انتشار یافته: 0
شماره مطلب: 14598
07:40

نکاتی مهم درباره شروع سال تحصیلی

کاربر رضایی آزاد

نکات مهم درمورد شروع سال تحصیلی

معلم مدرسه .رضایی آزاد

نکات مهم در مورد شروع سال تحصیلی

نکات مهم در خصوص بازگشایی مدارس با نزدیك شدن مهر و آغاز سال تحصیلی، شور و هیجان خاصی، دانش آموزان و خانواده های آنها را در بر می گیرد. اما این شور و هیجان در خانواده هایی كه فرزندشان برای اولین سال پا به مدرسه می گذارد، توأم با نگرانی است. نگرانی از عدم سازگاری كودك با محیط مدرسه. البته در بسیاری از مواقع این نگرانی بی مورد نیست و در روز آغاز سال تحصیلی با بی تابی فرزند و جدا نشدن او از مادر نمود پیدا می كند. اتكای كودك به مادر است. زیرا از هر نظر به او نزدیكتر و مأنوس تر است.از دیدگاه او مادر، فردی است كه همه چیز را می داند، مهربان است، مددكار است. در گرفتاری ها فقط به او باید پناه برد، دردها را از طریق او باید درمان كرد و به طور كلی مایه امید و نشاط و زندگی است. نیازمندی های كودك بسیار است. ولی یكی از شعبات آن مراقبت كلاس اولی ها می باشد. به خصوص مادر در این سال باید، خود را وقف فرزند كند و اگر اشتغالات دیگری دارد بداند كه یك مشغله مهم و اساسی به آنها اضافه شده و آن، راه اندازی تحصیل فرزند دلبندش است كه تحصیلات و شركت در محیط های اجتماعی آینده را پایه ریزی می كند. از این بابت به مواردی از این همیاری ها اشاره می كنم:

ایجاد انگیزه : همه خوب می دانند كه در معرفی دنیای اطراف به كودك، مادر نقش بسزایی دارد و در این راستا از ابزارهای گوناگونی استفاده می كند كه از جمله آنها ، داستان سرایی است. یكی دیگر از ابزارهای مورد استفاده مادرها، ارائه الگوی مناسب برای فرزند است، مادر می بایست در روش های تربیتی خود، به گونه ای عمل كند، به شیوه ای سخن گوید و با كسانی رفت و آمد كند و الگوهایی را ارائه دهد كه ناخودآگاه برای كودك، انگیزه یادگیری، اصلاح و همانندسازی با الگوهای پیشنهادی ایجاد شود. در این راه فرزند از مسئولیت هایی كه مادر و پدر پذیرفته اند، می آموزد كه راهی بس طولانی در پیش دارد و این مسئله او را وا می دارد كه برای رفتن به مدرسه، روزشماری و گاه لحظه شماری كند.  ترس از مدرسه : گاهی اوقات طفل برای رفتن به مدرسه گرفتار ترس ناگهانی و غیر قابل توصیفی می شود. اصولاً خود طفل نمی داند از چه چیزی در مدرسه می ترسد ، ولی به علت احساساتی كه در ضمیر ناخودآگاه خود دارد و مزید بر آن ، با شنیدن حرفهای بچه های بزرگتر در مورد مدرسه از حضور در مدرسه احساس ناراحتی می كند  آماده سازی كودك از مسائلی كه پایه گذاری آن در دوران كودكی ، بخصوص آغاز مدرسه انجام می شود، مسئله قبول مسئولیت و كار است. باید دانست كه شب قبل از مدرسه رفتن ، بهتر است كودكمان شام كمی میل كند و زود بخوابد تا بتواند صبح زود ، به راحتی بیدار شود. طفره رفتن از خواب به موقع ، اصلاً به صلاح كودك نیست ، زیرا با پایان كار ، كودك در می یابد كه با بهانه گیری می تواند دیر بخوابد و به دنبال آن ، كمبود خواب و دیر بیدار شدن و عواقب بعدی در پی است. بیداری در صبح روز مدرسه ویژگی مهمی دارد.

 

آرامش در محیط خانواده محور اصلی در هر خانواده، مادر است و با رشد كودكان، شغل حساس او، روز به روز اهمیت بیشتری پیدا می كند. مادران باید برای پرورش روحی و اخلاقی فرزندان، صفات و ملكات نیكو داشته و از روش های جدید آموزش و پرورش اطلاعات كافی داشته باشند تا با دقت وظایف و حقوق كودكان را ایفا نموده و فرزندانی دانا ، لایق و توانا تربیت كنند. بزرگ ترین رمز سعادت در هر خانواده ای مهر و محبت است. بر اثر مهر و علاقه است كه كودكان دارای تربیت صحیح می شوند. زیرا پرورش صحیح آنگاه به دست می آید كه میان پدر و مادر و فرزندان ، مهربانی و محبت حكمفرما باشد. حضرت امام صادق (ع) فرمودند: چه بسا خداوند به خاطر مهر و نوازش فرزند، پدر را مورد عفو و بخشش قرار دهد. و در جای دیگر می فرماید: فرزندان خود را ببوسید، زیرا به پاداش هر بوسه، یك درجه در بهشت به شما عنایت می شود.

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی نوشته شوند و یا غیر مرتبط با موضوع باشند منتشر نخواهند شد.

عضویت در خبرنامه

Stay informed on our latest news!

Subscribe to عضویت در خبرنامه feed

پربازدیدها