انتشار یافته: 0
شماره مطلب: 14318
11:00

عزت نفس و مناعت طبع

کاربر لاله های زهرا

عزت نفس ومناعت طبع

لاله های زهرا

به یاد او.

از جمله ویژگی های برازنده ی یک مومن معتقد،عزت نفس و اظهار بی نیازی از خلق خداست.این ویژگی سهم مهمی در آبرومندی فرد و تکریم گوهر انسانی و

 

ضرورت عزت نفس در احادیث اسلامی

تمنا کردن از دیگران، از شخصیت وبزرگی آدمی می کاهد.براین اساس؛اسلام برای تکریم شخصیت انسانی،دستور داده است تا آن جا که می توانید دست نیاز به سوی این وآن دراز نکنید.

پیامبراکرم.ص. دراین بازه می فرمایند:" خواهش کردن از مردم،بی نیازی حاضر وزیاد خواهش کردن از مردم خواری وفقر حاضر است.

پیشوایان حق در سخت ترین شرایط از خود ضعف نشان ندادند و جز در مقابل خداوند،از کسی ترحم نخواستند.آنان به پیروان خود آموختند که" عزت مومن در بی نیازی از مردم است." البته این سخن به معنای بی نیازی انسان ها از یک دیگر نیست بلکه نشان دهنده ی آن است که آدمی در روابط اجتماعی و رفع نیازها،همواره باید حفظ عزت نفس خود را در نظر داشته باشد.همان گونه که پیامبر .ص. فرمودند:" خواسته های خود را با حفظ عزت نفس بخواهید."

شان مومن چنین می طلبد و پیامبراکرم.ص. نیز در برخورد با مردم چنین رفتار می کرد که جلوه های بی نیازی از دیگران در آن ها شکو.فا شود.آن جا که پای عزت وکرامت در میان است؛باید روحیه ی عزت مداری را پاس داشت و به تکاپو پرداخت.پیامبراکرم.ص. می فرماید: " ازمردم بی نیاز باشید،هر چند با ترک خواستن چوب مسواک."

پیامبر اکرم.ص.در همین باره برای پرهیز از سوال کردن می فرماید:"اگر مردم می دانستند در سوال(درخواست کردن) چه زشتی ها و آبروریزی هایی نهفته است ،هرگز کسی از کسی چیزی درخواست نمی کرد."

پیامبران در کمال مناعت طبع و استغنا از مردم قرار داشتند و می کوشیدند تا دیگرام را به ساده زیستی همراه با عزت دعوت کنند.پیامبراکرم.ص.در سفارش به "ابوذر غفاری" می فرماید:" ای ابوذر! (اظهار نیاز و نداری) بپرهیز؛ چون این کار،ذلت نقد است وفقری است که خود به استقبال آن رفته ای و این کار در روز قیامت حساب طولانی خواهد داشت."

پیروی راستین از معصومین

شیعه و پیرو راستین کسی است که در عمل بیشترین اطاعت وپیروی از اهل بیت.ع.را داشته باشد نه اینکه صرفا در مقام اعتقاد بدان ها باور داشته باشد،چه این که باور قلبی مطمئنا به حوزه ی عمل نیزسرایت می کند. روزی امام صادق.ع.در چشم شاگردان خود دوخته بود و آنان را با بیان رفتار پیامبر.ص. و اصحاب باوفای او پند می داد.او فرمود:" پیامبر برای محکم کردن ایمان اصحاب خود و قوی کردن پیمانشان به آنان رو کرد و فرمود:" آیا با من پیمان مجدد می بندید؟ یک صدا گفتند:" آری! ای فرستاده ی خدا !با شما هم پیمان می شویم." پیامبر به آنان فرمود:" پس با من چنین هم پیمان شوید که هرگز از مردم چیزی نخواهید ." مدتها گذشت و اصحاب همواره در این اندیشه بودند که بر پیمان خود استواربمانند و از کسی چیزی نخواهند. به اندازه ای که اگر روزی بر مرکب خود سوار بودند و تازیانه از دست شان می افتاد به کسی نمی گفتند که آن را به من بده و خود از مرکب به زیر می آمدند و آن را بر می داشتند."

سپس امام صادق.ع. فرمود:"پیروان راستین ما از کسی چیزی درخواست نمی کنند."

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی نوشته شوند و یا غیر مرتبط با موضوع باشند منتشر نخواهند شد.

عضویت در خبرنامه

Stay informed on our latest news!

Subscribe to عضویت در خبرنامه feed

پربازدیدها