ترین قیمت صورت می‌گیرد. قابل دسترس بودن شبکه‌های مجازی خود یکی دیگر از علت‌های گسترش مباحث جنسی است زیرا اکنون در همه رده‌های سنی می‌توانیم تلفن همراه را مشاهده کنیم.

تسنیم: به نظرتان راه‌حل این اتفاق چیست؟

صافی: حداقل کاری که در این زمینه می‌توانیم انجام دهیم کودکان را در ارتباط با تلفن‌های همراه و تبلت‌ها نگذاریم و یا به صورت‌ کنترل شده در اختیارشان قرار دهیم.

به گزارش تسنیم، مستند " بازگشت گمورا" در دومین هفته از برگزاری برنامه کافه نقد با حضور کارگردان این مستند از سوی کمیته فرهنگ رسانه سازمان فرهنگی تفریحی شهرداری اصفهان مورد نقد و بررسی قرار گرفت.

 

انتهای پیام/

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی نوشته شوند و یا غیر مرتبط با موضوع باشند منتشر نخواهند شد.

عضویت در خبرنامه

Stay informed on our latest news!

Subscribe to عضویت در خبرنامه feed

پربازدیدها