انتشار یافته: 0
شماره مطلب: 14499
11:56
مسئول سازمان بسیج فرهنگیان در اردوی جهادی روستای ابر شاهرود:

اجرای مدل توسعه غربی در کشور موجب محرومیت روستاها شده است

رمضانیان گفت: این علاقه به مهاجرت در اثر نگاه کلیشه ای و وارداتی توسعه غربی است که امکانات را به شهرها برده و مردم روستا فکر می کنند که باید به شهر بروند تا آنها نیز برخوردار شوند. در صورتیکه زندگی سالم و با آرامش در روستاها است.
نسخه مناسب چاپ

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج فرهنگیان، شعبانعلی رمضانیان در حاشیه اردوی جهادی کارکنان سازمان بسیج فرهنگیان به تشریح اهداف برگزاری اینگونه اردوها پرداخت و گفت: انگیزه دادن به مردم مناطق محروم از جمله اهداف اصلی اردوهای جهادی است که البته ظرافتهای خاص خودش را دارد. البته ما نباید القا کنیم این مردم ضعیف هستند. و این عمل موجب دور شدن از فلسفه این اردوها می شود.

وی افزود: متاسفانه زندگی شهری انسان را از خصوصیات و ویژگی های انسانی و ایمانی دور نگه داشته است. درصورتی که اهالی روستا هنوز صفا و صداقت خود را حفظ کرده اند و از نظر ایمانی و انسانی به مراتب بالاتر هستند. به عنوان نمونه، روستانشینان هنوز فرهنگ صله رحم و جویای حال همسایه شدن را حفظ کرده اند؛ در همین روستای ابر که حدود 200 خانوار حضور دارند  3 مسجد وجود دارد که به دست مردم ساخته شده و اداره می شود ولی در شهر گاهی با جمعیت بالای 200 هزار نفری از مسجد خبری نیست.

مسئول سازمان بسیج فرهنگیان، با غلط دانستن این که فقر تنها در محرومیت مادی است ادامه داد: گاهی داستان کاملا وارونه است. فقر واقعی، فقر فرهنگی و دور شدن از انسانیت است. همه باید به این حقیقت برسند که مردم روستا عزیز هستند  و در عمل هم باید واقعا این عزت نشان داده شود.

رمضانیان در بیان هدف اردو جهادی توضیح داد: هدف اصلی این برنامه خودسازی و جدا شدن از تعلقات و عادتهاست. رهایی از روال زندگی عادی و معمول و انس و الفتهای دنیوی. گمشده امروز ما اخلاص و عمل صادقانه است؛ اگر ما رابطه خود را با خدا برقرار کنیم، خدا رابطه ما را با خلق اصلاح خواهد کرد. امروز ما دانش و منابع در کشور کم نداریم قاعدتا بایستی این امکانات بهتر از گذشته امور را پیش ببرد، ولی متاسفانه اینگونه نیست. یعنی نیازها و کمبود همچنان وجود دارند و دلیل این وضعیت نبود و یا پایین بودن اخلاص است که  پیوند  بین مشکلات و تخصص ها ایجاد نمی شود.

وی در ادامه تصریح کرد: مردم و مسئولین ما در جریان انقلاب  و دفاع مقدس، بیشتر از الان آگاهی نداشتند و حتی نیازهای کشور بیش از زمان کنونی بود ولی مردم آرامش را حس می کردند، اما الان وضعیت به گونه دیگری هست. آن وقت اخلاص بود و مسئولان بیشتر با مردم انس داشتند و اغلب به دنبال حل شدن گره ها بودند. و اوج آن در جبهه بود.

 مسئول سازمان بسیج فرهنگیان ادامه داد: مهمترین ضعف روستا ها نبودن عشق به ادامه زندگی در روستا است، برخی مردم باقی ماندنشان را در روستا از سر ناچاری و نداری می بینند این حالت در نگاه مردم قابل مشاهده است. و متاسفانه مطلوب نیست.

رمضانیان ایراد این کار را در عدم رعایت عدالت نسبت به روستاییان دانست و تشریح کرد: باید از خود بپرسیم ما چه کارهایی انجام نداده ایم که روستاییان ما حاضرند سرزمین اجدادی را رها کنند و به شهر بروند!؟ با نگاه عمیق تر این کمبودها  ناشی از رعایت نکردن عدالت و توسعه ناموزون است. این علاقه به مهاجرت در اثر نگاه کلیشه ای و وارداتی توسعه غربی است که امکانات را به شهرها برده و مردم روستا فکر می کنند که  باید به شهر بروند تا آنها نیز برخوردار شوند. در صورتیکه زندگی سالم و با آرامش در روستاها است.

وی همچنین گفت: چرا بعد از 37 سال از انقلاب اسلامی این منطقه خوش آب و هوا که در 40 کیلومتری شهر بزرگی مثل شاهرود که فرمانداری ویژه دارد این همه محروم است؟ چرا نباید نشاط وجود داشته باشد چرا امید را نباید در بالاترین سطح ببینید؟ ارزشهای انقلاب در کارگزاران و مسئولین ما باید احیا شود.

مسئول سازمان بسیج فرهنگیان با تاکید بر این که لازم است در محرومیت زدایی از این مناطق همه تلاش کنند، ادامه داد: لازم است در این کار جهادی و با تکیه بر توان و نیروهای جهادگر در راستای حل کردن مسائل اولیه این افراد قدم برداریم؛ تامین نمودن مسکن حداقلی برای این افراد محروم از وظایف ماست.

رمضانیان از لزوم فرهنگ سازی در زمینه اردوهای جهادی و گسترش آنها توضیح داد: این رویه باید به عنوان یک فرهنگ و الگوی کار برای مردم و مسئولان در بیاید تا نگاه متفاوتی به دور و بر خود انداخته و ببینند چرا افراد در جامعه به اندازه آنها از لحاظ مادی پیشرفت نکرده اند. و هنوز شخصی با 70 سال عمر یک سرپناه مناسب ندارد. قطعا توجه به این مسئله به ما این باعث می شود تا قدر داشته هایمان را بدانیم و از اسراف در اطراف خود جلوگیری کنیم.

 

انتهای پیام/

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی نوشته شوند و یا غیر مرتبط با موضوع باشند منتشر نخواهند شد.

عضویت در خبرنامه

Stay informed on our latest news!

Subscribe to عضویت در خبرنامه feed

پربازدیدها