انتشار یافته: 0
شماره مطلب: 14686
13:22
فانی در نشست خبری صبح امروز:

افزایش 85 درصدی میانگین حقوق معلمان در دولت یازدهم/ اطلاعات راجع به صندوق ذخیره فرهنگیان به زودی جمع بندی می شود

وزیر آموزش و پرورش در نشست خبری امروز در خصوص بهبود معیشت معلمان اظهار داشت: میانگین حقوق همکاران نزدیک به ۸۵ درصد در دولت یازدهم رشد داشته است اما همچنان وظیفه خود می دانیم که رشد حقوق همکاران و کاهش فاصله دریافتی معلمان را با برخی از دستگاه ها کاهش دهیم.

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج فرهنگیان، علی‌اصغر فانی وزیر آموزش و پرورش در نشست خبری در آستانه آغاز سال تحصیلی جدید که امروز در ساختمان مرکزی این وزارتخانه برگزار شد، در خصوص برنامه ریزی ها و اقدامات انجام شده در سال گذشته به ارائه آمار پرداخت و گفت: پیش بینی ما بر اساس اطلاعات ثبت احوال این است که امسال حدود 13.5 میلیون دانش‌آموز، داشته باشیم که فعلا 12.5 میلیون ثبت نام کرده اند. و وزارت آموزش و پرورش پر مخاطب ترین وزارتخانه دولت با چهل میلیون مخاطب مستقیم و غیرمسقیم است.

آغاز سال تحصیلی سوم مهرماه

وی ادامه داد: امسال روز چهارشنبه 31 شهریور روز جشن شکوفه ها و غنچه هاست و به دلیلی تعطیلی پنج شنبه ها و مصادف شدن اول مهر با آن، سوم مهر آغاز سال تحصیلی جدید است که این مراسم را با حضور رئیس جمهور برگزار خواهیم کرد.

فانی با اشاره به تلاش های همکاران خود اظهار د اشت: از اواسط بهمن ماه سال گذشته، طرحی به نام پروژه مهر را با مسئولیت یکی از معاونین برای سال تحصیلی 95-96 آغاز کردیم و سایر معاونت ها نیز در این زمینه همکاری لازم را به عمل آورده اند.

وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: امسال پیش‌بینی ما این است که 700 هزار نوآموز پیش دبستانی داشته باشیم؛ و در دوره ابتدایی 7 میلیون و 600 هزار دانش‌آموز، در دوره متوسطه اول و دوم 5 میلیون و 300 هزار دانش آموز و 73 هزار دانش آموز نیز در مدارس استثنایی خواهیم داشت.

کتاب اقتصاد پایه دهم با رویکرد اقتصاد مقاومتی

وی با اشاره به استقرار پایه دهم دهم گفت: 140 عنوان کتاب جدیدالتألیف در این پایه خواهیم داشت؛ همچنین در پایه دهم کتاب اقتصاد با رویکرد اقتصاد مقاومتی برای دانش‌آموزان تألیف شده و ضمن اینکه در پایه ششم ابتدایی، کتاب ریاضی هم تغییر کرده است.

فانی  با اشاره به هدایت تحصیلی در پایه دهم تشریح کرد: سایت الکترونیکی برای فروش کتب متوسطه وجود دارد و افرادی که موفق به ثبت‌نام و ثبت‌ سفارش کتاب نشده‌اند، می‌توانند از طریق این سامانه کتب درسی را درب منزل تحویل بگیرند.

وزیر آموزش و پرورش اشاره ای به ساخت فضاهای آموزشی در سه سال اخیر نیز داشت و گفت: از ابتدای دولت یازدهم تا کنون، 5822 پروژه با 33066  کلاس درس در زیربنای ۴ میلیون و ۶۳۲ هزار و ۷۱۰ مترمربع به بهره‌برداری رسیده است؛ و در سال‌جاری همزمان با افتتاح مدارس در مهر ماه، 5255 کلاس درس به بهره‌برداری خواهد رسید.

