انتشار یافته: 0
شماره مطلب: 14662
08:35

لزوم رسیدگی مسئولان به وضعیت صندوق فرهنگیان و تخلفات احتمالی

یک کارشناس آموزشی با اشاره به اینکه مدیران صندوق ذخیره فرهنگیان باید نسبت به انتصابات فامیلی در این صندوق پاسخ دهند، گفت: در بحث تخلفات مالی و اینکه آیا این تخلفات در دوره فعلی رخ داده یا درگذشته نیاز به داوری قوه قضائیه است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج فرهنگیان، این روزهای اخبار متعدد و ضد و نقیضی درباره صندوق ذخیره فرهنگیان به گوش می‌رسد. برخی از نمایندگان مجلس، از تخلف 6 تا 8 هزار میلیاردی سخن می‌گویند، این خبر جامعه معلمان ایران را در شوک و حیرت فرو برده است.

در این میان، شهاب الدین غندالی به صراحت تخلف 6 و به روایتی دیگر 8 هزار میلیاردی را تکذیب کرده است. از میان اعضای هیئت مدیره صندوق ذخیره، مرتضی حاجی، که خود قبلاً وزیر آموزش و پرورش در دولت اصلاحات بوده و شهاب الدین غندالی در آن زمان معاون وی بوده است، به دفاع تمام قد از صندوق ذخیره پرداخته است و تخلفات احتمالی را، مربوط به دولت قبل می‌داند. 

محمود صادقی نماینده مردم تهران در مجلس نیز ضمن تأیید وجود تخلف مالی در صندوق، آن را مربوط به دولت قبل می‌داند ادعایی که از سوی بهروز امیدعلی، مدیر عامل سابق صندوق ذخیره و عضو کنونی هیئت مدیره صندوق تکذیب شده است. در باره حال و هوای این روزهای صندوق ذخیره و واکنش‌های معلمان در این باره به گفت و گو با رضا نهضت کارشناس آموزش و پرورش به گفت‌وگو پرداختیم.

رضا نهضت در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم درخصوص احتمال تخلف مالی در صندوق ذخیره فرهنگیان و اظهار نظر برخی نمایندگان مجلس در این رابطه اظهار کرد: در این موضوع، باید سه امر را از هم تفکیک کنیم و در باره هر امر به طور مجزا سخن بگوییم. بحث اول که به نظر دارای اهمیت بوده  این است که در این پرونده، سخن از برخی منسوبانِ آقای غندالی به عنوان مدیرعامل صندوق به میان آمده است. یکی از نمایندگان مجلس، از احضار همسر و فرزند وی سخن به میان آورده که البته این موضوع از سوی جناب غندالی تکذیب نشده البته وی در نامه به دادستان تهران عنوان کرده است:  سه هزار و سیصد میلیارد تومان 5 نفر معلوم‌الحال را به همسر و فرزند بنده نسبت می‌دهند.

وی ادامه داد: خوب سوال اساسی این است که همسر و فرزند مدیر عامل  صندوق فرهنگیان، چه ربطی به صندوق دارند؟ سهامدارند؟ مدیرند؟کارمندند؟ این سوال مهمی است که باید به آن پاسخ داده شود. اصلاً به چه عنوان آنها را احضار کرده‌اند؟ البته نمایندگانی که این سخن را گفته‌اند چندان روشن در این باره نگفته‌اند و ابهامات بسیاری در این رابطه وجود دارد.

 نهضت با اشاره به سخنان برخی از معلمان در این باره گفت: پیشتر از این هم، اخباری مبنی مبنی بر حضور دو تن از برادران خانم مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان در صندوق، از سوی یکی از معاونان سابق آموزش و پرورش مطرح شده بودکه البته آن هم تکذیب نشد. سوال اساسی این است که مگر صندوق ذخیره فرهنگیان، که متعلق به معلمان است، شرکت خانوادگی و خصوصی است.

وی ادامه داد: همچنین بارها در رسانه‌های و فضای مجازی، از حضور داماد وزیر آموزش‌وپرورش، در یکی از شرکت‌های زیر مجموعه صندوق ذخیره فرهنگیان، سخن به میان رفته است که البته آن نیز تکذیب نشده است، گویا آقایان واقعاً صندوق را ملک شخصی خود تصور کرده‌اند؟ واقعا  مگر در این کشور قحط الرجال است که مدیران صندوق، باید از اقوام و خویشاوندان خود استفاده کنند؟

** سنت به کارگیری خویشاوندان در صندوق ذخیره

نهضت با اشاره به استفاده از خویشاوندان مدیران صندوق ذخیره در پست‌های کلیدی گفت: متاسفانه این سنت از قبل هم جاری بوده است. جناب مرتضی حاجی وزیر سابق آموزش و پرورش که اکنون جزو هیئت امنای این صندوق است، در زمان وزارتشان، برادر خود را به عنوان مدیر عامل صندوق انتخاب کردند و اکنون هم که جزو هیئت امناء هستند، گویا در انتصاب خویشاوندان مدیر عامل و جناب وزیر قبحی نمی‌بینند که سکوت کرده‌اند و تذکر نمی‌دهند.

