انتشار یافته: 0
شماره مطلب: 14079
08:33

اجلاس سالانه رؤسای آموزش و پرورش یا یک میتینگِ سیاسی-تشریفاتیِ میلیاردی و بی ثمر!

سخنرانی مقامات سیاسی همچون آقایان؛ جهانگیری، لاریجانی، هاشمی رفسنجانی و روحانی مهم ترین و جدی ترین بخش این اجلاس بود که تشریفات آن به خصوص در مورد رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام بیشتر به چشم می خورد و در کنار آن ظاهرا میزگردها و نشست ها کم اهمیت ترین و تشریفاتی ترین بخش اجلاس بودند که خلوت بودن سالن حین برگزاری نشست ها حتی باعث اعتراض رئیس برگزاری مراسم شد.
نسخه مناسب چاپ

پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج فرهنگیان- مریم ضیایی: سی و سومین اجلاس روسای آموزش و پرورش کشور با حضور بیش از هزار نفر از مدیران سطوح مختلف آموزش و پرورش متشکل از معاونین وزیر، مدیران کل ستادی، مدیران کل استان ها و روسای آموزش و پرورش و مناطق شهرستان ها کشور برگزار شد.

این اجلاس مهم ترین رخداد فرهنگی در آموزش و پرورش است که در آن تمام افراد موثر و تصمیم گیرنده در حوزه تعلیم و تربیت حضور می یابند، که انتظار می رود با توجه به نقش مهم و اساسی این وزارتخانه، بازخوردهای فرهنگی و تشریح دستاوردهای این اجلاس در افکار عمومی و رسانه ها تا مدت ها شنیده شود، انتظاری که متاسفانه، نه امسال بلکه از سال های گذشته، با آمیخته شدن این اجلاس به رنگ و بوی سیاست، و کمرنگ شدن وجهه علمی و کاربرد عملی مباحث، برآورده نمی شود.

بدیهی است که خروجی و هدف این اجلاس باید منتج به روش های عملی و غیر شعاری اجرایی شدن سند تحول بنیادین و آسیب شناسی خط مشی‌ها و تصمیمات آموزش و پرورش در سال گذشته شود.

حجت‌الاسلام و المسلمین مصطفی ناصری زنجانی؛ معاون وزیر و رئیس ستاد برگزاری سی و سومین اجلاس مدیران و رؤسای آموزش و پرورش، در حاشیه مراسم افتتاحیه اجلاس روسای آموزش و پرورش، در گفت و گو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج فرهنگیان این اجلاس را یکی از یادگار‌های شهید رجایی دانست واظهار داشت: این اجلاس در آن زمان با این هدف که همکاران تعلیم و تربیت سراسر کشور پس از یک سال، دور هم جمع شوند و فاصله بین مدیران صف و ستاد کم شود بنیان گذاشته شد و اکنون در این اجلاس (امسال) هشت میزگرد برگزار می‌شود که در آن مدیران ستادی عملکردهای خود را مطرح می‌کنند، و  در کارگروه‌های اجلاس، نمایندگان مجلس، افرادی از مرکز پژوهش‌های مجلس و اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی حضور می‌یابند.

به گفته ناصری برای اجلاس امسال، 15 درصد بيش از سال گذشته و قريب به 18 میلیارد ريال هزینه شده است. البته، با در نظر گرفتن آمار هزینه های بیست و هشتمین دوره از اجلاس در سال 90، که هزینه رزرو سالن اصلی در سالن اجلاس سران، برای یک روز 300 میلیون تومان بوده است و هزینه یک وعده غذا برای هر نفر 30 هزار تومان ( مجموع سه روز، یک میلیارد تومان در سال 90)، به نظر می رسد با هزینه های جانبی و گذشت پنج سال، هزینه ها بیش از میزان اعلامیِ قبل از برگزاری مراسم باشد.

 

 

اجلاس سیاسی یا علمی و آموزشی !؟

سخنرانی مقامات سیاسی همچون آقایان؛ جهانگیری، لاریجانی، هاشمی رفسنجانی و روحانی مهم ترین و جدی ترین بخش این اجلاس بود که تشریفات آن به خصوص در مورد رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام بیشتر به چشم می خورد و در کنار آن ظاهرا میزگردها و نشست ها کم اهمیت ترین و تشریفاتی ترین بخش اجلاس بودند که خلوت بودن سالن حین برگزاری نشست ها حتی باعث اعتراض رئیس برگزاری مراسم شد.

عمده وقت همایش نیز همچون همایش های، سال های گذشته صرف سخنرانی های تشریفاتی و ارائه آمار تکراری شد برای مثال چند سال است که در این اجلاس، از اجرایی شدن سند تحول بنیادین صحبت می شود و برای آن میزگرد تشکیل می شود در حالی که این سند مدت هاست در انتظار بودجه برای اجرایی شدن است و اراده لازم جهت اجرایی شدن آن وجود ندارد.

از حاشیه های مراسم حضور اقوام برخی از مدیران وزارتخانه در همایش، از جمله خواهر آقای وزیر بود؛ وی فرهنگی بازنشسته است و در ردیف جلوی اجلاس در کنار مدیران خانم وزارت آموزش و پرورش، برنامه‌های آموزش و پرورش را دنبال ‌کرد.

اجلاس تشریفاتی برای رفع تکلیف

با توجه به اینکه سالانه در این اجلاس تمام مدیران ارشد و میانه آموزش و پرورش حضور پیدا می کنند و صحبت از راهکارهای عملی و بیان نقاط ضعف و چاره اندیشی برای آن می تواند گره های زیادی از نظام تعلیم وتربیت بگشاید اما متاسفانه این اجلاس بیشتر جنبه تشریفاتی دارد و مباحث عمیق و جدی در آن طرح نمی‌شود و ذکر دستاوردها و ارائه راهکارهای کلی در قالب مقالات فاقد ارزش پژوهشی، موجب کاهش کیفیت این اجلاس شده است که هزینه بالایی را که برای آن پرداخت می شود را غیر قابل توجیه میکند.

 

 

جنبه تشریفاتی و سیاسی این اجلاس آنقدر بالاست که جامعه معلمان و دانش‌آموزان پیگیر این رویداد نیستند و این در حالی است که وقتی در این سطح از سطوح مدیریتی اجلاسی در اصناف دیگر برگزار می‌شود از هفته‌های پیش از برگزاری تا چند هفته پس از آن، در فضای عمومی و در بستر تخصصی پیرامون آن موضوع بحث و گفت و گو وجود دارد.

به نظر می رسد اگر به رسم سالانه نیاز به تشکیل چنین اجلاسی برای ارائه گزارش وجود دارد، می توان آن را در قالب یک همایش یک روزه با هزینه کمتری برگزار نمود و یا اگر بر برگزاری اجلاسیه اصرار وجود دارد، برای افزایش کیفیت و کاهش جنبه سیاسی و تشریفاتی آن بررسی جدی انجام شود.

 

انتهای پیام/

 

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی نوشته شوند و یا غیر مرتبط با موضوع باشند منتشر نخواهند شد.

عضویت در خبرنامه

Stay informed on our latest news!

Subscribe to عضویت در خبرنامه feed

پربازدیدها