30 درصد کلاس های درس حاصل مشارکت خیرین مدرسه ساز است

فانی در خصوص مشارکت خیرین مدرسه ساز آماری ارائه کرد و گفت: 30 درصد کلاس های درس کشور توسط خیرین یا با مشارکت دولت و خیرین ساخته می شود و میزان مشارکت مردم و خیرین مدرسه‌ساز در ۳ سال اخیر ۲۹ هزار و ۱۴۳ میلیارد ریال معادل ۲۹۰۰ میلیارد تومان بوده است.

وی با بیان اینکه سهم اعتبارات دولتی برای تکمیل پروژه‌های نیمه‌تمام در دولت یازدهم، ۴۰ درصد افزایش یافته است، اظهار داشت: سرانه فضای آموزشی ۴.۸۶ مترمربع برای هر دانش‌آموز به ۵.۱۴ مترمربع برای هر دانش‌آموز افزایش داشته؛ در ابتدای دولت یازدهم ۷۴۰۳ پروژه نیمه‌تمام داشتیم که حدود 2800 پروژه نیمه‌تمام را به اتمام رساندیم.

وزیر آموزش و پرورش افزود: عناوینی چون «انسان و محیط زیست»،« تفکر و سواد رسانه‌ای»، «کارآفرینی و کارگاه تولید» و «انسان و سلامت» به عنوان دروس اضافه شده در دوره متوسطه هستند که برای هریک ۲ ساعت پیش‌بینی شده است.

26 هزار فارغ التحصیل دانشگاه فرهنگیان وارد آموزش و پرورش می شوند

وی با اشاره به ورود نیروی انسانی جدید به مدارس کشور گفت: امسال ۲۶ هزار نفر از فارغ‌التحصیلان دانشگاه فرهنگیان وارد آموزش و پرورش می‌شوند که ۱۳ هزار نفر آنها در دوره ابتدایی و متوسطه مشغول خواهند شد ضمن اینکه ۹ هزار نفر که قرار بود در بهمن ماه امسال فارغ‌التحصیل شوند، از مهر ماه وارد مدارس خواهند شد؛ همچنین ۴ هزار نفر از افرادی که در آزمون استخدامی سال گذشته پذیرفته شده و دوره یک‌ساله دانشگاه فرهنگیان سپری کردند نیز به نیروهای ورودی به مدارس اضافه می‌شوند.

فانی در خصوص استخدام در این وزارتخانه اظهار داشت: امسال 10 هزار نفر از طریق کنکور  سراسری جذب شده که در دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه شهید رجایی تحصیل می‌کنند که مراحل گزینش آنها انجام شده است و اسامی نهایی آنها به همراه نتایج کنکور سراسری توسط سازمان سنجش اعلام می‌شود.

وی تصریح کرد: 10 هزار نفر نیز امسال از طریق آزمون استخدامی و ماده 28 اساسنامه دانشگاه فرهنگیان پذیرش شده و دوره یک‌ساله آموزشی را طی خواهند کرد و از مهر ۹۶ در آموزش و پرورش جذب می شوند.

دوره های آموزشی برای مدرسان و معلمان در تابستان

وزیر آموزش و پرورش اظهار داشت: در تابستان امسال بیش از 70 دوره آموزشی برای 2200 مدرس برگزیده استان‌ها برگزار شد تا مشکلی برای تدریس کتب جدیدالتألیف پایه دهم نداشته باشند؛ همچنین 140 هزار نفر از معلمان پایه دهم نیز آموزش های لازم را برای آمادگی تدریس گذرانده اند.

فانی به طرح خرید خدمات آموزشی در آموزش و پرورش اشاره کرد و گفت: در سال تحصیلی گذشته 8 هزار کلاس با پذیرش 180 هزار دانش‌آموز در مناطق دورافتاده از طرح خرید خدمات آموزشی استفاده کردند و این طرح با همین ظرفیت، امسال هم ادامه پیدا می‌کند.