وی اضافه کرد: جناب غندالی بارها مدعی شده‌اند که در دورانشان، شفافیت در صندوق به بالاترین مرتبه خود رسیده است خوب خیلی شفاف و صریح به معلمان بگویند که خویشاوندان در صندوق چه می‌کنند؟ تا پاسخ قانع کننده‌ای به این سوالات ندهند، شفافیت معنایی ندارد و بیشتر به شعار می‌ماند.

نهضت با بیان اینکه مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان در مدت سه سالی که عهده‌دار مسئولیت بوده است، مصاحبه‌های فراوانی با رسانه‌ها کرده است، گفت: وی شاید اولین مدیرعاملی است که همیشه در دسترس خبرنگاران و کارشناسان آموزش و پرورش بوده است که البته جای تقدیر دارد، اماصرفِ حضور رسانه‌ای، به معنای شفافیت نیست، وی در بسیاری موارد به اشکالاتی که بر عملکرشان گرفته شده است، پاسخ مستقیم نمی‌دهد.

** بحث انتصابات فامیلی نیاز به شفاف‌سازی دارد

وی  ادامه داد: اولین موضوعی که باید برای تنویر افکار عمومی به طور شفاف به آن پرداخته شود، بحث انتصابات خویشاوندی در صندوق ذخیره است و مدیرعامل صندوق باید به طور مستقیم به این شبهات پاسخ بدهند.

** اختلاس در صندوق ذخیره؛ آری یا خیر؟

نهضت به موضوع دوم درباره صندوق ذخیره ی فرهنگیان پرداخت و ابراز داشت: موضوع دوم، که البته از همه موضوعات مهمتر است، بحث اختلاس در صندوق است. آیا اختلاس در صندوق اتفاق افتاده  است؟ در این باره، البته ما به عنوان معلمان و سهامداران اصلی صندوق، نمی‌توانیم پاسخگو باشیم، چون اصلاً هیچ نظارتی برای معلمان پیش‌بینی نشده  است و متأسفانه، همه وزیران و نیز مدیران عامل قبلی و کنونی صندوق، از پیش‌بینی راهکارهایی برای حضور نماینده معلمان در هیئت مدیره یا راهکاری برای نظارت خود معلمان، اجتناب کرده و می‌‌کنند.

** تخلف مالی قطعی است؛‌ در دولت قبل یا هم‌اکنون؟

این کارشناس آموزش‌وپرورش بیان کرد: اگر بخواهیم به سخنان نمایندگان مجلس و نیز مدیرعامل و برخی از اعضای هیئت امناء استناد کنیم،  قطعاً می‌توان گفت تخلف مالی در صندوق صورت گرفته است در این گویا شکی نیست. تنها اختلاف در این است که آیا این تخلف بزرگ مالی، در دوران قبل از جناب غندالی و وزیر کنونی اتفاق افتاده است یا مربوط به وزرای و دولت قبل است. هم نمایندگانی که به مخالفت با دولت شهره‌اند و هم نمایندگان موافق دولت، تخلف را قبول دارند. تنها اختلاف این است که مدیرعامل صندوق، آقای حاجی و چندنفر از نمایندگان موافق دولت، این تخلف را به وزرای قبلی نسبت می‌دهند. البته هیچ کدام از طرفین دلیلی برای مدعای خود نیاورده‌اند و بهترین داور همان قوه قضائیه است.

وی اضافه کرد: من نمی‌دانم واقعاً به چه قصد و نیتی اخبار تخلف در صندوق علنی شده است، اما به هر قصد و نیتی که باشد، اصل تخلف زیر سوال نمی‌رود. به قول علمای علم منطق، نباید خلط بین انگیزه و انگیخته کرد و به جای ردِ مدعایِ مدعیان، به تخریب شخصیتی گویندگان دست بزنیم؛ که این کار مصداق بارز  مغالطه است و اگر خدای ناکرده عامدانه باشد، به معنای عدم داشتن صداقت و نیز شفافیت است.

نهضت به مبلغ تخلفات اشاره کرد و گفت: در باره مبلغ تخلفات اختلاف است. مخالفان صندوق ذخیره آن را بین 6 تا 8 هزار میلیارد تومان ابراز داشته‌اند و نماینده اصلاح طلب مجلس هم مبلغ آن را 8 هزار میلیارد تومان می‌داند با این تفاوت که آن را متعلق به دولت گذشته می‌داند.

