انتشار یافته: 0
شماره مطلب: 14583
11:32
برادر شهید محمدرضا حاجتمند از شهدای فاجعه منا:

پیگیری جرم سعودی ها در فاجعه منا، مطالبه جدی ما از دولت است

امیر حاجتمند با گلایه از سازمان حج و دولت گفت: سازمان حج حجاج را بیمه جانی نکرده و در این خصوص مقصر است اما مطالبه ما دیه نیست. آنچه برای ما مهم است مجرم بودن دولت عربستان است. طرح کردن دیه اصلا مهم نیست و نباید حتی پرداخت دیه توسط این دولت خونریز موجب شود که جرم بزرگ آنها فراموش شود. پیگیری جرم بزرگ دولت سعودی و احراز جرم آن ها وظیفه دولت ماست که در این زمینه کم کاری صورت گرفته است.

یک سال از کشتار وحشیانه حاجیان مظلوم در حرمی که آل سعود آن را ناامن کرده اند می گذرد. روز عید قربان سال گذشته، خبر پرپر شدن حاجیان لب تشنه، موجی از اندوه و غم را در دل امت اسلامی ایجاد کرد. بر اساس آمار در این حادثه برنامه ریزی شده بیش از 7 هزار نفر از زائران خانه خدا جان خود را در سخت ترین شرایط ممکن از دست دادند که 465 نفر از این شهدا ایرانی بودند.

  85 نفر از شهدای ایرانی از استان خراسان رضوی و 51 شهید از شهرستان نیشابور بودند.

در بین شهدای نیشابوری این فاجعه، به سراغ برادر شهید محمدرضا حاجتمند رفتیم. شهید محمدرضا حاجتمند از رزمندگان دفاع مقدس، جانباز جنگ و فرهنگی بود که سال گذشته در قتل عام منا به درجه رفیع شهادت نایل گشت و به یاران شهیدش پیوست.

****************

مطالبه ما احراز جرم سعودی ها در فاجعه مناست

امیر حاجتمند برادر شهید با فرهنگی توصیف کردن شخصیت و روحیه برادرش به خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج فرهنگیان، گفت: برادرم در سال های اول کار خود، معلم چند پایه در مقطع ابتدایی بود و سرپرستی تربیت معلم و مسئولیت در امورتربیتی منطقه سه مشهد را نیز در کارنامه خود دارد. ایشان در سال آخر حیات، رئیس مجتمع آموزشی در رضویه بود.

وی با اشاره به این که شهید حاجتمند معاون کاروان بود در مورد روز حادثه بیان کرد: روز عید قربان، ما در منزل یکی از برادران همراه با خانواده برادر شهیدم دعوت بودیم که خبر این فاجعه را شنیدیم، وقتی با اعضای کاروان تماس گرفتیم، از جواب سربالا و مبهم آنها فهمیدیم که محمدرضای ما آسمانی شده است.

برادر شهید ادامه داد: دوستانش افتادن او را دیده بودند و جزء اولین افرادی بوده که در آن قتل عام عظیم به شهادت رسید. جسد ایشان هم زود شناسایی شده بود اما بازگرداندن آن به کشور حدود 67 روز طول کشید و با پیکر شهید رکن آبادی به کشور بازگشت و دلیل این تاخیر هم مشخص نشد.

حاجتمند با گلایه از سازمان حج و دولت گفت: سازمان حج حجاج را بیمه جانی نکرده و در این خصوص مقصر است اما مطالبه ما دیه نیست. آنچه برای ما مهم است مجرم بودن دولت عربستان است. طرح کردن دیه اصلا مهم نیست و نباید حتی پرداخت دیه توسط این دولت خونریز موجب شود که جرم بزرگ آنها فراموش شود. پیگیری جرم بزرگ دولت سعودی و احراز جرم آن ها وظیفه دولت ماست که در این زمینه کم کاری صورت گرفته است.

رابطه اش با کودکان یتیم رابطه فرزند و پدری بود

برادر شهید در خصوص اقدامات فرهنگی و خیریه برادر خود اظهار داشت: محمدرضا در حاشیه شهر مشهد خیریه‌ای به نام کریم اهل بیت علیهم السلام تاسیس کرد و سپس در همان جا سفره خانه امام مجتبی را تاسیس کرد که به کودکانی که از مشکلات تغذیه ای رنج می بردند، خدمات ارائه می کرد و از خانواده های این کودکان هم غافل نبود. او نمازخانه بزرگ چند منظوره ای هم در همان منطقه در عرض دو ماه ساخت. از خدمت به مردم حاشیه نشین لذت می برد و برای آنها خدمات بسیاری انجام داد.

شهادت برای ما شیرین است

وی در خصوص واکنش اعضای خانواده نسبت به شهادت ایشان بیان داشت: مادر من از همان دهه شصت که ایشان در جنگ بودند و روحیه شهادت طلب داشتند خود را از نظر روحی برای شهادت برادرم آماده کرده بود. همسر ایشان هم فرزند شهید است و روحیه شهادت و شهادت طلبی در خانواده وجود داشت و تحمل این حادثه برای ما هرچند سخت اما با همین روحیه قابل تحمل شد.

حاجتمند افزود: برادرم مداح بود. و تا آخرین لحظات پیش از شهادتش نیز توفیق مداحی برای اهل بیت (ع) را داشت. روز عاشورای سال قبل از شهادتش،  نام دوستان شهیدش را به زبان آورد و گفت: «شما که اینقدر بی معرفت نبودید بچه‌ها؛ دست ما رو هم بگیرید...

 

انتهای پیام/

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی نوشته شوند و یا غیر مرتبط با موضوع باشند منتشر نخواهند شد.

عضویت در خبرنامه

Stay informed on our latest news!

Subscribe to عضویت در خبرنامه feed

پربازدیدها