وی در خصوص هوشمندسازی مدارس توضیح داد: هوشمندسازی مدارس توسعه پیدا خواهد کرد و تأکید ما بر توانمندسازی معلمان و تولید محتوای الکترونیکی است که تاکنون موفق به استقرار سامانه یکپارچه آموزش و پرورش و سامانه یکپارچه منابع انسانی شده ایم.

وزیر آموزش و پرورش افزود: برگزاری کلاس های جبرانی ویژه دانش‌آموزان دیرآموز در مناطق روستایی را دنبال می‌کنیم و با توجه به اینکه تعدادی دانش‌آموز در شهرها و روستاها دیرآموز هستند، از امسال کلاس های جبرانی برای این دسته از دانش‌آموزان پیش‌بینی شده است.

مدل خوابگاه مرکزی در روستاها توسعه می یابد

فانی با اشاره به در نظر گرفتن 3 روش برای دانش آموزان در روستاها اظهار داشت: ما 3 مدل مدرسه در روستاهای کم جمعیت داریم، مدل روستامرکزی، خوابگاه مرکزی و شبانه روزی که در سال تحصیلی جدید، توسعه مدل خوابگاه‌ مرکزی را در برنامه‌ها قرار داده ایم.

وی به فعالیت های تربیتی وزارتخانه متبوع خود نیز اشاره کرد و اظهار داشت: 650 مرکز دارالقرآن احیا شده است و برای سال تحصیلی جدید، 100 مرکز دارالقرآن نیز اضافه کردیم که مجموعاً سال تحصیلی پیش‌رو، با 750 دارالقرآن آغاز خواهد شد و با همکاری بسیج 700 هزار دانش آموز را به اردوی راهیان نور اعزام کردیم.

وزیر آموزش و پرورش افزود: نسبت کتاب‌های غیردرسی به دانش‌آموزان در کتابخانه مدارس از 4 کتاب در سال 92 به 10 کتاب در سال 95 افزایش یافته است و برگزاری مسابقات بین‌المللی قرآن دانش‌آموزان و طرح حفظ موضوعی قرآن از دیگر برنامه‌های حوزه پرورشی است.

برنامه های پیشگیری از آسیب های اجتماعی

وی با اشاره به اینکه پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی از دیگر اولویت آموزش و پرورش محسوب می‌شود، عنوان کرد: برگزاری نمایشگاه سیار در مدارس، حمایت و توسعه تشکل‌های دانش‌آموزی در بحث اوقات فراغت، اجرای طرح مدارس عاری از خطر در دوره متوسطه دوم و اجرای طرح مداخلات ویژه دانش آموزان که مصرف مواد داشته‌اند، از دیگر برنامه‌های این حوزه محسوب می‌شود.

فانی با اشاره به برنامه‌های حوزه تربیت‌بدنی در آموزش و پرورش تصریح کرد: اجرای طرح المپیاد ورزشی درون مدرسه‌ای با مشارکت 4.5 میلیون دانش‌آموز، اجرای طرح حیاط پویا، اضافه شدن ساعت درس تربیت‌بدنی در دوره دوم متوسطه به دو ساعت، شکل‌گیری نهضت داوطلبی، کانون‌های ورزشی درون و برون مدرسه‌ای، برگزاری مسابقات ورزشی و 1200 مدرسه تخصصی ورزش از فعالیت‌های حوزه تخصصی تربیت‌بدنی محسوب می‌شود.

وی با اشاره به اجرای طرح شهاب از سال تحصیلی 94ـ93 گفت: در ابتدا 134 هزار دانش‌آموز را تحت پوشش قرار دادیم و در سال گذشته این عدد به 400 هزار نفر رسید که پیش‌بینی می‌کنیم در سال تحصیلی آینده 900 هزار دانش‌آموز در طرح شهاب داشته باشیم و همچنین در سال تحصیلی 96ـ95، 145 هزار دانش‌آموز در مدارس استعدادهای درخشان تحصیل می‌کنند.