وی افزود: مدیرعامل صندوق ذخیره و مرتضی حاجی این مبلغ را قبول ندارند. شهاب الدین عندالی به بدهی 3500 میلیاردی برخی از بدهکاران بانک سرمایه اشاره می‌کند که مربوط به سال 87 می‌شود. اگر روایت جناب غندالی را قبول داشته باشیم از سال 87 تا سال 95، می‌توان گفت اصل پول و سود آن، چیزی معادل 8 هزار میلیارد تومان و بلکه بیشتر می‌شود، در واقع سود پول، از اصل پول در این گذر 8 ساله، بیشتر خواهد بود؛ بنابراین رقم 8 هزار میلیاردی میلیاردی چندان استبعادی ندارد. البته نمایندگانی که سخن از 8 هزار میلیارد کرده‌اند خیلی شفاف باید توضیح دهند که این مبلغ فقط مربوط به بانک سرمایه است یا مبالغ دیگری هم مد نظرشان بوده است.

** هشدار مدیرعامل نسبت به بانک سرمایه

نهضت ادامه داد: آن چه که آشکار است این است که شهاب الدین غندالی از همان آغاز کار، نسبت به بانک سرمایه و وضعیت آن هشدار داده بود؛ اما در عین حال در سال 93 مدعی شده بود که 1500 میلیارد تومان از منابع را موفق شده است که به صندوق بازگرداند. در واقع سهم صندوق ذخیره فرهنگیان از 3500 میلیاردی مورد ادعای جناب غندالی، در حدودِ 1500 میلیارد تومان است که غندالی مدعی شده بود در سال 93 و بعد از 6 ماه از انتصابش به عنوان مدیر عاملی، موفق به بازگرداندن آنها شده است. اگر این گونه بوده باشد، معلوم نیست ادعای اخیر ایشان چه وجهی دارد؟ اینها مواردی است که برای بسیاری از معلمان و نیز افکار عمومی سوال است و هنوز پاسخ درستی به آن ها داده نشده است.

وی در ادامه، به موضوع سوم در مورد صندوق ذخیره فرهنگیان اشاره کرد و گفت: موضوع سوم، به عملکرد مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان مربوط است. اصلاً فرض کنیم که ان شاء الله تخلفی صورت نگرفته سوال  این است که آیا تیم فعلی عملکرد مثبتی داشته یا خیر؟ به داوری بنده، عملکرد فعلی مطابق آمار منتشر شده از خود دوستان، نسبت به عمکرد مدیر عامل قبلی صندوق، به رغم شعارها و تبلیغات فراوانی که تیم رسانه‌ای صندوق ذخیره می‌کند، ضعیف تر بوده است.

این کارشناس آموزش‌وپرورش افزود: جالب این است که تیم فعلی، سود مالی دوره مدیر عامل قبلی را ذیل سود زمان خود می‌آورد که این کاری غیر اخلاقی و مصداق فریب است. بدون شک سود صندوق ذخیره در زمان مدیریت آقای غندالی، یعنی از ابتدای سال مالی 93 و پایان سال مالی 94 ، افت داشته است. سود مالی سال 95 هم بعد از پایان سال مالی که در 31 شهریور ماه است باید بررسی شود.

** افت سود و حقوق‌های نجومی در صندوق ذخیره

نهضت به موضوع حقوق و دستمزد مدیرعامل و کارکنان صندوق و پاداش هیئت مدیره صندوق اشاره کرد و افزود: البته حقوق 15 یا 16 میلیون تومانی یا بیشتر، معمولا در بنگاه‌های اقتصادی کشور درست یا نادرست، امری عادی است، اما سوال این است که اگر به این نتیجه برسیم که سود صندوق در زمان مدیریت جناب غندالی افت داشته، آیا  پرداخت این گونه حقوق‌های کلان و پاداش‌های احتمالی توجیهی دارد یا خیر؟

** لزوم رسیدگی مسئولان به وضعیت صندوق فرهنگیان و تخلفات احتمالی

وی در پایان  تصریح کرد: بنده برای مدعایم، یعنی عملکرد نامناسب تیم فعلی، دلایل متعدد دیگری نیز دارم که باید آن ها را به صورت مبسوط بیان کنم؛ آن چه که عجالتاً باید گفت این است که بسیاری از معلمان کشور از اخبار منتشر شده در باره صندوق نگرانند و از مسئولان کشور، به خصوص قوه قضائیه می‌خواهند که قاطعانه و بدون هیچ چشم پوشی، از حقوق فرهنگیان دفاع کنند و اگر خدای ناکرده تخلفی در صندوق ذخیره روی داده، چه در این دولت و چه در دولت قبل، با عاملان و مسببان آن قاطعانه برخورد کنند.

انتهای پیام/

تسنیم

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی نوشته شوند و یا غیر مرتبط با موضوع باشند منتشر نخواهند شد.

عضویت در خبرنامه

Stay informed on our latest news!

Subscribe to عضویت در خبرنامه feed

پربازدیدها