به زودی اطلاعات راجع به صندوق ذخیره فرهنگیان جمع بندی می شود

فانی در پاسخ به پرسشی پیرامون وضعیت صندوق ذخیر فرهنگیان و مسائلی که پیرامون آن مطرح می شود، گفت: از اسفندماه سال گذشته در حال ارزیابی عملکرد هیئت مدیره صندوق ذخیره فرهنگیان هستیم و آماری که برخی اعلام می کنند بدون بررسی دقیق بوده است. ما از نهادهای نظارتی کمک گرفته ایم و امیدواریم به زودی به جمع بندی برسیم.

وزیر آموزش و پرورش در پاسخ به پرسشی پیرامون سیاست آموزش و پرورش در انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۶ گفت: سیاست آموزش و پرورش در انتخابات تقویت حضور مردم در پای صندوق رای است و از جریان خاصی جانبداری صورت نمی گیرد.

میانگین حقوق معلمان نزدیک به ۸۵ درصد در دولت یازدهم رشد داشته است

وی در خصوص بهبود معیشت معلمان اظهار داشت: میانگین حقوق همکاران نزدیک به ۸۵ درصد در دولت یازدهم رشد داشته است اما همچنان وظیفه خود می دانیم که رشد حقوق همکاران و کاهش فاصله دریافتی معلمان را با برخی از دستگاه ها کاهش دهیم.

فانی افزود: از ابتدای سال تحصیلی گذشته نسبت به توجیه دانش آموزان و اولیا اقدام کردیم اما مناسب و کافی نبود و با مشکلاتی مواجه شدیم و تاکید کردیم از ابتدای سال تحصیلی جاری نسبت به توجیه دانش آموزان، اولیا و مشاوران پایه نهم اقدام لازم صورت بگیرد.

وزیر آموزش و پرورش در ادامه از توزیع ۲۵ میلیارد تومان بابت کمک سرانه مدارس، ۴۰ میلیارد تومان بابت یارانه دفترچه تغذیه رایگان در مناطق محروم، ۳۵ میلیارد تومان بابت توسعه فعالیت های تربیت بدنی، ۳۵ میلیارد تومان بابت توسعه کمی و کیفی پیش دبستانی بویژه در مناطق دوزبانه خبر داد و تصریح کرد: بودجه مصوب امسال آموزش و پرورش ۳۰ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان است.

وی درباره پیشنهاد تغییر ساعات نیز گفت: باید به این مسائل همه جانبه نگریست چراکه ۱۰ درصد مدارس ما دوشیفته هستند و تغییر ساعات به آموزش دانش آموزان لطمه می زند اما سلامتی دانش آموزان برای ما مهم تر از هر مسئله ای است.

نمی توانیم جذب دانشگاه فرهنگیان را در سه سال افزایش دهیم

فانی ادامه داد: نمایندگان مجلس به دنبال معافیت مدارس از پرداخت هزینه آب و برق هستند تا در برنامه ششم توسعه آورده شود اما تاکنون هرجا قطعی به وجود آمده بلافاصله وصل شده است.

وزیر آموزش و پرورش در خصوص سوالی درباره تضعیف دانشگاه فرهنگیان با جذب نیرو از خارج این دانشگاه توضیح داد: در صد سالی که از تاسیس دانشگاه فرهنگیان گذشته نهایتا توان اداره و جذب دانشجوی ما 60 هزار نفر است یعنی سالانه 15 هزار نفر و ما نمی توانیم در مدت سه سال رقم بیشتری بر این میزان بیافزاییم.

 

انتهای پیام/

 

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی نوشته شوند و یا غیر مرتبط با موضوع باشند منتشر نخواهند شد.

عضویت در خبرنامه

Stay informed on our latest news!

Subscribe to عضویت در خبرنامه feed

پربازدیدها

.